Do českého kamionu vniklo 14 migrantů. Britové řidiče obvinili z pašování

  16:22aktualizováno  16:22
Když se řidič kamionu Tomáš Němec v červnu 2016 vypravil na cestu do Anglie, netušil, že její následky bude řešit ještě dva roky poté. Britská policie totiž v jeho návěsu objevila čtrnáct běženců a obvinila ho z pašování lidí. Celníci mu nejprve odepřeli vstup do země a letos v červnu mu přišla z Británie výzva, aby zaplatil pokutu ve výši 250 tisíc korun.

Začalo to jako rutinní pracovní cesta, při které měl řidič kamionu z Moravskoslezského kraje doručit náklad pro externí firmu do Anglie. Při kontrole ve francouzském Calais si však britská policie všimla, že se v jeho návěsu ukrývá čtrnáct eritrejských migrantů. Do kamionu se pravděpodobně dostali ve chvíli, kdy se řidič ocitl v koloně automobilů, které směřovaly do přístavu, a při jízdě zpomalil.

Fotogalerie

Letos v červnu, tedy po dvou letech od incidentu, přišla řidiči za údajné pašování vysoká pokuta. Němec měl zaplatit 600 liber za každého převáženého migranta, dohromady 8 400 liber (téměř 250 000 korun). Takovou částku si nemohl dovolit. 

„Máme dvě děti a moje manželka si dodělává vysokou školu. Všichni jsou závislí jen na mém platu. Pokuta by pro nás byla likvidační,“ řekl iDNES.cz Němec. Pokutu ve stejné výši dostala i společnost, pro kterou pracuje.

Britská policie řidiči vytýká, že návěs nezabezpečil zámky. To však podle Němce není pravda, protože si zámek opatřil z vlastní iniciativy poté, co mu externí expediční firma odmítla dát celní lanka s tím, že to není potřeba. Při celní kontrole nicméně na dveřích návěsu už žádný zámek nebyl.

Pokutu se podařilo snížit na 602 liber

V červnu se do problému vložil europoslanec Tomáš Zdechovský, kterému se tento týden prostřednictvím intervencí podařilo s britskou stranou vyjednat snížení pokuty na 602 liber (asi 18 tisíc korun).

„Je to už několikátý případ, který se nám podařilo takto zvrátit. Je však zapotřebí, aby Česká republika a Evropská unie začaly problém řešit systematicky. Řidiči si na cestě musejí povinně dát pauzu, která může vyjít právě na okolí Calais. A jakmile zastaví, do kamionu jim vlezou migranti,“ přiblížil situaci pro iDNES.cz Zdechovský, který téma neoprávněně pokutovaných řidičů v Calais otevřel na plénu Evropského parlamentu.

Paradoxem podle něj je, že zatímco řidiče čeká kontrola a popotahování, migrantům se nic nestane. „Řidičů se nám v poslední době ozvalo velké množství. Ale pokud nemají v pořádku všechny dokumenty, nebo přijdou pozdě, nedokážeme jim už pomoci,“ pokračuje Zdechovský. 

Podle europoslance řidiči a dopravní společnosti při cestách do zahraničí někdy bezpečnost podceňují, protože situaci v Calais či v Belgii neznají. Řidiči se navíc často nemají kam obrátit s dotazem, jak mají při průjezdu oblastmi, jako je Calais, postupovat. „Jejich zaměstnavatel na školení řeší jen české právo a na stránkách ministerstva dopravy nejsou žádné informace o zahraničních cestách,“  vysvětlila pro iDNES.cz mluvčí europoslance Jitka Filová.

Pokuty jsou nesmyslné, říká řidič kamionu

„Pokutu sice zaplatit nechci, ale musím. Jediná možnost je odvolání, ale anglický soud by mohl pokutu opět zvýšit,“ říká Němec s tím, že pokuty jsou řidičům udělovány nesmyslně. „Nemůžeme za to, že nám někdo vleze do návěsu. Je absurdní, že jsou trestáni ti, kteří jsou ohrožováni na životě,“ dodává. 

V českém kamionu se ukryli tři Eritrejci. Z Calais se svezli do Anglie

Řidičům by měla podle Zdechovského pomoci také česká vláda. „Už dříve jsem se obrátil na Bohuslava Sobotku a na ministra dopravy Dana Ťoka, který zahájil jednání se svými britskými partnery. Bohužel to nemělo žádný výsledek. Požádal jsem tedy Andreje Babiše, aby tato témata otevřel při jednáních o brexitu či na schůzích V4,“ říká europoslanec.

Jiný incident se stal letos v srpnu, kdy britská policie v návěsu českého řidiče Petra Hubacze objevila čtyři pákistánské migranty. Také jemu zakázala vstup do země. „Vzhledem k tomu, že v případě pana Němce přišla pokuta od britských úřadů až po dvou letech, čekáme, že výzva k zaplacení dorazí i v tomto případě,“ doplnila Filová. Až do Anglie se podařilo v roce 2017 dostat také třem Eritrejcům, kteří v Calais naskočili do českého kamionu.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec lže, chci vypovídat, říká Babiš mladší. Premiér dál mluví o kampani

Andrej Babiš zveřejnil na svém facebookovém profilu fotky syna Andreje, mají ho...

Babišův syn Andrej napsal v e-mailu pro Seznam Zprávy, že si přeje být telefonicky v kontaktu s českou policií...

Nevěděl jsem vůbec, co podepisuji, řekl Babišův syn ke kauze Čapí hnízdo

Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Syn premiéra Andreje Babiše tvrdí, že ho spolupracovníci jeho otce kvůli kauze Čapí hnízdo drželi na Krymu. V reportáži...

Demisi, demisi, znělo Václavským náměstím. Lidé volali po konci Babiše

Demonstrace za demisi premiéra Andreje Babiše na Václavském náměstí v Praze....

Na Václavském náměstí v Praze se konala demonstrace požadující odstoupení premiéra Andreje Babiše z funkce. Na místě se...

Rodina ze Zlína spáchala společnou sebevraždu, snila o lepších světech

Ilustrační snímek

Matka a její dospělí potomci se zajímali o náboženská témata, esoteriku a toužili po ráji. Rozhodli se pro společnou...

Tisíce lidí demonstrovaly v Praze, žádaly Babišovu demisi

Demonstrace při oslavách výročí 17. listopadu za odstoupení premiéra Babiše

Výročí 17. listopadu provázely demonstrace po celém Česku. Tisíce lidí se sešly v Praze na Staroměstském a Václavském...

Další z rubriky

O vraždách jsem nevěděl, tvrdí dozorce z nacistického vyhlazovacího tábora

Bývalý dozorce v nacistickým koncentračním táboře Stutthof Johann R. je...

Bývalý dozorce z nacistického koncentračního tábora Stutthof Johann Rehbogen u soudu prohlásil, že nevěděl o tom, že...

Libyjci násilím donutili migranty, aby opustili loď a vrátili se na pevninu

Migranti na lodi Nivin, kteří nechtěli opustit plavidlo u pobřeží Lybie. K...

Loď Nivin minulý týden na moři zachránila přes devadesát migrantů z Afriky a odvezla je ke břehům Libye. Ti však poté...

Afghánec zavraždil v Německu důchodce, kterému se staral o dům a zahradu

Dům ve Wittenburgu, ve kterém dvacetiletý Afghánec zavraždil německého...

Dvacetiletý Afghánec zavraždil v německém Wittenburgu 85letého důchodce, kterému se měl starat o dům. Práci mu nabídla...

Najdete na iDNES.cz