Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Řidiče čeká v Praze další omezení, chystá se oprava Nuselského mostu

  22:11aktualizováno  22:11
Řidiče přijíždějící po magistrále ulicí 5. května a Legerovou ulicí do centra města čeká další výrazné omezení provozu. K nynějšímu zúžení ze čtyř na tři jízdní pruhy se na léto chystají rozsáhlé opravy na Nuselském mostě.

Oprava Nuselského mostu omezí dopravu. | foto: Jiří Meixner, iDNES.cz

Technická správa komunikací (TSK) tam plánuje opravu takzvaného dilatačního závěru. Jde o místo, které spojuje konec mostní konstrukce s "pevninou".

Řidiči ho dobře znají podle charakteristického cvaknutí, když auto přejíždí přes tento příčný proužek na konci mostu.

"V letošním rozpočtu je na to vyhrazeno zhruba 30 milionů korun," potvrdil MF DNES mluvčí správy silnic Tomáš Mrázek. Zdůraznil však, že o opravě dosud nebylo pevně rozhodnuto, a je tedy možné, že se provoz na mostě omezí až příští rok.

Odborníci nicméně vědí, že když už jsou na opravy peníze v rozpočtu, je téměř jisté, že most se bude opravovat letos.

Ve hře i  rozšíření Legerovy ulice do čtyř pruhů

Silničáři nyní intenzivně jednají s magistrátem, kolik pruhů, v jakém směru a na jak dlouho by se mělo uzavřít. "Na jaře budeme vědět víc," říká mluvčí. V každém případě budou mít opravy dilatací mostu několik etap.

"Vždy budou zachovány v jednom směru nejméně dva jízdní pruhy," slibuje mluvčí silničářů. Až se o opravě rozhodne, teprve bude vypsána soutěž, která firma opravy udělá. Na její vyhlášení a vyhodnocení stačí zpravidla několik týdnů.

Opravy omezující dopravu se v hlavním městě dělají většinou v létě, v době dovolených, protože v tu dobu bývá intenzita dopravy v metropoli nejnižší. Omezení se tudíž nedotkne tolika řidičů jako v jiných měsících roku.

Nyní je ve hře i možné opětovné rozšíření Legerovy ulice do čtyř jízdních pruhů.

MAPA: KUDY ŘIDIČI OBJÍŽDĚJÍ MAGISTRÁLU

TSK si nechala udělat studii a doporučuje, aby se magistrála vrátila do původního stavu. Vychází přitom z posudku dopravní fakulty i z připomínek městských částí Praha 2 a Praha 4. Ve čtvrtek o tom bude jednat dopravní výbor zastupitelstva hlavního města.

Názory jsou vyrovnané

Z ankety MF DNES mezi členy výboru vyplývá, že názory jsou vyrovnané: čtvrtina je pro znovurozšíření na čtyři pruhy, čtvrtina neví, jak bude hlasovat, protože výsledky studie ještě nezná, pro zachování současného zúžení na tři pruhy je další čtvrtina výboru. Zbývající čtvrtině se MF DNES nedovolala.

Zachování současných tří pruhů budou určitě požadovat zastupitelé Jiří Witzany (SNK ED), Pavel Ambrož (KSČM) a Petra Kolínská (SZ).

"I když připouštím, že to zúžení vypadá hrozně, je zapotřebí provoz na magistrále redukovat," říká Petra Kolínská. Uzavřený jízdní pruh je jen zahrazen železobetonovými bloky. Místní obyvatelé se přimlouvají, aby se pruh využíval k odstavení aut. "Ještě by tady měli vysadit nějaké stromy," říká třicetiletý Vlasta Dubský, který tam bydlí.

Ale například majitelka nájemního domu v Legerově ulici je pro to, aby se magistrála rozšířila na původní čtyři pruhy. "Tři pruhy nejsou řešení, aut tudy rozhodně nejezdí méně. Město by nám raději mělo přispět na výměnu oken, aby do bytů nepronikalo tolik hluku," řekla Margita Kruková.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Největší českou vlajku skládali v tělocvičně a stěhovali „jako epopej“

V Pelhřimově představili největší českou vlajku. Má rozměry 18 krát 12 metrů a...

Je tak velká, že se ani na výšku nevejde do brněnského veletržního pavilonu. Aby ji složili, museli si její výrobci...

Ředitel ČT Dvořák i astronom Grygar. Osobnosti chtějí krotit Babiše

Petr Dvořák přichází na jednání Rady České televize, kde by měl být zvolen nový...

Nedopustíme, aby vláda překročila mantinely demokracie, ozvou se podle zjištění MF DNES desítky osobností. Ředitel ČT...

Středočeští politici odmítli vyjmout Čapí hnízdo z dotací, Imoba píše šéfovi OLAF

Prezident Miloš Zeman navštívil farmu Čapí hnízdo, patřící ministru financí...

Středočeští zastupitelé zasedající ve výboru regionální rady ROP odmítli vyjmout projekt Čapí hnízdo z evropského...

Najdete na iDNES.cz