Ivo Rittig u Městského soudu v Praze.

Ivo Rittig u Městského soudu v Praze. | foto:  Michal Šula, MAFRA

Obžaloba je absolutní lež, řekl Rittig u soudu v kauze Oleo Chemical

  • 21
Lobbista Ivo Rittig u čtvrtečního stání soudu v kauze Oleo Chemical jednoznačně odmítl vinu. Obžalobu, která ho spolu s devíti dalšími lidmi viní z tunelování a krácení daně, označil jako naprostý nesmysl. Společnost Oleo Chemical prý neznal a u soudu slyšel poprvé, co vlastně dělá. Odmítl, že by byl někdy vlastníkem firmy Cokeville Assets, která v kauze figuruje.

Rittig na počátku své výpovědi připomněl, že v České republice dříve podnikal. Jeho společnost měla síť butiků s luxusním zbožím v pražské Pařížské ulici, ty ale prodal. Stejně tak ukončil podnikání, kdy vlastnil hotely, restaurace, ale i továrny. Jeho společnost v ČR už podniká jen v souvislosti s pronájmem letadla, které vlastní. Jiné podnikatelské aktivity přesunul do zahraničí.

Ohledně obžaloby uvedl, že spolupráce se spoluobviněným Peterem Kmetěm začala v roce 2006, kdy je seznámil advokát Šachta, a byla „velmi úspěšná“. Spolupráce probíhala výhradně v zahraničí. „Nemohl jsem vědět, odkud jsou peníze, které mi platí za práci,“ uvedl. Peter Kmeť dříve vypověděl, že Rittigovi vyplatil za léta spolupráce asi 200 milionů korun.

Rittig tvrdí, že u soudu stojí kvůli jediné kopii smlouvy, která má dokazovat, že dostával peníze za poradenství od Oleo Chemical. „Je to neuměle zfalšovaná kopie s nesmyslným datumem a nesmyslnými lidmi,“ uvedl o ní Rittig a dodal, že se nejedná o jeho podpis a dotyčný si ani nedal práci s tím, aby si našel jeho podpis někde na veřejně dostupných zdrojích.

O účetním Jaroslavu Kubiskovi, který usiluje o statut spolupracujícího obviněného, uvedl, že ho nezná, nikdy o něm ani neslyšel a viděl ho až u soudu. „Tento člověk nemůže vědět zhola nic,“ prohlásil o něm.

O sobě dále řekl, že je v Česku jeho jméno už od roku 2011 dehonestováno. Vzpomínal na to, když k němu na Vinohrady přijela policie kvůli kauze Oleo Chemical. „Dorazilo sto padesát policajtů a dělali si srandu, že už jsou tam popáté, a že už nic ani prohlížet nebudou.,“ uvedl. Připomněl, že policie u něj nenašla nic, jen způsobila škodu za patnáct milionů korun.

„Moje děti už umí snídat s policajtama. Slyší na Vinohradech houkačku a ptají se: ‚Tati, to už s námi zase policajti jedou posnídat?‘,“ řekl.

Připomněl i jiné kauzy. O obvinění panem Sittou připomněl, že je to člověk odsouzený za krádež a vyjadřoval se i ke kauze Nagyová, kdy připomněl „slavnou tiskovou konferenci“ a ptal se, kde jsou nějaké výsledky.

Uvedl, že se policie a státní zástupce obávali, že uteče. „Jsem tady. Rozhodně se nikoho nebojím a děkuji za to, že jste mě nechali toto říci,“ ukončil výpověď.

Podle vyšetřovatelů se obžalovaní dopouštěli trestné činnosti v letech 2009 až 2011. Peníze prý putovaly k Rittigovi díky smlouvám karibské firmy Rittigova obchodního partnera Petera Kmetě Cokeville Assets s Oleo Chemical na poradenství, které ale bylo podle policie fiktivní. Škodu způsobenou firmě spočítal žalobce na 19 977 318 korun, škodu způsobenou státu krácením daně na 3 720 040 a „vypraných“ peněz bylo údajně nejméně 13 306 010 korun.

Kromě Rittiga, Kmetě a Kubisky jsou obžalovaní dva zakladatelé Oleo Chemical Michal Urbánek a Kamil Jirounek, šéf výroby ve firmě Radomír Kučera, lobbistovi právníci Karolína Babáková a David Michal z advokátní kanceláře MSB Legal (dříve Šachta a partners), jednatel účetní firmy Peskim a bratr Michala Petr a jednatelka firmy Oil Technologies (dříve v Peskim) Jana Šádková. Většině obžalovaných hrozí až desetileté vězení.

Vyjádření Ivo Rittiga z prvního dne líčení


Video