Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Řidiči špatně parkují, ulice jsou neprůjezdné

  12:37aktualizováno  12:37
Zlín - Na dvě desítky červených oznámení o spáchání dopravního přestupku zastrkali ve středu dopoledne policisté za stěrače vozidel parkujících ve zlínské čtvrti Zálešná. Akce, která už byla druhá v tomto týdnu, měla zajistit průjezdnost úzkých uliček pro vozidla Technických služeb.

"Odvoz domovního odpadu v úzkých ulicích Podvesné a Zálešné je pro nás stále obtížnější. Vedle mnoha zaparkovaných automobilů už nezůstává zákonem stanovený minimálně třímetrový pruh silnice. Těžká vozidla svážející odpad se často musí vracet, vjíždět na obrubníky, nebo se dokonce stane, že některý zaparkovaný automobil poškrábeme," říká ředitel Technických služeb Zlín František Kostelník.

Na akci státní policie v uličkách Zálešné se přišel osobně podívat. "Teď v období Vánoc bude ve Zlíně parkovat víc aut než jindy a bude také víc odpadků. Chceme řidiče upozornit, že udržení předepsaného volného jízdního pruhu a průjezdnosti ulicemi města je naprosto nezbytné a že za porušení zákona budou přicházet i sankce," zdůrazňuje Kostelník.

V rukou policistů se objevuje svinovací metr. Zálešná III nemá od obrubníku k obrubníku ani čtyři a půl metru. Mezi zpětným zrcátkem zaparkovaného automobilu a druhou stranou ulice zbývá jen zhruba dva a půl metru. To je pro hladký průjezd vozidel Technických služeb, ale třeba také hasičů, málo.

Zákon o provozu na pozemních komunikacích 361/2000 Sb., § 25 odst. 3:
Při stání musí zůstat volný alespoň jeden jízdní pruh široký nejméně 3 m pro každý směr jízdy; při zastavení musí zůstat volný alespoň jeden jízdní pruh široký nejméně 3 m pro oba směry jízdy.

Policisté vypisují oznámení o přestupku. Originál za stěrač, průpis zůstává v bloku. Když se řidič do čtrnácti dnů nedostaví na dopravní inspektorát k projednání přestupku, dostane předvolání obyčejnou poštou, a když ani potom nereaguje, může čekat dopis s modrým pruhem a dodejkou. Tím, že někdo hraje mrtvého brouka, si svou situaci může jen zhoršit.

"Řidič, který přijde vyřešit přestupek bez prodlení, uzná svou vinu a má snahu zjednat nápravu, může vyváznout napoprvé třeba jen s napomenutím. U koho se však bude tento přestupek opakovat, bude muset platit pokuty," vysvětluje obvyklý postup policejní mluvčí Ivo Mitáček.

"Svážím odpady už pět let. Parkování nám opravdu brání v práci. V Zálešné V často stojí džíp, kolem kterého se vůbec nedá projet, velké problémy bývají také v ulici Zálešná VIII. Někde musím vjet na obrubník a na opačné straně silnice poškozujeme živý plot," postěžoval si řidič svozového automobilu Ladislav Zbranek.

Situace se podle něj zhoršuje, jak přibývá zejména dražších a širších osobních automobilů. "Jediné řešení je podle mne rozšířit cesty. Snad by to nebyl takový problém dát obrubníky a živé ploty o půl metru dál," uvažuje Zbranek.

Radní Zdeněk Blažek, do jehož kompetencí patří doprava ve městě, však v rozšiřování ulic řešení nevidí. "To je pouze teoretické řešení, které by přišlo na desítky milionů. Museli bychom přestavět celé město. Podle mne by bylo levnější koupit užší svozové vozidlo," domnívá se Blažek.

Jiří Zmeškal ze Zálešné III se pokusil poradit si se zaparkováním své Škody 120 sám. "Trochu jsem vysekal živý plot a položil jsem si sem dlaždice. Stojím pravou částí vozidla mimo silnici, a na druhou stranu zůstanou volné předepsané tři metry," popisuje.

"Dnes to na Zálešné vypadalo líp než v pondělí na Podvesné. Možná si to už řidiči mezi sebou řekli," poznamenal po skončení policejní akce mluvčí Mitáček. Policejní hlídka zaregistrovala na Zálešné asi dvacet přestupků. V pondělí na Podvesné jich bylo téměř padesát.

Autoři: ,


Témata: jízdné

Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...Poslanci vydali Babiše a Faltýnka ke stíhání kvůli Čapímu hnízdu

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Premiéra Andreje Babiše a šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka může policie stíhat kvůli podezření na podvod při...

Zeman, nebo Drahoš? Vyberte si prezidenta ve volbách nanečisto

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Zbývá jen několik dní, než se opět otevřou volební místnosti. Redakce iDNES.cz připravila volby nanečisto, ve kterých...

ANALÝZA: Drahoš drží trumfy v souboji se Zemanem, Babiš si toho všiml

Jiří Drahoš postoupil do druhého kola prezidentských voleb. V nich se utká se...

Náskok 615 946 hlasů, který měl prezident Miloš Zeman v prvním kole prezidentské volby před Jiřím Drahošem, je optický...

Další z rubriky

Šlechtová se ohání „červeným tlačítkem“. Trochu blouzní, říká Vondra

Ministryně obrany Karla Šlechtová přichází na jednání vlády (17. ledna 2018)

Ministryně obrany Karla Šlechtová tvrdí, že u sebe neustále nosí „červené tlačítko“ pro případ nejvyšší potřeby. Odmítá...

Předsedou Zelených se stal Petr Štěpánek, starosta Prahy 4

Předsedou Strany zelených se stal Petr Štěpánek, starosta Prahy 4.

Předsedou Zelených se v sobotu stal Petr Štěpánek, starosta Prahy 4. Většinu získal už v prvním kole volby. Měl dva...

Ztracená 13letá Alice, chycený komplic české pašeračky a obří koulovačka

Pohřešovaná Alice Jelínková

Sledujte Zprávy iDNES.tv, dozvíte se mimo jiné, že policie hledá 13letou Alici Jelínkovou, která místo do školy v...

Najdete na iDNES.cz