Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Řidiči zahnali strach z bodů, policie chystá kontroly

  11:00aktualizováno  11:00
Policisté si nový bodový systém pochvalují. Během prvního měsíce jeho používání zaznamenali nejméně mrtvých na silnicích za 36 let. Přesto podle nich řidiči už zahnali strach z trestných bodů a v obcích opět jezdí rychleji, než je povoleno. Policie proto chystá častější kontroly.

Policisté budou kontrolovat na méně častých místech. | foto: Jaroslav OžanaMF DNES

Z policejních statistik vyplývá, že v červenci zemřelo při dopravních nehodách 63 lidí, potvrdil iDNES.cz Josef Tesařík z ředitelství dopravní policie. Oproti loňskému stejnému měsíci to je o 57 obětí méně.

Havárií ubylo téměř o třetinu. Účastníci silničního provozu způsobili během první poloviny prázdnin celkem 11 447 nehod, o téměř 4500 méně než loni v červenci. To už naznačily pondělní předběžné výsledky. - podrobnosti a graf zde

Podle Tesaříka je vliv bodového systému na nehodovost jednoznačný. "Oproti minulým měsícům se nic nezměnilo tak významně, aby došlo k poklesu nehodovosti. Bez jakýchkoli spekulací lze tedy říci, že největší zásluhu na tom má zavedení bodového systému," uvedl policista.

Dosud nejméně lidí zemřelo v červenci 1988, kdy je v policejních statistikách číslo 70. Naopak nejtragičtější byl červenec roku 1970 s 202 usmrcenými.

Řidiči opět zrychlili
Policisté však zaznamenali, že řidiči již překonali počáteční strach z trestných bodů a opět zrychlili nad povolené limity. Policie podle ministra vnitra Františka Bublana proto bude řidiče častěji kontrolovat.

"Na silnicích lze pozorovat, že se to opět uvolnilo. Budeme muset více přitlačit ze strany policie, aby kontroly byly častější a aby nebyly na těch obecně známých místech. Pozitivní výsledky ale bodový systém přináší, to je viditelné," řekl iDNES.cz ministr.

Podle policistů by si řidiči měli uvědomit, že nejde o žádnou šikanu. "Na prvním místě by mělo být to, že jde především a jen o lidské životy. V zahraničí je obvyklé, že když po dálnici jedete nejvyšší povolenou rychlostí, tak už vás nikdo nepředjíždí. Doufejme, že se to naučí i čeští řidiči," uvedl Josef Tesařík z ředitelství dopravní policie.

Některé sankce chce ministr upřesnit
Ministerstvo vnitra podle Bublana neuvažuje o změně silničního zákona, spíše jen o upřesnění bodového systému. O nějakých změnách ale prý je možné hovořit až po delší době využívání zákona.

"Není ale třeba měnit některá ustanovení zákona, že bychom třeba měnili rychlost v obcích, to určitě ne. Spíš bychom se zaměřili na upřesnění oblasti sankcí. Některé jsou mírné a některé jsou naopak příliš přísné," uvedl Bublan.

Zmínil například zneužívaní majáků, které se trestá jedním bodem, nebo zaparkováním na místě pro invalidy, za které naopak hrozí odebrání řidičského průkazu.

Policisté podle něj také nemají možnost posuzovat případy individuálně. "Když přijede do města někdo z venkova, tak si opravdu nemusí všimnout, že třeba některý pruh je vyhrazen pro autobusy a policista mu tu pokutu musí dát, i když to nebyl ze strany řidiče úmysl. A takových situací je celá řada," dodal ministr.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Babišovy výroky ohrožují důvěru v naši práci, ohradila se policie

Budova policejního prezidia v Praze (ilustrační snímek)

Policie odmítla tvrzení premiéra Andreje Babiše (ANO) z dnešního jednání Sněmovny, že je v Česku možné objednat si na...

Ve vězení se naučil i kastrovat. Na svobodě by chtěl vlastní stádo ovcí

Chovatel musí umět zkontrolovat ovci i chrup.

Petr Hokynář dostal za řízení pod vlivem alkoholu 33 měsíců nepodmíněně. Trest si odpykává ve Věznici Jiřice, kde...

Ochladí se. Bude opět sněžit, ale v nížinách se sníh neudrží

V Zermattu husté sněžení a nebezpečí lavin uvěznilo 13 tisíc lidí (9. ledna...

Po velmi teplém začátku ledna budou příští čtyři týdny chladnější. Na horách připadne další sníh. V nižších polohách se...

Najdete na iDNES.cz