Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Řím vydá povolení k pobytu tuniským uprchlíkům, aby mohli dál do EU

  8:10aktualizováno  14:33
Itálie bude vydávat dočasná "humanitární" povolení k pobytu tuniským imigrantům, kteří nedávno připluli na její území. Umožní jim to cestovat volně ve všech zemích schengenského prostoru. Řím zároveň společně s Francií rozmístí hlídky u tuniských břehů, které by měly zabránit nelegálnímu přistěhovalectví.

Uprchlíci s sebou nesou celé své živobytí | foto: AP

Italský ministr vnitra Roberto Maroni připomněl, že drtivá většina imigrantů prohlašuje, že chce za svými příbuznými nebo přáteli do Francie a dalších evropských zemí.

Maroni se v pátek sešel se svým francouzským kolegou Claudem Guéantem, aby definovali systém, který oběma zemím umožní do problematiky zapojit všechny státy EU.

Země se dohodly na tom, že vyšlou společné hlídky k tuniským břehům, aby zabránily nelegální imigraci."Není posláním ani Itálie, ani Francie, aby přijímaly tuniské imigranty," prohlásil Guéant na závěr rozhovorů. Oba ministři také vyzvali ke společnému úsilí o řešení problematiky utečenců.

Maroni zároveň oznámil vytvoření společné pracovní skupiny, která bude navrhovat konkrétní kroky a posuzovat programy repatriace na dobrovolném základě a dobu platnosti dočasného povolení k pobytu.

Maroni upřesnil, že dočasné povolení bude platit jen pro imigranty, kteří už do Itálie přijeli. Podle dohody uzavřené s Tuniskem budou noví běženci repatriováni zpátky do severoafrické země.

Francouzský ministr vnitra ale upozornil, že Paříž nechce zažít vlnu tuniské imigrace z Itálie, a bude žadatele o pobyt, kteří nebudou splňovat stanovené podmínky, vracet.

Pro pohyb uvnitř schengenského prostoru nestačí mít povolení k pobytu (některého členského státu), je třeba mít průkaz totožnosti a zajištěné finanční zdroje, řekl Guéant. "Pokud nebudou tyto podmínky splněny, má Francie právo vracet tyto osoby do Itálie. A také to bude dělat," cituje ministra agentura AFP.

Itálie čelí od ledna, od pádu tuniského prezidenta Zína Abidína bin Alího a povstání v Libyi, nebývalé vlně imigrace. Dorazilo tam už přes 22 tisíc běženců. Většinou to jsou frankofonní imigranti a chtějí do Francie.

Mnoho běženců, kteří směřují přes moře k jihu Itálie, však zahyne. Oficiální statistika mrtvých neexistuje. Italská charitativní organizace Fortress odhaduje, že v letech 2006 až 2008 přišlo ve Středozemním moři o život na 3 600 imigrantů.

Ve středu se potopila u jihoitalského ostrova Lampedusa loď s běženci. Pobřežní hlídky zachránily 53 lidí, ale nejméně 150 imigrantů je mrtvých nebo jsou pohřešováni. Italské úřady dál pokračují v pátrání po případných přeživších, ale naděje již není velká.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

OBRAZEM: Uplynulý rok na nejlepších fotografiích z ptačí perspektivy

Trend sdílení kol je v Číně stále populárnější. Za jeden jüan (zhruba 3 koruny)...

Hurikán Harvey, výbuch muničního skladu na Ukrajině, čínský smog. I to patří mezi nejvýznamnější události tohoto roku....

OBRAZEM: Laureáti Nobelovy ceny si převzali ocenění

Šéfka Mezinárodní kampaně za zrušení jaderných zbraní (ICAN) Beatrice Fihnová...

Laureáti si v neděli na slavnostním ceremoniálu v Oslu a ve Stockholmu převzali Nobelovy ceny. S cenou se pojí i...

Nic neprovedly, ale jejich matky ano. V afghánském vězení žijí stovky dětí

S mnoha afghánskými vězeňkyněmi tráví jejich výkon trestu za mřížemi i jejich...

Jsou ve vězení, přestože nic neprovedly. Stovky afghánských dětí zůstávají se svými matkami i poté, co je soud poslal...Najdete na iDNES.cz