Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Řidiči si stěžují na odtahové firmy

  9:24aktualizováno  9:24
Praha - Řidičům se nelíbí, jakým způsobem s nimi jednají firmy, které odtahují špatně parkující vozidla z ulic města. Nejčastěji si stěžují, že odtahové firmy vydávají místo originálů potvrzení o zaplacení sankčního poplatku pouze jejich kopie, které jsou pro úspěšnou reklamaci bezcenné, a peníze od majitelů automobilů požadují ještě dříve, než jim vozidlo vydají.

Vedení Technické správy komunikací (TSK) proto počínání firem začalo kontrolovat.
"Těch podnětů máme několik, a proto nyní kontrolujeme všech pět parkovišť, která jsme vybraným firmám pronajali na ukládání odtažených automobilů," potvrdil Petr Kožíšek, správní náměstek TSK. "Výsledky šetření budeme mít k dispozici na konci týdne," dodal.

Technickou správu komunikací pověřil zajištěním odtahů vozidel v Praze magistrát. Ta si vybrala před dvěma lety firmy Besico, RM Transport, Roedl a Autotip. Firmy platí TSK nájemné za využívaná parkoviště, poplatky od řidičů zůstávají jejich příjmem.

Kdy je možné odtáhnout automobil?
- na příkaz policie, pokud stojí v zákazu zastavení
- ve veřejném zájmu vymezeném radnicí (například při blokovém čištění ulic, konání sportovních a kulturních akcí; týden dopředu se v takovém prostoru umisťuje dopravní značka s informací o době zákazu zastavení)

Kolik se platí za odtah?
- 1300 korun, při dopravní nehodě až 3800 korun
- za umístění automobilu na parkovištích 150 korun za první den a 200 korun za každý další započatý den

Kde získat informace o umístění automobilu?
- Policie České republiky: linka 158

Kde si stěžovat?
- oddělení odtahů TSK: telefon 81 86 18 19 nebo 81 86 15 63
- oddělení kontroly TSK: telefon 57 01 55 82

Za odtažení vozidla inkasují 1300 korun, při dopravní nehodě až 3800 korun. Za umístění automobilu na parkovištích si účtují 150 korun za první den a 200 korun za každý další započatý den.

Například Bruno Roedl ze stejnojmenné firmy přiznal, že řidičům skutečně vydává při zaplacení sankčního poplatku pouze kopii dokladu. "Originál si necháváme, protože je po nás požadují soudy, pokud tam některé spory s řidiči skončí. I kopie má všechny potřebné podpisy a razítka," vysvětlil.

Živnostenský zákon však lidem ukládá, aby si uschovávali pro případnou kontrolu originály takových dokumentů. Tedy i řidiči odtažených vozidel takový doklad potřebují. "Platí to pro prodávané zboží i poskytované služby," uvedla Yvona Matějková, vedoucí živnostenského odboru na Praze 1. Podle ní by proto řidiči měli směřovat takové stížnosti právě k živnostenským odborů v místech, kde mají odtahové služby svá sídla.

Výtka majitelů automobilů, že odtahové firmy postupují nezákonně, pokud od nich nejdříve vyberou sankční poplatek a teprve potom jim předají auto, není podle názoru právníka Daniela Šimánka z pražské advokátní kanceláře Pejchal a spol. správná.

"Zaplacení poplatku mohou řidiči podmínit prohlídkou svého automobilu. Pokud to firma odmítne, vůz by neměli přebírat a o této skutečnosti by měli sepsat na místě protokol," tvrdí. "Jestliže to zástupci firmy odmítnou, pak by měli podat stížnost na Technickou správu komunikací," radí právník Šimánek.

Bruno Roedl řekl, že pokud řidiči požádají o prohlídku automobilu ještě před zaplacením poplatku, odtahová firma jim to vždy umožní. "Většina řidičů se nás snaží obvinit, že jsme jim při odtahu auto poškodili. Proti tomu se bráníme stejně jako policie. Již na místě, kde automobil parkoval v rozporu s předpisy a zákony, si ho nafocujeme ze všech stran," sdělil Roedl.

Policistka přihlíží odtahování špatně zaparkovaného automobilu v centru Prahy. (1. srpna 2001)

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Prezidentští kandidáti v debatě „plavali“ v jednoduchém kvízu o obraně

Debata osmi prezidentských kandidátů o obraně, bezpečnosti a zahraniční...

Kolik má česká armáda profesionálních vojáků, jaký je roční rozpočet na obranu nebo která země vstoupila do NATO jako...

První sliby a vyhazovy. Babišovi ministři chtějí řešit lithium i dálnice

Prezident Miloš Zeman na Hradě jmenuje vládu Andreje Babiše. (13. prosince 2017)

Ač noví ministři stále netuší, jestli jejich vláda vůbec 10 .ledna získá důvěru poslanců, chystají nějaké změny už v...

Turisty v Orlických horách nemá kdo obsluhovat, pracovníky vysála Škoda

Odborníci doporučují předškolákům strávit na svahu hodinu, šestiletí už...

V Orlických horách chybí kuchaři, servírky, ale třeba také lyžařští instruktoři. Zaměstnavatelé v turistickém ruchu jen...Najdete na iDNES.cz