Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Řidiči: Proč nás staví policie s dotazníky?

  10:07aktualizováno  10:07
Prostějov - Zdviženou pravici policisty ukazující ke krajnici žádný řidič nevidí rád. Kontrola dopravní policie jednak znamená zpytování svědomí kvůli možným prohřeškům a také zdržení v jízdě. Řidiče z Prostějovska proto rozhněvalo, že je policisté zastavili ne kvůli kontrole dokladů, technického stavu auta nebo kvůli přestupku, ale pro zjištění několika otázek do dopravního průzkumu.

"Jeli jsme z Kostelce na Hané do Prostějova a zastavil nás policista. Automaticky jsem vytahoval doklady, ale on jen mávl rukou. Místo něj k okénku přišla dívka v oranžové vestičce s tím, jestli jí můžu zodpovědět pár otázek do dotazníku, a začala se ptát, odkud a kam jedeme," popsal jeden z řidičů, které policie ve středu zastavila.

"Myslím, že do toho nikomu nic není, takže jsem odmítl odpovědět a zeptal jsem se policisty, jestli mě chtějí kontrolovat. Řekl že ne, tak jsem odjel. Po několika hodinách se ale při zpáteční cestě totéž opakovalo znovu, což mě naštvalo, protože to znamená jen zbytečná zdržení, a navíc nechápu, proč se policie k podobným akcím propůjčuje," řekl naštvaný řidič, který si nepřál zveřejnit jméno.

Jiří Vokuš z tiskového oddělení policejního prezidia v Praze přiznal, že policisté občas provádějí podobné průzkumy pro některé organizace, především pro státní Centrum dopravního výzkumu. "Policie někdy vyjde vstříc institucím, které dělají výzkumy ve veřejně prospěšném zájmu," uvedl a dodal: "V žádném případě však není možné zastavovat řidiče jen kvůli odpovědím na otázky."

Ředitel dopravního inspektorátu v Prostějově však soudí, že průzkumy, které policisté dělají asi třikrát do roka, řidiče až tak moc nezatěžují. "Nemusí totiž odpovídat a pokud chtějí, tak nemyslím, že by dvouminutové zdržení bylo takovým problémem. Alespoň si na to zatím nikdo nestěžoval," řekl Jiří Procházka.

"Pokud se to ale řidičům nelíbí, pak raději příště průzkumníky odmítneme. Záleží jen na naší dobré vůli, že s nimi spolupracujeme. Pak ovšem nevím, kde budou výzkumné firmy sbírat data pro dopravní průzkumy, když samy nemohou zastavovat auta," dodal šéf inspektorátu.

Policejní mluvčí brněnské policejní správy, pod něž Prostějov spadá, však uznala, že by bylo vhodnější dát o podobných akcích řidičům předem vědět. "Chápu, že takto je to jedině popudí," řekla Dagmar Bartoníková.

Co z toho plyne pro řidiče? "V těchto případech platí dvě věci: řidič nemusí na otázky odpovědět, záleží to jen na jeho svobodné vůli. A za druhé policisté nemohou zastavovat auta jen kvůli zodpovězení dotazníku. Pokud někde dotazníková akce probíhá, mohou průzkumníci, kteří ji dělají, přistoupit k řidiči až poté, co policista udělá svou práci – tedy až zkontroluje řidiče stejně, jako to dělá běžně. Teprve pak se mohou průzkumníci zeptat, jestli je řidič ochotný se ještě zdržet a odpovědět na otázky," vysvětlil běžnou praxi Jiří Vokuš z policejního prezidia.

"Pokud se řidičům nelíbilo chování policistů, kteří je zastavovali, a mají k jejich práci výhrady, mohou podat oficiální stížnost na našem oddělení a my ji prošetříme," dodala mluvčí prostějovské policie Alena Slavotínková.Po stopách vrahů

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Učitelka se na Instagram vyfotila při orálním sexu, dostala výpověď

(Ilustrační snímek)

Česká školní inspekce řeší stížnost na třídní učitelku jedné z pardubických základních škol. Na svůj profil na sociální...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...Šílení milenci v Londýně utýrali au-pair, při pálení ostatků grilovali

Sophie Lionnetová na archivním snímku

V Londýně se blíží rozuzlení ostře sledovaného případu francouzské dívky Sophie Lionnetové. Tu minulé léto mučil a...

Člen ODS nazval vévodkyni cikánkou. Omluví se, nebo končí, reaguje Fiala

Ředitel středočeské ZOO Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan...

Člen ODS a ředitel Zoo Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan Markle, s níž se o víkendu oženil britský...

Policie dopadla muže podezřelého z pořezání tenistky Kvitové

Petra Kvitová

Policie zadržela muže, kterého podezřívá z předloňského útoku na tenistku Petru Kvitovou v jejím bytě v Prostějově....

Další z rubriky

Schizofrenik dostal za vraždu dvou bratrů ústavní léčbu, byl nepříčetný

Dům v Žižkově ulici v Počátkách na Pelhřimovsku, kde se neštěstí odehrálo (1....

Táborský soud nařídil sedmadvacetiletému Pavlu Tesařovi, který v Počátkách na Pelhřimovsku zavraždil své dva...

Rodinný gang nutil dívky k prostituci, dostávaly jen čínskou polévku

Budova Krajského soudu v Ústí nad Labem

Krajský soud v Ústí nad Labem potrestal tři z pěti členů rodinného gangu, který v Bílině na Teplicku nutil k prostituci...

Ředitelku školy prověřuje policie kvůli řízení v opilosti. Problémů má víc

(Ilustrační snímek)

Do komise, která bude vybírat nové ředitele škol v Ostravě-Jihu, poslali radní za zřizovatele Ludmilu Večerkovou,...

Najdete na iDNES.cz