Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Řidiče čeká v pátek dopravní kolaps

  21:06aktualizováno  21:06
Praha - Řidiče, kteří v pátek vyjedou do ulic, musí počítat s tím, že téměř jistě uvíznou v dopravní zácpě. Právě pozítří se totiž spojí tradičně hektický odjezd na víkend s rozdáváním školních vysvědčení, po němž odjíždí mnoho lidí na prázdniny a dovolenou. Pravděpodobnost dopravního kolapsu navíc zvyšují státní svátky uprostřed příštího týdne, kvůli kterým si velké množství Pražanů bere na celý týden dovolenou. Do toho si ještě odpůrci globalizace naplánovali právě na páteční odpoledne pochod centrem z Palackého náměstí na náměstí Míru. K tomuto pochodu sice nemají potřebné povolení, ale není zcela vyloučeno, že vozovky v centru města přesto obsadí.

Ředitel pražského Ústavu dopravního inženýrsví Ladislav Pivec si netroufá předpovědět jak bude situace na vozovkách města zítra vypadat. "Letos by to mohlo být trochu lepší, protože část dětí již zřejmě odjela kvůli tomu, že dostala vysvědčení o týden dříve. I tak předpokládám, že všechny výpadovky budou plné," uvedl. Podle něj bude nejhůře na výpadovkách, protože možností paralelních tras ve městě mnoho není. "Je potřeba aby policie hlídala, aby nedocházelo k většímu množství přestupků, a aby auta jezdila plynule," konstatoval Pivec.

Na páteční dopravní kalamitu se připravují městská i republiková policie. "Více lidí budeme mít nejen u výjezdů z Prahy, ale také u přechodů a nebezpečných křižovatek. Nad městem bude dokonce kroužit speciální vrtulník, který bude mapovat dopravní situaci a podle potřeby vysílat hlídky na ucpané komunikace. Ty by měly situaci řešit přímo na místě," uvedla policejní mluvčí Martina Bártová.

Podle šéfa městské policie Radima Chyby sice nemají strážníci k řízení dopravy žádné pravomoci, ale i tak se do ulic vypraví. "Stejně jako každý rok však zesílíme hlídky na přechodech pro chodce. Po vysvědčení jsou totiž děti natolik roztěkané, že hrozí, že by mohly vběhnout přímo pod kola aut," sdělil Chyba. Dopravu ve městě však komplikuje více než třicet uzavírek kvůli opravám různých úseků silnic. Jenom v oblasti páté městské části čekají řidiče omezení či uzavírky silnic například na Kartouzské ulici, na Plzeňské, na Radlické, v Nádražní ulici, Na Zlíchově nebo na Strakonické ulici.

Dopravu omezují i práce na mostu Barikádníků i v Argentinské ulici, uzavírka na Černokostelecké uzavírka křižovatky na Drnovské ulici, omezení jízdy na Podolském nábřeží, i uzavřený jízdní pás na Jižní spojce. Dopravu na Letné zase omezuje rekonstrukce tramvajové trati v ulici Milady Horákové. "Je jisté, že tato omezení nejsou pro řidiče příjemná a mnohé z nich výrazně komplikují dopravu, ale to je bohužel dáno tím, že stavební firmy nemohou na silnicích pracovat po celý rok a stavební období je nyní v plném proudu," řekl Ladislav Pivec.

Řidiči si možnost kritické situace na výpadovkách sice uvědomují, přesto je řada z nich připravena odjet. "A co máme dělat? Klukovi končí škola, my máme zaplacenou ubytovnu v jižních Čechách od pátečního večera. Kdybychom odjeli až v sobotu, nebo v neděli, ztratili bychom peníze. Vím, že to bude dlouho trvat, ale přece nenecháme hotelu peníze kvůli půl hodině čekání," konstatoval Karel Vrabec, jenž se s rodinou chystá k třeboňským rybníkům.

Naopak Petr Jirásek z Vinohrad chce z metropole odjet už ve čtvrtek. Především proto, aby se vyhnul čekání v pátečních kolonách. "Je to každý rok stejné. Proto jsme si zařídili, aby děti dostali dříve vysvědčení a jedeme už ve čtvrtek," řekl Jirásek.

Pracovníci cestovních kanceláří, jež ve městě působí a na pátek chystají odjezdy vlastních autobusů, si nebezpečí zdržení dopravy nepřipouštějí. Většina z nich totiž své autokary vypravuje v časných ranních hodinách. "Náš autobus odjíždí už kolem osmé hodiny ranní, takže se snad zácpě vyhneme. Vždyť na dovolenou budou lidé odjíždět až k večeru. Rozhodně neuvažujeme o tom, že bychom odjezdy jakkoli posunuli," prohlásila například Gabriela Staňková z kanceláře Sun Travel sídlící ve Vršovicích.

Fronty ovšem čekají mimo řidiče i cestující na autobusových a vlakových nádražích. "Tento pátek čekáme enormní nával. Bude dobré, když si lidé zajdou koupit lístek na vlak raději v předstihu, protože poté by se mohli tísnit v dlouhých frontách a vlaky by jim mohly ujet," konstatovala pokladní z hlavního nádraží.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Výbor doporučil nevydat Svobodu ke stíhání kvůli kauze Opencard

Sněmovní imunitní výbor doporučil plénu, aby nevydalo bývalého primátora...

Sněmovní mandátový a imunitní výbor doporučil plénu, aby nevydalo bývalého pražského primátora Bohuslava Svobodu k...

Myslivecký strážce musí být bezúhonný, odmítl ÚS zrušit část zákona

(Ilustrační snímek)

Ústavní soud odmítl zrušit část zákona o myslivosti, podle které člověk se škraloupem v trestním rejstříku nemá už...

Návrh otevřít znovu velké obchody o státních svátcích poslanci odmítli

(Ilustrační snímek)

Velké obchody s plochou nad 200 metrů čtverečních zůstanou dál při některých státních svátcích zavřené. Zrušení zákona,...

Najdete na iDNES.cz