Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Řidiči MHD jsou s alkoholem pod dozorem, už za 0,2 promile hrozí vyhazov

  13:55aktualizováno  14:47
Řidiči autobusu jako ten, který nedávno vozil po vypití čtyř piv cestující po Brně, jsou výjimkou. Naměřili mu dvě promile. Šoférům dopravních podniků hrozí vážné postihy už za méně než 0,2 promile, která řidiči auta projdou. Možná i proto bylo třeba z loňských 80 tisíc dechových zkoušek v DP Praha jen 27 pozitivních.
(Ilustrační snímek)

(Ilustrační snímek) | foto: MF DNES

I řidiči autobusu MHD se může stát, že si druhý den po oslavě nebo návštěvě hospody není jistý, zda nemá zbytek alkoholu v krvi. Brněnský dopravní podnik má pro takovou situaci jednou za čas pochopení, pokud se šofér ještě před nástupem do směny přizná a dobrovolně si dýchne.

"Když přijde řidič ráno do služby a má pocit, že ještě není úplně čistý, může poprosit vedoucího o dýchnutí do alkoholtesteru," řekla iDNES.cz mluvčí brněnského dopravního podniku Hana Pohanová.

Hned však dodává, že tenhle kousek si řidiči mohou dovolit jednou za čas. "Nejsme sice nelidové, ale řidičovou povinností je přijít do práce ve stavu, kdy je schopen sednout za volant a vyjet do ulic," doplňuje.

V Brně řidiči MHD musí počítat s tím, že kontrola na alkohol může přijít kdykoli. Kontrolovat je může nadřízený ještě před odjezdem z depa, ale i dispečeři v terénu, kteří si na šoféry můžou počíhat třeba na konečné. "A několikrát za rok pak provádíme plošné kontroly všech řidičů," doplňuje skládačku mluvčí Pohanová s tím, že kontrol jsou ročně tisíce.

Jakékoli "nadýchání" nad 0,2 promile znamená pro řidiče jediné - vyhazov. "Pokud je to do 0,2 promile, tak řidič přijde o prémie a problémem je pro něj i jeho neodpracovaná směna," řekla mluvčí brněnského dopravního podniku. "Škraloup" má řidič i v záznamech.

Zhřešil řidič? Bude kontrolován častěji. Nebo přijde o práci

Pražský Dopravní podnik postupuje podobně. "Pokud nadýchá do 0,2 promile řidič ve zkušební době nebo se smlouvou na dobu určitou, po vypršení smlouvy se s ním rozloučíme. Pokud jde o někoho, kdo u nás pracuje na dobu neurčitou, tak se musí připravit na to, že bude našim kontrolorům dýchat klidně i několikrát za týden," upozorňuje mluvčí DPP Ilona Vysoudilová.

"Pokud by někdo nadýchal víc, okamžitě ho vyhodíme," rezolutně dodává. Speciálně vyškolení zaměstnanci kontrolují kromě řidičů i další personál zodpovědný za provoz, jako jsou dispečeři nebo dozorčí ve stanicích metra.

Za první pololetí provedl podnik 28 225 kontrol na alkohol. Sedm dechových zkoušek bylo pozitivních, všechny do hodnoty 0,2 promile. Takové množství alkoholu v dechu považují odborníci za neprokazatelné a svým způsobem ho tolerují i policisté.

Pražská policie nevede kontroly řidičů MHD ve statistikách odděleně, a tak není možné zjistit, kolik jich provedla. "Za letošní rok ale evidujeme jednoho řidiče autobusu MHD, který po nehodě nadýchal," řekla iDNES.cz mluvčí pražské policie Jana Rösslerová.

Kontroly řidičů MHD praha

V pražském Dopravním podniku pracovalo na konci června 4 170 řidičů. 527 bylo strojvedoucích metra, 2 268 řidičů autobusů a 1 346 řidičů tramvají. Kromě toho podnik zaměstnává i 29 instruktorů, kteří zaučují nováčky.

Za první pololetí letošního roku podstoupili zaměstnanci DPP 28 225 dechových zkoušek, sedm z nich bylo pozitivních do 0,2 promile.

Na každý měsíc tak v průměru připadá přibližně 4 700 kontrol. A protože jsou řidiči tramvají a autobusů a strojvedoucí metra kontrolováni stejně často, prostým výpočtem vychází, že "dýchají" v průměru minimálně jednou měsíčně. A to je výrazně častěji, než se zkoušce na alkohol podrobují řidiči v běžném provozu.

Za celý rok 2009 provedl Dopravní podnik 79 478 dechových zkoušek řidičů a dalších zaměstnanců zodpovědných za provoz, z toho bylo 27 výsledků pozitivních.

zdroj: DP Praha

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Prezidentští kandidáti v debatě „plavali“ v jednoduchém kvízu o obraně

Debata osmi prezidentských kandidátů o obraně, bezpečnosti a zahraniční...

Kolik má česká armáda profesionálních vojáků, jaký je roční rozpočet na obranu nebo která země vstoupila do NATO jako...

Betonový panel rozdrtil dělníkovi nohy, po roce muž přišel děkovat hasičům

Hasičům z olomoucké stanice přišel po roce na olomouckou stanici poděkovat muž,...

Téměř rok po nešťastné události v Ústíně na Olomoucku, kde betonový panel při vykládání spadl na dělníka a zavalil mu...

Žena prodala stejné pozemky dvakrát, soudy pak špatně určily podvedené

Nová ústavní soudkyně Milada Tomková bude místopředsedkyní soudu (3. května

Hned dvakrát prodala nyní už seniorka své pozemky v turnovské městské části Bukovina. Napodruhé skoro za trojnásobek...Najdete na iDNES.cz