Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Řidič z předjíždějící škodovky dostal pět let za nehodu rakouského autobusu

  8:58aktualizováno  9:37
Českokrumlovský soud potrestal pěti lety vězení viníka nehody rakouského autobusu u Rožmberka nad Vltavou v srpnu 2007. Devětapadesátiletý řidič škodovky Ladislav Vaněk ji způsobil riskantním předjížděním. Zranilo se tehdy 28 lidí, osm z nich těžce. Soud zakázal Vaňkovi sedm let řídit.

Převrácený rakouský autobus poté, co se pod ním u Rožmberka utrhla krajnice. | foto: Anna Vavríková

Ladislav VaněkNehoda se stala na nepřehledném úseku. Ladislav Vaněk začal svou Škodou 120 předjíždět autobus v místech, kde neměl šanci zařadit se včas zpět na vzdálenost, kam dohlédl. Znalci řekli, že by musel jet nejméně 110 kilometrů v hodině, aby to stihl.

Při předjíždění ale v protisměru vyjela felicie. Když se všechny tři vozy míjely, autobus sjel na krajnici, která se pod ním utrhla, takže se převrátil ze stráně.

"Snažil jsem se zachovat tak, aby nikdo neutrpěl škodu a újmu na zdraví. Začal jsem brzdit a strhl řízení doprava. Kdybych to neudělal, všichni tři jsme se srazili," uvedl u soudu řidič autobusu Ramazan Durmaz.

Pro soud recidivista

Soud hleděl na Ladislava Vaňka jako na recidivistu. Za patnáct let přišel čtyřikrát o řidičský průkaz. V době nehody ho měl zpátky na podmínku.

Ladislav Vaněk se snažil tvrdit, že nepředjížděl on, ale jiné bílé auto. To ale nejméně deset svědků popřelo. Tento způsob obhajoby mu tak při rozsudku naopak přitížil. Soudce zohlednil, že nespolupracoval a snažil se svést vinu na jiného.

Vaňkův obhájce si ponechal lhůtu na odvolání. Po líčení se vyjádřil, že se pravděpodobně odvolá.

Jeho klient odcházel překvapen výší trestu. K soudu přijel svou bílou stodvacítkou, která  viditelně nebyla v dobrém stavu.

Snad to ustojíme, říkal si řidič autobusu

Řidič převráceného autobusu Ramazan Durmaz si po roce a půl na některé věci nepamatoval.

nehoda rakouského autobusu u Rožmberku"Rok a půl od nehody je hodně dlouhá doba, ale na některé detaily nezapomenu. Třeba na to, jak se autobus houpal na okraji srázu, když se pod námi utrhla krajnice. Jistě si dovedete představit, co člověka v té chvíli napadá. Říkal jsem si: Jen abychom se nepřevrátili, snad to ustojíme. Spodek autobusu seděl na hraně, ale potom se to stalo," řekl Durmaz.

"Na to, kolik aut jelo před nehodou za námi, si už nevzpomínám. Jestli jsem řekl po nehodě policistům, že čtyři nebo pět, tak to asi bude pravda. Chtěl bych poděkovat českým lidem, záchranářům a policii, kteří nám při nehodě pomáhali," dodal.

Srovnávali nehodu s Nažidly

Patrový autobus po nehodě u NažidelZnalci u soudu rožmberskou nehodu srovnávali s tragédií u Nažidel z roku 2003. Podle nich v tomto případě zachránila cestující nízká rychlost autobusu v době převrácení. Zatímco u Nažidel to bylo 40 kilometrů v hodině, u Rožmberka jen jedenáct. - více o nehodě u Nažidel čtěte zde

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Poblíž silnice z Jihlavy do Pelhřimova nalezl zahrádkář nevybuchlý granát

V zahrádkářské kolonii poblíž hlavní silnice 602 z Jihlavy do Pelhřimova dnes...

Policejní pyrotechnik z Českých Budějovic musel zasahovat v zahrádkářské kolonii poblíž rušné silnice 602 z Jihlavy...

Chovanci plánovali útok na zaměstnance diagnostického ústavu v Hradci

Ilustrační snímek.

Hradecká policie vyšetřuje plán útoku několika chovanců Dětského diagnostického ústavu v Hradci Králové na vychovatele....

Při požáru domu ve Šluknově evakuovali třicet lidí, děti jsou v Klokánku

Plameny zachvátily obydlený dům ve Šluknově  na Děčínsku.

Hned čtyři hasičské jednotky musely vyjet k požáru ve Šluknově na Děčínsku, kde ráno hořel obytný dům. Záchranáři...

Najdete na iDNES.cz