Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Řidiči autobusů často porušují zákon

  18:32aktualizováno  18:32
Praha - Mnoho řidičů, především příměstské i městské autobusové dopravy porušuje zákon. Při prodeji jízdenek přímo ve vozidle totiž odmítá od cestujících přijmout při placení menší než korunové mince. "Nedávno jsem se snažil zaplatit řidiči autobusu na Bílé Hoře i dvěma padesátníky, ale neuspěl jsem. Řidič prostě odmítl padesátníky přijmout. Podle mne je to stejné platidlo jako každé jiné," stěžoval si cestující, který se s tím to problémem setkal opakovaně.

Podobné problémy mají například i lidé, kteří jezdí autobusy z Budějovické do Jesenice u Prahy.

To, že dopravci odmítnutím menších mincí než je koruna porušují zákona, potvrzuje i stanovisko České národní banky, které tlumočil Pavel Palivec z tiskového oddělení. "Nikdo by neměl platit například jedenácti desetníky, ale jinak jsou i mince menší než koruna rovnocenným platidlem," prohlásil.

Dopravní podnik i další dopravci, kteří jezdí se svými autobusy v rámci systému Pražské integrované dopravy, se odvolávají na smluvní přepravní podmínky Dopravního podniku.

Někteří řidiči mají v autobusu vyvěšenou část těchto přepravních podmínek se zvýrazněným textem, který upozorňuje cestující na povinnost platit mincemi vyšší hodnoty než je jedna koruna.

Mluvčí Dopravního podniku Zuzana Knoblochová tvrdí, že řidiči mohou odmítnout prodat jízdenku za haléřové mince. "Náš přepravní řád vychází z vyhlášek ministerstva dopravy. Pokud by někdo platil patnáctikorunovou jízdenku v desetnících, zdržovalo by to dopravu. Řidiči přepravní řád znají a mohou se o něj opírat," sdělila mluvčí.

Dodala ovšem, že v praxi řidiči tuto možnost často nevyužívají. "Podle toho, co vidíme na tržbách, berou naši řidiči i menší mince," podotkla.

Na ministerstvu dopravy a spojů však namítají, že žádný předpis, který by umožňoval řidiči nepřijímat drobnější peníze od cestujících, vůbec neexistuje.

"Pouze cestující by si měli uvědomit že by placením velmi drobnými mincemi znemožnili řidiči dodržovat jízdní řád," uvedla tisková mluvčí ministerstva Ludmila Roubcová.

Zároveň ovšem sama upozornila na vyhlášku České národní banky, která mluví jasně - žádná právnická osoba nesmí odmítnout jakékoli platidlo, pokud počet mincí či bankovek jedné nominální hodnoty nepřesáhne deset kusů.

Pavel Palivec z tiskového oddělení banky podotýká, že tato vyhláška je nejdůležitější. "Žádný předpis jakéhokoli ministerstva nesmí být kolizi s naší vyhláškou, která vyšla ve Sbírce zákonů," řekl.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Kasy cinkají, zaměstnanci Škody Auto utrácejí rekordních sto tisíc hrubého

Montáž dílu v podvozku modelu Superb v závodu Škoda Auto Kvasiny.

Fronty v supermarketech, většina míst v restauracích na večer rezervovaná, plná parkoviště obchodních center. Tak to...

Dvě mrtvoly v rokli. V Mexiku zavraždili cyklisty na cestě kolem světa

Zavraždění cyklisté Krzysztof Chmielewski z Polska (vlevo) a Holger Hagenbusch...

Je to případ, který opět připoutal pozornost světové veřejnosti k eskalující epidemii násilí v Mexiku. Tamní policie...Za extrémní sucho může anomálie. Počasí v Evropě je naruby

Vyschlý rybník v Budči na Třebíčsku.

V Helsinkách se opalují, na Jadranu prší. Proto je v Česku sucho už nyní. A dva či tři deštivé dny sucho nezaženou....

Rusko slavnostně otevřelo most na Krym, Putin po něm přejel v kamazu

Ruský prezident Vladimir Putin za volantem kamazu při slavnostním otevření...

Rusko a anektovaný poloostrov Krym od úterý spojuje nový most. Slavnostně ho otevřel prezident Vladimir Putin, který po...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...

Další z rubriky

ČSSD hlasuje o spolupráci s Babišem, na cestě k vládě jsou tři překážky

Předseda ČSSD Jan Hamáček po jednání předsednictva strany, kterému oznámil...

Sociální demokracie má v následujících čtyřech týdnech o pozornost postaráno. 17 683 členů ČSSD rozhoduje v referendu o...

Česko potřebuje pět nových přehrad, řekl bioklimatolog v Rozstřelu

Bioklimatolog Miroslav Trnka v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel.

Sucho v Česku může za nedostatek vody v řekách a deficit vláhy v půdě, který odpovídá 60 milimetrům srážek. V budoucnu...

VIDEO: Demokracie víc pro lidi. Fiktivní Gottwald mudruje v osvětovém klipu

Vymýšlí převrat. Jiří Vyorálek hraje Klementa Gottwalda v Únoru 1948.

Výzvu Mantinely demokracie, která volá po dodržování principů dělby moci, podpořil v roli Klementa Gottwalda i herec...

Najdete na iDNES.cz