Ricin dovedl policii do mešity

  • 35
Britská policie pokračuje v novém tažení proti terorismu, které začalo odhalením výrobny smrtelně nebezpečného jedu ricin v Londýně. Posledním cílem Scotland Yardu se stala mešita v britské metropoli. Hrála významnou roli ve verbování a podporování možných útočníků, míní vyšetřovatelé. Za mřížemi skončilo sedm lidí. Policie v mešitě nenašla žádné chemikálie.

Nejnovější zátah se odehrál brzy ráno v mešitě v severolondýnské čtvrti Finsbury Park. Akce se účastnily desítky policistů, kteří využili i žebříky, a na padesát aut. Kolem kroužily vrtulníky.

Policie dala akci do přímé souvislosti s nálezem výrobny ricinu v nedaleké čtvrti Wood Green počátkem ledna. "Věříme, že mešita se podílela na náboru podezřelých teroristů a podporovala je při akcích jak tady, tak v zahraničí," stojí v policejním prohlášení.

Scotland Yard během dopředu naplánované zpravodajské operace uvěznil sedm lidí. Žádnou chemikálii ale nenašel. Podezřelí byli zatčeni přímo v mešitě i ve dvou sousedních soukromých domech. Policie se vyhnula modlitebnám s odůvodněním, že ctí muslimskou víru.

V mešitě působí radikální muslimský duchovní abú Hamzá Masrí. Proslul pochvalnými výroky na adresu teroristické sítě Al-Kajda, hledaného atentátníka Usámy bin Ládina i ostrou kritikou západní zahraniční politiky.

"Dva ze zatčených jsou pracovníci ostrahy. Dalších pět pracovalo v mešitě jako dobrovolníci," uvedl Masrí a podotkl: "Už mi vzali pas, peníze a jediná věc, co jim ještě zbývá udělat, je ukřižovat mě."

Původem egyptský duchovní, který má po výbuchu miny jen jedno oko a místo ruky hák, označil zátah v mešitě za bezmyšlenkovitou reakci na smrt policisty při podobné akci v Manchesteru. Zároveň kritizuje vládu premiéra Tonyho Blaira. "Chce tak zakrýt své chyby."

Britský charitativní výbor pohrozil nedávno Masrímu vypovězením z mešity, protože prý zneužívá svou pozici buřičským politickým kázáním. Policie dosud Masrího aktivity sledovala, ale kvůli charitativnímu statutu mešity nemůže jeho činnost potlačit.

Dílnu, kde podle tvrzení policie připravovali přistěhovalci z Alžírska jedovatý ricin, odhalili policisté v severním Londýně 5. ledna. Podrobnosti o nálezu čtěte ZDE.

Ricin nemá legální civilní využití. Může být použit jako smrtící jed k atentátu nebo podle některých odborníků i jako zbraň hromadného ničení. Britský soud uvalil zatím vazbu na čtyři muže zadržené v souvislosti s londýnským nálezem.

V Británii bylo od teroristických útoků na New York a Washington 11. září 2001 zatčeno asi 200 podezřelých teroristů. Byli to většinou lidé pocházející ze severní Afriky. Mnozí pak z nich byli bez obvinění propuštěni.

Policie hlídkuje v londýnské čtvrti Finsbury Park u mešity, která byla terčem zátahu kvůli možné spojitosti s nedávným nálezem výrobny ricinu. (20. ledna 2003)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Témata: Ricin, Terorismus

Nejlepší videa na Revue