Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Římští archeologové možná našli jeskyni Romula a Rema

  17:30aktualizováno  17:30
Italští archeologové možná objevili jedno ze zásadních míst římské mytologie - jeskyni Romula a Rema. Právě tady prý vlčice krmila svým mlékem budoucí zakladatele Říma. Jeskyně leží, tak jak podle legendy má, poblíž trosek paláce císaře Augusta na římském vrchu Palatinum.

Objevená podzemní prohloubenina je vyzdobena mořskými lasturami a mozaikou. | foto: Reuters

Objevená podzemní prohloubenina je vyzdobena mořskými lasturami a mozaikou. I z toho archeologové soudí, že se jedná o jeskyni Romula a Rema zvanou Lupercale. Pro obyvatele antického Říma byla posvátným místem.

"To by mohlo být racionálně místo přinášející svědectví o římském mýtu, jednom z nejznámějších na světě, o legendární jeskyni, kde vlčice kojila Romula a Rema a zachránila je před smrtí," řekl italský ministr kultury Francesco Rutelli, který nález představil.

Jeskyni hlubokou 16 metrů objevili archeologové během restauračních prací v paláci. Experti použili k jejímu prozkoumání sondu s kamerou. Zjistili, že její klenba je neporušená. V jejím centru je patrně znázorněn bílý orel.

Podle legendy Romulus a Remus, synové boha Marta, byli vhozeni v košíku do řeky Tibery. Z vln je vylovila vlčice a krmila je svým mlékem.

Dvojčata údajně založila Řím v roce 753 před naším letopočtem. Na základech města se pak dala do souboje, který vyhrál Romulus. Datum se zatím nikdy nepodařilo věrohodně doložit a vědci o něm zatím stále pochybují.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Dívka tvrdila, že jí muž odstřihl hidžáb. Podle policie si věc vymyslela

Khawlah Noman mluví s reportéry ve škole v Torontu. (14. 1. 2018)

Torontská policie vyšetřovala případ jedenáctileté dívky, které podle jejích slov neznámý pachatel na cestě do školy...

Na Slovensku mají šanci na propuštění brutální vrah i mafiánští bossové

Vrazi Lubor Masár (v popředí) a Ján Molnár před bratislavským soudem 17. ledna...

Po pětadvaceti letech se na Slovensku první odsouzení na doživotí mohou dostat na svobodu. V příštích letech by takto z...

Městečko u Jeruzaléma metropolí Palestiny? Abbas tajemnou nabídku odmítl

Městečko Abu Dis na Západním břehu Jordánu bezprostředně sousedí s Jeruzalémem....

Městečko Abu Dis na dohled od Jeruzaléma by se mohlo stát metropolí samostatné Palestiny. Nabídku vzdát se východního...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz