Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Řidiči ignorují 'zip' a ohrožují provoz

  8:07aktualizováno  8:07
Noční můrou většiny řidičů jsou kilometrové kolony na dálnicích. Zvlášť těm českým by se ale dalo často předejít, kdyby šoféři dodržovali pravidlo tzv. zipování. Místo toho se v předstihu štosují do pravého pruhu a ohrožují bezpečnost. Ministerstvo dopravy hodlá reagovat.

Platí nepsané pravidlo, že kdo předjíždí pomalu se sunoucí kolonu, je raubíř, kterého je třeba řádně vyplísnit. Takové pravidlo je ovšem pouze nepsané, a proto neplatné.

Zákon totiž jasně říká, že onen raubíř nic špatného nedělá. Naopak. Na českých vozovkách už několik let platí pravidlo tzv. zipování.

"Při souběžné jízdě umožní řidiči vozidel jedoucích v průběžném pruhu..., aby se vozidla jedoucí v průběžném pruhu a vozidla do něho přejíždějící mohla řadit střídavě po jednom do jízdního proudu průběžného pruhu," říká zákon 361/2000 Sb. o provozu na pozemních komunikacích v odstavci 12.

Přeloženo do běžného jazyka, legislativa nakazuje, že před místem, kde se jeden pruh napojuje do druhého, by si měli řidiči dávat střídavě přednost a auta mezi sebe zapadat jako zoubky zdrhovadla.

Šoféři raději trpí v kolonách
Realita ovšem bývá o poznání horší. Trpké zkušenosti mají mnozí řidiči např. z rychlostní silnice mezi Prahou a Slaným, kde se u Středokluk opravuje most, nebo z četných uzavírek na brněnské D1.

"Pokaždé, když jedu odpoledne z Prahy do Kladna, kolona aut v levém pruhu je stovky metrů dlouhá, ale vpravo nikdo není. Jakmile tam ale chci jet, najde se nějaký chytrák, který mě začne blokovat," postěžoval si iDNES kladenský řidič.

Úplné znění zákona o provozu na pozemních komunikacích

Souhlasí s ním Robert Šťastný, vedoucí oddělení BESIP na ministerstvu dopravy. "Toto pravidlo stále není v praxi plně dodržováno a důsledkem toho jsou často nebezpečné a konfliktní situace zejména v místech dopravních uzavírek," přitakal Šťastný.

Nejnebezpečnější jsou především ty momenty, kdy se vozidlo v končícím pruhu snaží podle pravidel dostat do průběžného pruhu, ale vedlejší šoféři mu záměrně nedávají přednost.

Schválnost ohrožuje bezpečnost
Netečnost Čechů za volantem k platnému předpisu je natolik vážná, že se rozhodlo ministerstvo dopravy prostřednictvím BESIPu obnovit "zipovou" kampaň. V televizích budou opět vidět spoty, opráší se také některé značky.

O problému ví i dopravní policie. Její ředitel Zdeněk Bambas je toho názoru, že bude potřeba posílit hlídky na inkriminovaných místech. "Snažíme se a budeme se snažit být hlavně v místech dálničních uzávěr fyzicky přítomní. Český řidič si totiž většinou při pohledu na policistu vzpomene, co má vlastně dělat," řekl iDNES.

Podle Roberta Šťastného je klíčem k úspěchu nejen spolupráce s policií, ale také lepší značení. V budoucnu by se proto měly kolem silnic objevit informační tabule a speciální dopravní značky. Uvažuje se také o billboardech, které jsou běžné v zahraničí.

Ředitel dopravní policie Bambas dodává, že nelze přesně určit nehodovost, kterou způsobují neznalí řidiči v kolonách. "Celý ten problém totiž spočívá ve schválnostech, kterých se dopouštějí řidiči, a to se špatně zaznamenává."

Jak bude BESIP propagovat "zipování"

Televizní pořady
Česká televize ve spolupráci s BESIPem vysílá pořad Stop zaměřený na bezpečné chování v silničním provozu. V rámci těchto pořadů se bude ještě častěji vysvětlovat princip "zipu".

Dopravní značky
V místech dopravních uzavírek na dálnicích a rychlostních silnicích budou na vhodných místech dopravní značky č. IP 29 "Střídavé řazení".

Billboardy
Ve střednědobém horizontu chce BESIP nechat instalovat informační tabule (billboardy) na propagaci bezpečného chování na dálnicích. Cedule by byly instalovány na dálničních odpočívadlech a dalších místech v okolí dálnic, kde to bude vhodné.

Policejní dohled
Policejní dohled je standardní součástí efektivní prevence bezpečnosti silničního provozu. S Policií ČR spolupracuje BESIP na tom, jak více kontrolovat také dodržování pravidla "zipu".

Dopravní značka, který symbolizuje, že v místě zúžení platí tzv. pravidlo zipu.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Začátek týdne bude větrný, přes Beskydy a Jeseníky se může přehnat orkán

Ilustrační foto

Teploty až 13 stupňů Celsia a velmi silný vítr. Takový bude podle meteorologů začátek tohoto týdne. Výstraha na silný...

Nemocnice spoléhala na sestřičky z Ukrajiny, zastavilo je ministerstvo

Ilustrační foto.

Do Liberce jich mělo nastoupit třicet. Místo toho zůstávají dál na Ukrajině. Krajské nemocnici v Liberci nevyšel plán...

Akce Fake: celníci při víkendových raziích zabavili padělky za 10 milionů

Celní správa podnikla předvánoční celorepublikový zátah na padělky. Na snímku...

Stovka pracovníků celní správy zajistila během víkendové kontroly tržnic a stánků na dvacet tisíc padělků. Zpravidla...

11 dětských dárků, které vám na Boží hod nepolezou krkem
11 dětských dárků, které vám na Boží hod nepolezou krkem

Jaké vánoční dárky pro děti vybrat, aby jim dělaly radost dlouhé týdny (a vám se vyhnula migréna)?Najdete na iDNES.cz