Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Řidič odsouzený za tykadla politikům dal v Dopravním podniku výpověď

  10:49aktualizováno  16:08
Pondělní směna za volantem olomouckého autobusu byla pro Romana Smetanu odsouzeného za psaní a kreslení po předvolebních reklamách úplně poslední. Ještě ve stejný den se rozhodl v práci skončit a u vedení Dopravního podniku podepsal ukončení pracovního poměru. "Rozhodl jsem se dobrovolně odejít," řekl iDNES.cz.

Roman Smetana v pondělí odevzdal průkazku řidiče olomouckého Dopravního podniku a v zaměstnání dobrovolně skončil. | foto: iDNES.cz / Roman Smetana

V pondělí měl olomoucký řidič nastoupit do vězení, kde si má odpykat 100 dní za to, že pokreslil před předloňskými volbami plakáty politických stran na autobusech.

Roman Smetana však do věznice nepřišel, dobrovolný nástup za mříže od počátku vylučoval na protest proti svému odsouzení. Olomoucký soud hned v úterý vydal příkaz, aby jej policie zadržela a předala do výkonu trestu, což se pravděpodobně stane v nejbližších dnech.

Smetana počítal s tím, že bude až do svého očekávaného zadržení policií a eskorty do věznice normálně pracovat. "Původně jsem měl naplánované služby i na další dny, ale rozhodl jsem se, a upozorňuji, že dobrovolně, odejít z Dopravního podniku," řekl iDNES.cz.

Odsouzený řidič Roman Smetana.

Odsouzený řidič Roman Smetana

Dodal, že k náhlému odchodu z práce ho přimělo hned několik důvodů. Jedním z nich byl i velký zájem médií, který jeho případ vyvolal. Jak totiž už dříve řekl v rozhovoru pro iDNES.cz, zájem médií a veřejnosti o jeho případ ho po celou dobu stresoval více než vidina samotného pobytu ve vězení (celý rozhovor čtěte zde).

"Již delší dobu mě ale ta práce nijak zvlášť nenaplňovala. Navíc jsem začal mít i problémy se zády a narušený spánek z nepravidelných směn. Chyběl mi ale nějaký opravdu silný impulz k odchodu. Až do pondělka," podotkl Smetana v narážce na fakt, že v den, kdy měl podle rozhodnutí soudu nastoupit do věznice, se na jeho ranní směnu za volantem autobusu upínala pozornost novinářů.

"Požádal o ukončení pracovního poměru. Od dnešního dne už pan Smetana není naším zaměstnancem," potvrdila v úterý mluvčí olomouckého Dopravního podniku Magdaléna Kopřivová.

Roli při rozhodování ale sehrálo i to, že nechtěl vystavovat své nadřízené nepříjemné situaci, která patrně nastane, jakmile na něj soud vydá policii příkaz k dodání do výkonu trestu. "Dopravní podnik by musel chtě nechtě spolupracovat na mém zadržení s policií," uvedl. "Dalo by se tedy říct, že jsem teď 'svobodný člověk'."

Na jeho rozhodnutí nevydat se dobrovolně do vězení výpověď nic nemění. Protože do pondělní 14. hodiny, kdy měl nastoupit k výkonu trestu, nepřišel, poslala v úterý ráno olomoucká věznice informaci k místnímu soudu, který obratem vydal pokyn policii, aby jej zadržela a předala do vězení.

Policie příkaz obdrží pravděpodobně ve středu, ale kdy se policisté pro odsouzeného řidiče vydají, zatím není jasné. Lze předpokládat, že ho budou chtít zadržet v nejbližších dnech.

Není však jasné ani to, zda se jim to brzy podaří. Smetana naznačil, že i nadále hodlá pokračovat v pasivním odporu proti svému potrestání. "Teď se pokusím dočasně někam zašít," napsal se smajlíkem v úterý na své stránce na Facebooku.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Policie viní z terorismu bývalého imáma z Prahy. Jeho bratr válčí v Sýrii

Muslimský duchovní vůdce Sámer Shehadeh v sídle Islámské nadace v Praze v roce...

Policie podle zjištění MF DNES obvinila z terorismu první tři Čechy. Jedním z nich je bývalý pražský imám Sámer...

Zeman nepřekvapil, potvrzuje se jeho pakt s Babišem, říká TOP 09 i ODS

Předseda TOP 09 Jiří Pospíšil, místopředsedkyně Markéta Pekarová Adamová a...

Prohlášení prezidenta Miloše Zemana, že i když neuspěje při volbě prezidenta, jmenuje premiérem znovu Andreje Babiše,...

Zeman tvrdí, že nevedl kampaň. Experti její hodnotu spočítali na 34 milionů

Prezident Miloš Zeman přijal nabídku do předvolební diskuse televize Nova. Jiří...

Odborníci z iniciativy Rekonstrukce státu vyčíslili cenu kampaně Miloše Zemana před prvním kolem prezidentských voleb....

Najdete na iDNES.cz