Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Řidiči se mohou přihlásit na kurz, který jim umaže body

  1:17aktualizováno  13:49
Statisíce Čechů, kteří v uplynulých dvou letech porušili dopravní předpisy a chytili je přitom policisté, budou mít už za pár dní možnost nechat si rychleji umazat trestné body. Od září začne platit novela zákona, která umožní řidičům projít speciálním kurzem, po jehož absolvování jim úřady umažou tři trestné body z jejich konta.
Kurzy pro řidiče, kteří se chtějí zbavit trestných bodů, budou jen na polygonu v  Mostě. Ilustrační foto

Kurzy pro řidiče, kteří se chtějí zbavit trestných bodů, budou jen na polygonu v Mostě. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Za rok si totiž budou moci "odmáznout" celkem sedm bodů (každému řidiči se automaticky odečítají čtyři body, pokud rok jezdí vzorně). Jednodenní kurz, který zabere účastníkovi sedm hodin, přijde na 8 300 korun. Potíž je, že ho lze absolvovat na jediném místě v republice: na autodromu v severočeském Mostě.

Ministerstvo dopravy zároveň stanovilo pro podstoupení kurzu několik omezení. Především jím mohou projít jen ti, kteří mají na svém kontě maximálně deset trestných bodů. Lidé, kteří mají o jeden bod víc, mají smůlu.

Na kurz se navíc řidič může přihlásit pouze jednou za rok. Do kurzu se dostanou jen řidiči, kteří nedostali trest za obzvlášť závažné přestupky za šest a sedm bodů. Mezi takové přestupky patří třeba odmítnutí dechové zkoušky na alkohol, zakázané předjíždění nebo otáčení se na dálnici.

. Jak se zbavit bodů

Podmínky kurzu

Cena: 8 300 korun
Místo: Autodrom v Mostě
Kolik bodů se odmaže: Tři za rok, další čtyři se odečítají každému, kdo rok jezdí bez přestupků.
Kdo do kurzu nesmí: Řidič, který má více než deset bodů či spáchal obzvlášť vážný přestupek.

"Pro řidiče je to možnost, jak se může sám podílet na nápravě svých prohřešků. Kurz je samozřejmě dobrovolný," říká mluvčí ministerstva dopravy Karel Hanzelka.

Reakce dopravních odborníků se různí. Právník zaměřující se na dopravu Jan Kněžínek vítá, že i u nás budou po vzoru západní Evropy nápravné řidičské kurzy. Jiní projekt tvrdě kritizují.

"Kurzy na mosteckém polygonu jsou v naprostém rozporu se současnými trendy. Zatímco v západní Evropě se zaměřují na nápravu osobnosti řidiče za asistence dopravního psychologa, v Česku se vyučuje, jak zvládnout smyk," kritizuje to prezident Dopravní akademie ČR Robert Kotál a dodává: "Takový výcvik vyprodukuje ještě agresivnější řidiče, než byli předtím. Řeknou si: Už umím zvládnout i smyk, tak můžu být na silnici ještě drzejší než dosud."

Právě impulzivní a agresivní chování řidičů je přitom jedním z hlavních důvodů, proč se v Česku stává tolik nehod. "Do českých zákonů se psychologické školení bohužel nedostalo," řekl právník Jan Kněžínek. "Je ale možné, že se to ještě bude měnit. Záleží na tom, jaká bude po prvních měsících fungování s kurzy spokojenost," dodal.

Důvod navštívit Most má přes půl milionu lidí
Šéf školitelů mosteckého autodromu Jiří Patera přiznává, že "promlouvat do duše" bude provinilým řidičům asi jen půl hodiny z celkové délky kurzu.

Novinka má i další velké "ale". V tuto chvíli znamená monopol pro autodrom v severočeském Mostě, který je jediným zařízením, jež licenci na poskytování kurzů může nyní dostat. Přitom jde o mimořádně lukrativní byznys – pravděpodobně za miliony korun. Z částky 8 300 korun majitelé autodromu kromě daní už nic do státní pokladny neodvádějí.

Pro řidiče, který pochází například z Ostravy nebo ze Znojma, jedno takové školení znamená mnohasetkilometrovou cestu přes celou republiku. "Víme, že polygon v Mostě má nyní monopol, ale situace se brzy změní," slibuje mluvčí Hanzelka.

Šéfové autodromu si každopádně mohou být stoprocentně jistí, že zájem bude velký, přestože se nejedná o levnou záležitost. Podle aktuálních statistik je u nás 560 tisíc řidičů, kteří mají na svém kontě od jednoho do deseti trestných bodů.

Ti, kteří nasbírali bodů jedenáct, mají smůlu. Do kurzu se už přihlásit nemohou. Nesmějí do něj ani ti, kteří získali body za nejhorší přestupky (šesti- a sedmibodové).

"Stanovili jsme to tak, aby se mohli do kurzů zapojit jen řidiči, kteří nedělají ty úplně nejhorší přestupky, ale třeba jen jeli rychleji, zapomněli rozsvítit nebo si nezapnuli pás," říká Hanzelka. "Kurz bude možné absolvovat jen jednou za kalendářní rok, takže to nikomu hned bodové konto nevynuluje," dodává.

. Kdo smí na kurz?

– Jen řidiči, kteří nasbírali nejvýše deset trestných bodů.
– Na kurz nesmějí ti, kteří se dopustili nejhorších přestupků za šest nebo sedm bodů (například odmítnutí zkoušky na alkohol nebo zakázané předjíždění).
– Aby se předešlo zneužívání školení, může ho provinilý řidič absolvovat jen jednou za rok.
– Pro přihlášení do kurzu musí řidič předložit výpis řidičských bodů, který si musí předem vyžádat na správním úřadě.

"Čekáme, že minimálně několik příštích měsíců nebudeme zájem řidičů zvládat," líčí Tomáš Arazim z mosteckého autodromu. Podle vedoucího školitele Jiřího Patery stihne totiž mostecký polygon vyškolit nejvýše 36 lidí denně.

Když se ale do kurzu dostanete, máte skoro jistotu, že si tři body skutečně odečtete. "Nemáme žádné výstupní testy. Pokud účastníka nebudeme muset vyvést pro neslušné chování, není důvod, proč by kurzem neprošel," vysvětluje Patera.

Co musí udělat řidič, který se dnes rozhodne, že v září mostecký kurz absolvuje? "Nejprve si musí zajít na obecní úřad a požádat o výpis bodů. S originálem výpisu se pak u nás přihlásí a my mu přidělíme konkrétní den, kdy na školení přijede," říká Patera. (Informace včetně přihlášky najdete na www.polygon-most.cz)

Ministerstvo slibuje kurzy v každém kraji
Víc školicích míst, kde by lidé mohli kurz absolvovat, se zřejmě otevře až příští rok. Samo ministerstvo dopravy slibuje, že jejich vznik podpoří.

"Ve fondu na podporu dopravní infrastruktury na to bude na příští rok vyčleněno 150 milionů korun. Z nich budeme otevření dalších školicích středisek podporovat. V každém kraji by v budoucnu mělo být alespoň jedno," řekl mluvčí Hanzelka. "Už se nám řada zájemců ozvala. Vím například, že se chystá zprovoznění střediska v Hodoníně," upřesnil.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Na univerzitách vědkyň přibývá, v praxi ubývá. Vědu neskloubí s mateřstvím

Ve vědět musíte pořád zkoušet. A připravovat se na to, že to třeba zase...

Na českých univerzitách přibývá mladých badatelek. Zatímco v roce 2000 jich byla víc než třetina, v současnosti ženy...

Předseda pražské ČSSD Ludvík oznámil rezignaci, nahradí ho Pavlík

Ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík v pořadu Rozstřel (3. února 2017)

Ředitel nemocnice v Motole Miloslav Ludvík odstoupil z pozice předsedy pražské ČSSD. Funkci složil na páteční krajské...

Mladí puškaři míří do Uherského Brodu z celé země, mají široké uplatnění

Na Střední školu COPt v Uherském Brodě chodí čtyři stovky studentů, obor...

Na velký zájem o studium maturitního oboru technik–puškař na Střední škole COPt v Uherském Brodě reaguje Zlínský kraj,...

Najdete na iDNES.cz