Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Řidiči budou jízdou v koloně protestovat proti „šikaně na silnicích“

  11:30aktualizováno  11:30
V sobotu večer se v Praze na Jižní spojce uskuteční protestní jízda řidičů nespokojených s dopravní situací v Česku. K razantní akci se odhodlali po snížení povolené rychlosti na pražské magistrále na 50 km/h. Organizátoři jízdy nevěří oficiálnímu zdůvodnění, že to omezí hluk v okolí ulice.

"Omezení rychlosti na magistrále i jinde z důvodu omezení hluku bylo posledním impulsem k organizaci odporu," řekl iDNES.cz svolavatel protestní jízdy Jan Schermer.

Dodal, že opatření povede pouze k prodloužení kolon, zpomalení provozu, ke zvyšování hluku i emisí a snížení komfortu individuální dopravy. "Chybí tu skutečná řešení problémů," posteskl si Schermer.

Protestujeme proti nesmyslnému omezování individuální motorové dopravy, šikaně a diskriminaci řidičů.

Motorismus není zločin. Pro někoho je to vášeň, pro jiného způsob, jak se dostat do práce. Ať jsou ale pohnutky jakékoliv, je naším právem vlastnit a provozovat motorové vozidlo. Nejsme vrazi maminek s kočárky a nejsme jediní účastníci silničního provozu. Nesouhlasíme s přenášením zodpovědnosti za životní prostředí a bezpečnost na silnicích pouze na řidiče."

"Poslední nesmyslné omezení rychlosti je jen vrcholem ledovce. Takovýchto úseků je po Praze několik, například Strakonická u pivovaru, kde je rovněž 50 km/h z důvodu snížení hluku již několik let a přitom tam žádné obytné budovy nejsou," souhlasí člověk, který se na webu akce podepsal přezdívkou Mir.

Kolona projede od Černého Mostu na Barrandov

Akce se uskuteční v sobotu 30. ledna od 18 hodin. Auta mají shromaždiště na parkovišti u obchodního domu Globus na Černém Mostě a cíl trasy je naplánovaný na parkovišti obchodního centra Šestka nedaleko ruzyňského letiště. "Kolonu ale ukončíme již na prvním semaforu na Barrandovském mostu," řekl Jan Schermer iDNES.cz.

Cílem akce Motorismus není zločin podle svolavatelů není zablokování provozu. "Rychlost a způsob jízdy zvolíme podle počtu účastníků a dopravní situace," doplnil organizátor.

První takovou akci Schermer zorganizoval začátkem ledna. Zúčastnilo se jí přibližně sedmdesát aut, nyní čeká větší účast. "Myslím, že by mohlo přijet více než dvě stě řidičů." Jen na komunitním serveru Facebook.com o účast projevilo zájem 183 lidí.

Policie je na protestní jízdu připravena. "Podklady jsme dostali, akci budeme zajišťovat běžným způsobem, nic speciálního nechystáme," řekla policejní mluvčí Eva Kropáčová.

Zcela opačný názor na dopravní politiku mají představitelky občanského sdružení Pražské matky. Ty chtějí, aby padesátikilometrová rychlost platila po celé metropoli a navíc žádají více úseků, kde by se jezdilo jen třicítkou. Kromě snížení hluku argumentují i zvýšením bezpečnosti na silnicích.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Jezevčík je po osmi dnech volný, moderní techniku trumfla selská metoda

Jezevčík uvězněných ve skále je po 8 dnech venku

Po osmi dnech se podařilo vyprostit jezevčíka Mildu, který minulou sobotu uvázl ve skále v bývalém kamenolomu u...

Obliba konopí roste mezi seniory, počet mladých uživatelů se stabilizoval

(Ilustrační snímek)

Během posledních pěti let v Česku výrazně přibylo rizikových uživatelů konopí. Statistická čísla ale tentokrát neženou...

Zeman se sešel v Lánech s kandidáty na ministry průmyslu a zdravotnictví

Tomáš Hüner, ministr průmyslu a obchodu

Kandidát na ministra průmyslu a obchodu Tomáš Hüner přijel v neděli odpoledne do Lán. Prezident Miloš Zeman se nejprve...Najdete na iDNES.cz