Řidič autobusu vrazil drzému školákovi facku, vyvolal spor o trestání dětí

  20:20aktualizováno  20:20
Výchovná facka, nebo nepřijatelné násilí na dítěti? Na tom se nyní neumějí shodnout Francouzi u události z Paříže, kde rozčilený řidič autobusu uhodil podle svých slov drzého chlapce. Zatímco matka dítěte sepsala stížnost a dopravní podnik nařídil disciplinární řízení, na internetu se za muže postavilo přes tři sta tisíc lidí.

Incident z 13. září začal ve chvíli, kdy dvanáctiletý chlapec přebíhal cestu a snažil se doběhnout ujíždějící spoj na druhé straně silnice. Přehlédl však autobus v opačném směru.

Řidič vozu proto musel šlápnout na brzdu a chlapce napomenul, aby dával pozor. Místo omluvy se však dočkal vulgarit. „Drž hubu a jeď,“ odpověděl mu totiž školák. Což řidič nevydržel, vyběhl z autobusu a drzému chlapci vrazil facku. 

Právě v tu chvíli začíná video, které natočilo pravděpodobně jedno z přihlížejících dětí. Ty také začaly sborově křičet, zatímco zfackovaný žák ztichl. Řidič, sám otec dvou náctiletých potomků, se ho následně zeptal, kolik mu je, a bez čekání na odpověď pokračoval: „A kolik je mně?!“ 

Poté se odebral zpět za volant a video, které viděl více než milion lidí, končí. Řidičovo chování nyní prošetřuje pařížský dopravní podnik RATP, který také takové řešení situace odsoudil coby porušení firemních zásad a hodnot. Matka chlapce podle BBC sepsala na šoféra stížnost. Ten už se také za svou emotivní reakci omluvil.

Použití násilí vůči dítěti už odsoudil i místní starosta či francouzská ministryně dopravy, která uvedla, že „není normální fackovat dítě“. Řidičovi kolegové to však nevidí tak jednoznačně a za svého kolegu se postavili. Na internetu spustili petici na podporu řidiče a za pouhý týden nasbírali přes 300 tisíc podpisů.

Francouzi z „týmu řidič“ v komentářích píší, že by se měl chlapec „naučit respektu vůči těm, kteří se snaží dělat svou práci dobře“ a že řidiči mají už tak těžkou práci a nadávkám čelí denně. Další upozorňují na špatnou výchovu, které se dnešním dětem dostává.

„Je mi sedmdesát let a dobře znám násilí jako jediný způsob výchovy, což je o politováníhodné. Ovšem dnes jsme u druhého extrému, kdy se všechno musí nechat být a ani po nebezpečném chování nepřijde reakce. I když tady byla možná i jiná odpověď, nemůžeme po řidiči žádat, aby ovládal svůj strach a své emoce. Lepší jedna facka než dítě v nemocnici,“ napsal jeden ze signatářů.

Míní, že trest pro řidiče jen „otevře dveře všemu“. „Měli by to být spíš rodiče, kteří by se měli povolat k zodpovědnosti,“ dodal.

Autor:Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemřela chovatelka uštknutá mambou, podle lékařů ale z jiné příčiny

Mamba zelená, kterou odchytil herpetolog do boxu. (05.10.18)

Žena, kterou v minulém týdnu uštkla mamba zelená, zemřela. Podle lékařů ale nebyl příčinou útok smrtelně jedovatého...

Tenhle objev se vymyká všemu, říká o úspěchu českých egyptologů jejich šéf

Ředitel Českého egyptologického ústavu Miroslav Bárta.

Čeští egyptologové opět potvrdili, jak jsou mimořádně úspěšní na své koncesi v Abúsíru nedaleko Káhiry. Oznámili další...Zeman opět v živém vysílání mluvil vulgárně. O ekonomických „zm*dech“

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v živém vysílání veřejnoprávního Českého rozhlasu opět mluvil vulgárně. Nejprve se ujistil, že...

Kvůli Zemanovým vulgaritám jsem chtěl vysílání ukončit, řekl moderátor ČRo

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v pondělním živém vysílání Českého rozhlasu označil solární barony za ekonomické zm*dy. A opět...

Mladík zavraždil na Krymu dvě desítky studentů, zřejmě ze zhrzené lásky

Ve škole na Krymu se střílelo. Policie čin vyšetřuje jako masovou vraždu. (17....

Ozbrojený mladík, který se údajně mstil za neopětovanou lásku, zabil ve škole v Kerči na anektovaném Krymu 19 lidí. Po...Další z rubriky

Volební místnosti v Afghánistánu čelí útokům. Výbuchy zabily desítky lidí

Volby v Afgánistánu (20. 10. 2018).

Parlamentní volby v Afghánistánu v sobotu na mnoha místech provázel chaos a násilí. Jen při útocích v hlavním městě...

Novinář Chášukdží byl zabit, přiznal Rijád. Tvrdí, že zemřel po bitce

Saúdskoarabský novinář Džamál Chášukdží na snímku z roku 2014

Saúdská Arábie přiznala, že saúdskoarabský novinář Džamál Chášukdží byl na konzulátu v tureckém Istanbulu zabit. Zemřel...

Makedonie přestala existovat, poslanci schválili změnu názvu země

Makedonský premiér Zoran Zaev agituje na podporu referenda o změně státního...

Poslanci v makedonském parlamentu v pátek odhlasovali změnu názvu státu na Republiku Severní Makedonie, zkráceně...Najdete na iDNES.cz