Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Řidič se naštval a zablokoval přechod

  11:14aktualizováno  11:14
Téměř tři hodiny sledovali kolegové protest jednoho z českých řidičů kamionů na česko-rakouském přechodu Hatě na Znojemsku. Muž zatarasil vozem příjezd k hranici asi 1,5 kilometru od celnice. Protestoval tak proti pomalému odbavování na hranici. Jeho osamělá demonstrace začala v 8 hodin.

Policie začala s řidičem vyjednávat. Nakonec byla úspěšná a řidič po půl jedenácté s blokádou skončil.

"Sdružení dopravců Česmad Bohemia tuto blokádu neorganizuje," uvedl mluvčí Martin Felix. Nicméně se spontánní akci vůbec nediví.

Kamiony stojí až 20 hodin
Podle Felixe stojí na hranicích stovky nákladních aut už 20 hodin. "Řidičům se nelíbí nový provozní řád na přechodu," říká Felix.

Nový řád platí od 1. července. Do té doby se tu kamiony odbavovaly celodenně. Před osmi dny ale Rakousko zrušilo v Klein Haugsdorfu noční odbavování. Od 22 do 6 hodin ráno je proto rakouská celnice uzavřena.

Zkrácení pracovní doby rakouských celníků o tři hodiny prodloužilo čekací doby na přechodu ze tří na 12 až 18 hodin a Česmad to považuje za neúnosné.

K prodlužování front na Hatích přispívá i stavba zábavního komplexu, kvůli které je na příjezdu k rakouské celnici zúžený jízdní pruh. "Žádáme urychlené řešení situace," podotkl Felix.

Zdržují rakouští celníci
Rakousko je jedinou zemí, která nedodržuje reciprocitu a neodbavuje 24 hodin denně.

"My jsme sice i v noci ve službě, ale neodbavujeme nákladní auta. Nemůžeme je totiž vpustit do mezipásma. Rakouská celnice by kamiony neodbavila a vozidla by zcela zablokovala provoz na hranici," vysvětlil ČTK mluvčí cizinecké a pohraniční policie Roman Skřepek.

Žádný jiný přechod s Rakouskem, který by odbavoval kamiony i v noci, na jihu Moravy není. Osobních vozů se akce řidiče náklaďáku nedotkla.

"Rakouští kolegové odklonili dopravu a vozidla směřující do ČR posílají přes nedaleký přechod Hnanice-Mittelerzbach. Doufáme, že se situace brzy uklidní," dodal Skřepek.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Minecraft i roboti ve výuce. Školy zavádějí nové trendy, ale jde to pomalu

Děti se mohou učit programovat pomocí robotů. I o tom byla řeč na konferenci...

S nástupem digitálních technologií a očekávanou robotizací je změna školních osnov nevyhnutelná. Shodli se na tom...

A jsme opět ve hře, tvrdí odpůrci stavby průmyslových hal v Liticích

Vizualizace průmyslových hal, které se mají stavět na okraji plzeňské části...

Boj obyvatel Plzně-Litic proti plánu na stavbu velkých průmyslových hal na okraji jejich čtvrti se dostal do další...

VIDEA TÝDNE: Pašeračka heroinu, nakládačka od hokejisty a zpomalovací práh

Nová nástraha pro řidiče: pod auty se propadne zem

Na mezinárodním letišti v pákistánském velkoměstě Láhaur byla zadržena dívka, která pašovala devět kilogramů heroinu....

Najdete na iDNES.cz