Bývalý premiér Petr Nečas u soudu s lobbistou Ivo Rittigem a jeho manželkou...

Bývalý premiér Petr Nečas u soudu s lobbistou Ivo Rittigem a jeho manželkou Janou Nečasovou v kauze vynášení utajovaných informací (31. května 2016) | foto: Yan Renelt, MAFRA

Soudce si kvůli kauze Rittiga a Nečasové předvolal bývalého premiéra

  • 13
Bývalý předseda vlády Petr Nečas musel v úterý vypovídat u soudu, který řeší údajné vynášení utajených informací BIS. Mezi obžalovanými je Nečasova žena Jana, tehdejší ředitelka sekce kabinetu předsedy vlády. Podle obžaloby předala lobbistovi Ivo Rittigovi utajené informace ze zprávy BIS, která popisovala jeho vliv na stát.

Soudce Petr Novák si na úterní dopoledne předvolal několik svědků, mezi nimi i bývalého premiéra Petra Nečase a tehdejšího ministra zemědělství Petra Bendla (oba ODS). Jejich výslechy byly neveřejné, protože v nich mohly zaznít utajované informace. Sám Bendl ale po svém výslechu novinářům sdělil, že žádné takové informace nevynášel a ani k nim neměl přístup.

Výpověď bývalého premiéra trvala zhruba dvě hodiny. Odehrávala se za zavřenými dveřmi a Nečas ji nechtěl komentovat. „Pro nás k žádné změně v důkazní situaci nedošlo,“ řekl po Bendlově a Nečasově výpovědi státní zástupce Rostislav Bajger. Naznačil také, že jeden ze svědků nemluví pravdu. „Mohu říci, že jeho výpověď naprosto neodpovídá zjištěným skutkovým okolnostem,“ uvedl.

Zásadním důkazem, o který se opírá obžaloba, jsou odposlechy. „Já ani nevím, co zaznělo v těch odposleších, protože mně je odmítli pustit,“ řekl novinářům Bendl. Potvrdil také pondělní slova obžalovaného Tomáše Jindry o napětí mezi premiérem a situací v Budvaru. „Protože ty ekonomické výsledky tam opravdu nebyly dobré,“ uvedl. S Jindrou, který byl jeho poradcem, o tom jednal, rozhodně však při tom neprobírali žádné utajované informace. Bendl také zdůraznil, že Rittig neměl na ministerstvo zemědělství žádný vliv.

V úterý vypovídal u soudu také Lubomír Poul, tehdejší šéf Úřadu vlády. Právě přes něj šly podle Jany Nečasové veškeré utajované zprávy premiérovi. Byla mezi nimi i zpráva ředitele BIS z 21. března 2012, ve které se popisoval Rittigův vliv na státní orgány, instituce a společnosti s majetkovou účastí státu. Nečasová v pondělí odmítla, že by vůbec věděla o doručení této zprávy předsedovi vlády (více o pondělní výpovědi Nečasové čtěte zde).

Kauza se týká údajného vynášení informací BIS

Státní zástupce viní čtyři obžalované z vyzvídání a vyzrazení utajovaných informací. Jana Nečasová, tehdy Nagyová, je podle něj „dosud nezjištěným způsobem“ vyzvěděla, předala je právníkovi Davidu Michalovi, a ten je vyzradil Ivo Rittigovi a Tomáši Jindrovi, kterých se týkaly.

Všichni obžalovaní vinu odmítají, mimo jiné napadají právě zmínky o „dosud nezjištěném způsobu“. Nečasová k utajené zprávě neměla mít přístup, nepatřila mezi okruh lidí, kteří směli znát její obsah.

Schůzky tří mužů nahrávala policie. Odposlechy jsou klíčovým důkazem (více o obsahu nahrávek zde). Podle advokáta Nečasové není ale žádný důkaz, který by z něčeho usvědčoval jeho klientku. Žalobce si to nemyslí. Uvedl, že krom odposlechů existují i telefonní hovory a SMS, které obžalobu potvrzují.

Hlavní líčení trvalo téměř do tři čtvrtě na tři. Soudce Petr Novák vyslechl za zavřenými dveřmi ještě jednu svědkyni, bývalou pracovnici Úřadu vlády. Jednání má soud na programu i ve středu, pravděpodobně však neskončí. „Padají návrhy na doplnění dokazování. Je pravděpodobné, že líčení ještě odročíme,“ řekl soudce. Návrhy na důkazy předloží i obžaloba, státní zástupce Brzobohatý ale nechtěl být konkrétní. „Nebylo by vhodné, aby se to senát dozvěděl dříve z tisku,“ omluvil se novinářům.

Obžalovaným v případě prokázání viny hrozí až tři roky vězení, Nečasové až osm let. Jako zaměstnankyně na vysokém postu v Úřadu vlády měla zvlášť uloženou povinnost chránit utajované informace.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue