Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Řidiči tramvají se bouří

  18:49aktualizováno  18:49
Praha - V Dopravním podniku se řada řidičů tramvají bouří proti vedení. Stěžují si na porušování zákoníku práce a podepisují petici, kterou odešlou na úřad práce. Poukazují především na špatné pracovní podmínky a neochotu vedení firmy jednat s novou odborovou organizací Federace řidičů tramvají. Petici již podepsalo přes tři sta řidičů z osmi set. "Hodně jich je však na dovolených a podpisů stále přibývá," řekl předseda Federace Antonín Dub.

Generální ředitel dopravního podniku Milan Houfek reaguje na nespokojenost zaměsntnaců tvrzením, že představitelé Federace s nim nekomunikují.

"Zatím mi poslali pouze přípis o tom, že zahájili činnost, ale víc o nich nevím. Já jsem ochoten se s nimi sejít a o problémech věcně diskutovat." řekl Houfek.

Ke konkrétním stížnostem, které jsou uvedeny v petici, se nechtěl vyjádřit. Zdůvodnil to tím, že její obsah nezná.

Odboráři zatím nemají jasno v tom, k jakým kroků sáhnou po odevzdání petice. Předseda Dub upřednostňuje jednání s vedením podniku. Pokud by však k ničemu nevedla, jsou připraveni i k razantnějším protestům.

Na otázku, zda uvažují o stávce odpověděl: "To slovo bych zatím nepoužíval, ale řidiči už jsou na podnik tak naštvaní, že pokud se nic nezmění, nelze to vyloučit," dodal.

Podle něho jsou denně ohroženy zdraví a životy nejen řidičů, ale i stovek cestujících.

Řidiči tramvají míní, že poměry v práci v poslední době výrazně zhoršily. "Není výjimkou, že řidič jezdí směny delší než deset hodin bez sebemenší přestávky," stojí v petici. Podle předsedy Duba jsou tak denně ohroženy zdraví a životy nejen řidičů, ale i stovek cestujících.

Jako jeden z hlavních viníků napjaté situace je v petici uveden vedoucí provozního dispečinku tramvají Jaroslav Stůj, který "ponižuje podřízené pracovníky."

Šéf nedávno vzniklé odborové organizace Antonín Dub uvádí příklad: "Když přijde do jídelny, musí podřízení dispečeři povstat a mohou jíst dále teprve, až si sedne."

Řidiče tramvají, kteří jsou v nově založených odborech, poukazují na kolektivní smlouva, uzavřenou původními odbory. Tato smlouva podle tramvajáků hrubě porušuje zákon.

Ze zákona vyplývá, že zaměstnanci mají po čtyřech a půl hodinách nárok na třicetiminutovou přestávku.

"My máme za tuto dobu nárok pouze na dvě desetiminutové přestávky. Navíc i oněch deset minut se často snižuje kvůli dopravním zácpám na šest až sedm," zdůraznil Dub.

Místopředseda Asociace samostatných odborů Jaromír Dušek uvedl, že vedení podniku nemá právo bránit zaměstnancům v založení odborové organizace.

"Ale pokud jí zakládají jenom proto, že jsou nespokojeni ze stávajícími odbory, dělají chybu. Měli by se spíše snažit změnit jejich vedení," míní Dušek.

 

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Těžce dosažitelné dědictví. Virtuální majetek si Češi berou do hrobu

Ilustrační snímek

V Česku ročně zemře zhruba sto tisíc lidí. Těch, kteří měli nezanedbatelný majetek na internetu, bude přibývat. Jenže...

Obliba konopí roste mezi seniory, počet mladých uživatelů se stabilizoval

(Ilustrační snímek)

Během posledních pěti let v Česku výrazně přibylo rizikových uživatelů konopí. Statistická čísla ale tentokrát neženou...

Opilý muž stopoval v noci uprostřed dálnice D46, srazilo ho auto

Zastavit stopaři se řidičce jedoucí ze Svitav do Litomyšle nevyplatilo....

Šestačtyřicetiletého muže srazilo v sobotu časně ráno na dálnici D46 na Prostějovsku osobní auto. Muž v tmavém oblečení...Najdete na iDNES.cz