Rittig žádá omluvu. Odmítá, že si najímal lidi na špinavou práci

  15:57aktualizováno  15:57
Pražský městský soud ve čtvrtek začal řešit žalobu lobbisty Ivo Rittiga. Tomu se nelíbí článek, který vyšel na serveru iHNned.cz. Vadí mu, že ho spojuje s údajnými nálezy milionů korun a kilogramů zlata při loňské razii policie. Odmítá také tvrzení, že pro něj pracoval Václav Ryba jako člověk pro špinavou práci.

Ivo Rittig | foto:  Michal Šula, MAFRA

Sám Rittig k soudu nepřišel. Zastupoval ho Vladislav Jirka, který přečetl žalobu. Vysvětlil, že jak spojení s miliony a zlatem, tak nařčení, že měl člověka na černou nebo špinavou práci, Rittig považuje za zásah do osobnostních práv. Požaduje omluvu a sto tisíc korun jako nemajetkovou újmu.

Jirka zmíněnému článku na zpravodajském webu vytýkal i selektivní přístup. Přestože se zásah policie, po kterém padla Nečasova vláda, týkal více lidí, text zmiňuje především Rittigovi a Rybovi.

Zástupce serveru Pavel Ondra žalobu odmítá. Tvrdí, že autor vycházel z rozhodnutí soudu o domovních podmínkách, z tvrzení policie a vše si ještě ověřoval. „Kdo se soudí o čest a čest nemá, nemůže o ni přijít,“ namítal také Ondra s tím, že si je vědom, že soud nemá tento argument rád.

Soudce nakonec čtvrteční líčení odročil na září. Varoval žalovanou stranu, že zatím nedokázala prokázat pravdivost tvrzení článku, a dal ji týdenní lhůtu.

Rittig se nesoudí poprvé, uspěl u Zaorálka

Ivo Rittig se nesoudí o omluvu a odškodnění poprvé. Zatím nepravomocně uspěl ve sporu s nynějším ministrem zahraničí Lubomírem Zaorálkem. Ten se mu podle verdiktu má omluvit za tvrzení, že u něj policie při domovních prohlídkách našla zlato (více o rozsudku zde).

Soudce Tomáš Novosad na tento verdikt upozornil. Nabádal žalovanou stranu, zda by proto nezvážila možnost omluvy. Ondra to odmítl s tím, že o zajištěných milionech a zlatě informovala policie na tiskové konferenci.

Rittig neuspěl naopak s žalobou na Nadační fond proti korupci. Chtěl, aby odstranil ze svých webových stránek tvrzení, která jej spojují s tunelováním pražského Dopravního podniku. Soud mu nevyhověl (více o zamítnutí zde).

Autor:
Po stopách vrahů

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemanův lékař Halata zemřel během návštěvy v Číně, kde byl s prezidentem

Zeman zahrál čínskému prezidentovi na klavír

Během cesty prezidenta Miloše Zemana do Číny zemřel v úterý lékař Petr Halata, který byl součástí delegace hlavy státu....

Nevěděl jsem vůbec, co podepisuji, řekl Babišův syn ke kauze Čapí hnízdo

Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Syn premiéra Andreje Babiše tvrdí, že ho spolupracovníci jeho otce kvůli kauze Čapí hnízdo drželi na Krymu. V reportáži...

Babiš: Jde o odporný útok na moje děti. Cílem je destabilizovat Česko

Premiér Andrej Babiš při debatě k 100 letům od konce první světové války v...

Český premiér Andrej Babiš se ostře ohradil proti reportáži serveru Seznam Zprávy o údajném únosu jeho syna. Z...

Šest stran vyzvalo Babiše k demisi, budou hlasovat pro nedůvěru vládě

Ilustrační snímek

Kvůli bobtnajícímu skandálu kolem Čapího hnízda šestice opozičních stran - ODS, Piráti, SPD, KDU-ČSL, TOP 09 a hnutí...

V Letech u Prahy hořel sklad odpadu, hasiči požár likvidovali 21 hodin

Požár haly v Letech u Prahy je vidět na kilometry daleko. Kouř je cítit až v...

Téměř 21 hodin likvidovali hasiči v Letech u Prahy požár haly se 600 tunami elektroodpadu určeného k recyklaci. Zápach...

Další z rubriky

Muž nenastoupil trest za výrobu drog. Když pro něj přišli, vařil pervitin

Při domovních prohlídkách kriminalisté zajistili veškeré pomůcky i prostředky...

Přímo při vaření pervitinu dopadli policisté muže ze Zlínska, který se vyhýbal nástupu do vězení. Za mříže jej přitom...

Chatař rozbil muži hlavu motykou, za pokus o vraždu dostal deset let

Za zmrzačení motykou si muž odpyká 10 let

Motykou ťal do hlavy šestapadesátiletý Slovák Anton Gál o čtyřiadvacet let mladšího muže loni v listopadu v...

Střet lvice a cyklisty nebyl trestným činem, nehodu policie předala úřadu

Lvi mají ve Zděchově výběh, který je ohrazený plotem.

Policisté ukončili vyšetřování červnového incidentu, při kterém cyklista na Vsetínsku narazil do lvice, kterou na lesní...

Najdete na iDNES.cz