Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Řidiči nerespektují pěší zóny v centru hlavního města

aktualizováno 
Praha - Nebýt cedulí ohraničujících pěší zóny v centru hlavního města, jen málokdo z nezasvěcených návštěvníků metropole by vytušil, že Praha něčím takovým vůbec disponuje. Například ulicemi 28. října a Celetnou nelze projít, aniž by se chodec, a to v kteroukoli denní hodinu, nepotkal s automobilem. Auta se stejně tak projíždějí po Můstku či Ovocném trhu, který se v poslední době dokonce změnil v jedno velké parkoviště.

Starosta Prahy 1 Jan Bürgermeister považuje tuto situaci za vážnou. "Tři roky hledáme s policií nějaké řešení. Problém je v tom, že většina aut, která na Ovocném trhu parkují, jsou tajných služeb, takže je pochopitelné, že je bude policie těžko vytlačovat," řekl.

Přítomnost policejních aut potvrdil i ředitel městské policie Radim Chyba a připustil, že tam nemá co dělat žádný automobil.

Chybův zástupce Miroslav Stejskal tvrdí, že drtivá většina aut, které se pohybují v pěší zóně, mají výjimky. "My můžeme postupovat proti těm, co nemají výjimku nebo ji používají jinak, než mají," řekl Stejskal. Připouští, že je třeba stav, který je zejména na Ovocném trhu, řešit. "Nás to taky štve," tvrdí Stejskal.

Podle Stejskala často zneužívají své postavení diplomatická vozidla, která na Ovocném trhu pravidelně stojí. "Když je chytneme při vjezdu, tak máme šanci je vykázat. Pokud ale zaparkujía odejdou, řízení je bezpředmětné. To můžeme akorát oznámit ministerstvu zahraničí, protože se na ně vztahuje imunita," sdělil.

Vedoucí odboru dopravy prvního obvodu Karel Žrout uvedl, že výjimek úřad vydal devět set osmdesát: "Musím ale zdůraznit, že opravňují pouze ke vjezdu na pěší zónu, ale nikoli k parkování. K parkování žádná výjimka vydána nebyla."

Většina povolení ke vjezdu je pro odklízení sněhu, odvoz odpadů, také pro bankovní služby a bezpečnostní agentury. Pár jich mají i obyvatelé, většinou kvůli tomu, aby mohli zaparkovat ve dvoře.

Žrout konstatoval, že policie by měla těm autům, která v zóně parkují, výjimky umožňující vjezd odebrat. "Občas nějakou zpátky dostaneme, ale letos to snad byly jen tři. Vloni asi okolo dvaceti," konstatoval Žrout.

Problém vidí mimo jiné v tom, že na Ovocném trhu parkují soudci a policisté. Na soudce se vztahuje imunita, takže proti nim nemohou policisté zasáhnout, a proti svým kolegům to dělat nebudou. Stejskal sice tvrdí, že policejní auta, která na trhu stojí, slouží k deportaci obviněných, ale Žrout sdělil,. že policie má výjimku pouze na přivezení vězňů antony.

Jak se k situaci staví dopravní policie Policejního prezidia se nepodařilo zjistit, protože nikdo z odpovědných pracovníků nebyl ochoten se vyjádřit.

"Pěší zónu považuji za bolavý problém," míní starosta Bürgermeister. Obvod se chystá vybavit prostory za Stavovským divadlem mobiliářem a zelení, aby tam auta zkrátka stát vůbec nemohla.

"Budeme také uvažovat o tom, zda by tam nemohly být nějaké sochy natrvalo a nikoli jenom na čas, jako nyní díla Anny Chromy," řekl.

 

Pokud se chcete zapojit do diskuse na toto téma, zavolejte dnes mezi 14. a 15. hodinou redaktorovi MF DNES Eduardu Freislerovi na telefon 02 / 22 06 21 33 nebo pošlete e-mail na adresu redpha@mafra.cz.

 

 

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Statisíce pro herce Rodena, autobus smrti a útoky v prezidentské kampani

Karel Roden (28. února 2017)

Podívejte se na Zprávy iDNES.tv. Dozvíte se, že herec Karel Roden vysoudil statisíce na bulváru, že do prezidentské...

Babiš: Pokud bych byl zásadní překážka, nemusím být za každou cenu premiér

Premiér Andrej Babiš v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel. (17. ledna 2017)

Premiér a šéf ANO Andrej Babiš se podvolí rozhodnutí vedení orgánů hnutí, které vede, zda to má být on, kdo bude...

Vnitro podalo stížnost na soud kvůli strhávání tibetských vlajek

Opoziční zastupitelé a další účastníci happeningu v Hradci Králové zamávali...

Ministerstvo vnitra podalo ve středu večer kasační stížnost Nejvyššímu správnímu soudu proti verdiktu Městského soudu....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz