Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Řidiči budou za parkování v Praze platit pomocí SMS

  12:25aktualizováno  12:25
Řidiči v Praze už na podzim nebudou muset po zaparkování hledat drobné do automatu. Město se totiž rozhodlo, že parkovné se bude moci platit i prostřednictvím SMS. Tedy stejným způsobem, jakým cestující v městské hromadné dopravě platí za jízdenku.
Město chce od podzimu řidičům umožnit platbu za parkovné prostřednictvím SMS. (Ilustrační foto)

Město chce od podzimu řidičům umožnit platbu za parkovné prostřednictvím SMS. (Ilustrační foto) | foto: Radek Kalhous

"Do konce května bychom měli mít komplet hotový dokument, který konkrétně popíše, jak by celý systém fungoval. Spustit bychom ho měli na podzim," řekl náměstek primátora Rudolf Blažek (ODS).

Nová služba má podle představ města zejména ulehčit řidičům. Nebudou totiž muset hledat parkovací automat ani mít u sebe drobné mince. Druhou výhodou je, že když se mu například prodlouží schůzka, nemusí znovu běžet k automatu, ale pouze pošle další SMS," řekl Blažek.

Problém, který radní musí vyřešit, je, jak "propojit" SMS s automobilem. Tedy jak strážník, který v ulicích hlídkuje, pozná, že řidič parkovné opravdu zaplatil. "V městské hromadné dopravě má totiž cestující mobil stále u sebe a jen jej revizorovi ukáže. Nechat mobil za okýnkem auta je samozřejmě nesmysl," řekl Blažek.

Jedním možným řešením by mohlo být, že by měl strážník u sebe speciální zařízení, kam by mu chodily výpisy s registračními značkami všech automobilů, které mají zaplaceno.

Modré zóny se někde změní ve smíšené

Ke změnám dojde i v systému parkovacích zón. Radní se rozhodli, že zavedou nově takzvané smíšené zóny.

Modré zóny, v nichž mohou nyní parkovat pouze rezidenti s platnou parkovací kartou, se v některých ulicích přes den "otevřou" také řidičům z jiných městských částí nebo mimopražským šoférům. Ti pouze naházejí potřebné množství mincí do parkovacího automatu. Jedním z takových míst bude třeba Albertov.

Co se změní

Platba prostřednictvím SMS
Řidiči nebudou muset hledat automat a shánět drobné.
Problém zatím je, jak zkontrolovat, že řidič opravdu zaplatil.

Smíšené zóny
V modrých zónách, které jsou přes den poloprázdné, budou parkovací automaty. Budou tam tedy moci zastavit nejen rezidenti.

24hodinové parkovné
Například na Albertově si budou moci řidiči zaplatit celodenní parkovné. Odstavení vozidla je vyjde na šedesát korun.

"Průzkumy ukázaly, že v některých ulicích jsou přes den modré zóny obsazeny pouze ze sedmdesáti procent," vysvětlil náměstek primátora Blažek, proč město ve vybraných ulicích ke změně režimu v modrých zónách přistoupilo.

Ve kterých ulicích ke změně dojde, však nechtěl říci, ulice totiž vyberou jednotlivé radnice. Město pouze určí dobu, ve které k tomu může dojít. Už dnes je známo, že to bude od 8 do 18 hodin.

"Nyní mohu říci, že ke změně dojde například na Letné nebo na dalších vybraných místech v Praze 7. Podle mého názoru o tom ale radnice rozhodnou tak během dvou týdnů," řekl Blažek.

Smíšené zóny řidiči poznají podle doplňkové cedulky. Ta bude umístěna pod současnými značkami, které řidiče na modré zóny upozorňují. Takzvané dodatkové tabulky pak budou od původních cedulí barevně odlišeny. 

Nově bude zavedena i čtyřiadvacetihodinová parkovací karta. "Celodenní parkování bude stát šedesát korun. Tímto krokem jsme vyšli vstříc Praze 2, která to chce zavést na Albertově," řekl Blažek.

Dalším významným činem by mohlo být rozšíření parkovacích zón do dalších městských částí. Zájem o zóny už projevily například radnice Prahy 8, 6 nebo 5. Dvě posledně jmenované už mají dokonce představu o tom, jak by měl systém parkování v jejích ulicích konkrétně vypadat.

"O rozšíření zón uvažujeme. Dohodli jsme se s dopravní fakultou ČVUT, že vypracují studii, jestli a jak by to případně bylo možné. Nicméně si nedovedu představit, že by celá Praha byla jedna veliká parkovací zóna," řekl náměstek primátora Rudolf Blažek.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Klenoty první den viděly asi tři tisíce lidí, čekalo se necelou hodinu

České korunovační klenoty

Výstavu korunovačních klenotů ve Vladislavském sále Pražského hradu první den vidělo 3 124 lidí, řekl Jakub Tichý z...

Jak Babiš najde podporu pro svou druhou vládu? Odpoví v Rozstřelu

Premiér Andrej Babiš na úterním jednání Poslanecké sněmovny, která by měla...

Menšinový kabinet Andreje Babiše podle očekávání v úterý nedostal důvěru Poslanecké sněmovny. Prezident Miloš Zeman mu...

ŽIVĚ: Hromadné nehody uzavřely dálnici D1, jih Moravy hlásí kalamitní stav

Sníh komplikuje dopravu na dálnici D1, stalo se několik hromadných nehod. (16....

I po několika hodinách stále stojí doprava na dálnici D1, a to na 99. kilometru u Humpolce. Další problémové místo, a...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz