Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Řidiči parkováním u kolejí porušují vyhlášku

  19:46aktualizováno  19:46
Žižkov - Automobily plní Prahu rok od roku víc a pro řidiče je stále těžší najít v centru místo k zaparkování. Mnohdy se proto uchylují ke značně riskantnímu řešení. Auto odstaví v tři a půl metru širokém pásu vedle tramvajových kolejí, který má zůstat volně průjezdný. Motoristé se tak dopoštějí přestupku a navíc hazardují se svými i cizími životy. Příkladem desítek netrestaných porušení vyhlášky jsou ulice Táborská v Nuslích a Seiferova na Žižkově. Při nástupu nebo výstupu z takto zaparkovaného auta se neopatrným řidičům tramvaj doslova otírá o záda. Auta vedle kolejí jsou nebepečná také pro chodce, kterým při přecházení brání ve výhledu.
Podívejte se jak a kde řidiči v Praze parkují - ikona fotogalerie.

"Některý auta stojí opravdu na nebezpečných místech. Třeba tamhle u křižovatky, tam minule srazili nějakou paní," říká hlídač parkoviště Luděk Sýkora.

Řidiči se parkováním blíž než 3 a půl metrů od kolejí dopouštějí v době o 5 do 19 hodin přestupku, za který policista může minimálně uložit tisícikorunovou pokutu. "Tady parkuje víc lidí. Běžte se podívat na Vinohradskou, tam to vidíte taky," vymlouvá se řidič ze Žižkova.

"Pokud by stáním třeba v blízkosti tramvajové zastávky vytvářel překážku silničního provozu, policista může auto označit a může být odtaženo," potvrzuje vedoucí dopravního inspektorátu Zdeněk Bezouška.

Přestupek stání vedle tramvajových kolejí postihuje republiková policie. Městský strážník může nasadit botičku, ale jen v případě, že řidič tak jako v Seifertově ulici porušuje příkaz dopravní značky. Bezmocnost strážníků potvrzuje ředitel městské policie pro Prahu 3 Dušan Machoň: "My se můžeme pouze omezit na oznámení přestupku příslušnému správnímu orgánu."

Tento systém však podle některých není mnoho funkční. "Ten dotyčný řidič většinou příjde, papír zmačká, zahodí a jede pryč," tvrdí hlídač Sýkora. Loňského roku bylo v hlavním městě odtaženo 14 tisíc aut, která tvořila překážku silničního provozu.

Řidiči v Praze parkují i v tři a půl metru širokém pásu vedle tramvajových kolejí, který má zůstat volně průjezdný. (31. ledna 2001)

Řidiči v Praze parkují, kde se dá. Tím, že nechávají své vozidlo vedle tramvajových kolejí, se dopoštějí přestupku. (31. ledna 2001)

Najít v centru Prahy místo k parkování je otázkou štěstí. Řidiči proto parkují i tam, kde nemají, třeba i v blízkosti tramvajového pásu. (31. ledna 2001)

Řidiči parkují vedle kolejí také v Korunní ulici v Praze 7. (31. ledna 2001)

Auta jsou nevhodně zaparkovaná i v Moskevské ulici. (31. ledna 2001)

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Okamurova SPD se hroutí zevnitř. Straníci se napadají navzájem

Předseda SPD Tomio Okamura na tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně.

„Špiníte jméno SPD! Dělali jste v krajských volbách osobní kampaň! Vynášíte informace a děláte si, co chcete,“...

Krásná smrt zaručena. V Nizozemsku představili sebevražedný přístroj

Sebevražedný přístroj v představách designéra  Alexandera Bannicka

Na pohřebním veletrhu v Amsterdamu byl představen sebevražedný přístroj, který člověku umožní zabít se stisknutím...Německo opouštějí stovky Syřanů, ztrácejí naději na příchod příbuzných

Německá policie doprovází k registraci uprchlíky, kteří překročili...

Řada syrských uprchlíků, kteří získali právo zůstat v Německu, se v posledních měsících rozhodla dobrovolně odejít zpět...

České děti zůstaly v Londýně na ulici. Hostitelské rodiny pro ně nepřijely

(Ilustrační snímek)

Pětidenní zájezd žáků 6. a 7. třídy Základní školy Horoměřice do Londýna nezačal zrovna dobře. Po celodenním chození po...

Mladí Turci houfně opouštějí islám a stávají se deisty. Politici zuří

Ilustrační foto.

Mezi mladými Turky přibývá odpadlíků od islámu. Podle zprávy, která pobouřila tureckou veřejnost, se čím dál víc...

Další z rubriky

U Slaného je silně cítit česnek. Někdo ho vyhodil tuny na pole

U Slaného někdo vyhodil na pole tuny česneku.

U města Slaný na Kladensku někdo vyhodil tuny česneku na pole. Policie neví, odkud se vzal, bude to proto zjišťovat.

Život mladých je takový krysí závod, nejsou to flákači, říká sociolog

Ilustrační snímek

Věk, kdy mladí lidé „dospějí“ v tradičním slova smyslu - dokončí vzdělání, najdou si stálou práci, založí rodinu - se...

MALOSTRANSKÝ ZÁPISNÍK: Fabie porazila Pandury a demise na druhou

Malostranský zápisník Miroslava Koreckého

Česká politická scéna je nevyčerpatelným zdrojem řady situací, ze kterých občas zůstane rozum stát. Komentátor MF DNES...

Najdete na iDNES.cz