Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Richard Medek rezignuje na post šéfa rozhlasu, dostane statisícové odstupné

  14:16aktualizováno  17:18
Richard Medek rezignuje k 28. únoru na post ředitele Českého rozhlasu. Ze zdravotních důvodů, řekl Radě ČRo. Rozhlasu šéfoval od konce září 2009, kdy ve funkci nahradil odvolaného Václava Kasíka. Do zvolení nového šéfa bude vést veřejnoprávní stanice Peter Duhan.

Nový generální ředitel Českého rozhlasu Richard Medek. | foto: Ivana Dvorska, Digizone.cz

Medek rezignoval jen několik týdnů poté, co podepsal manažerskou smlouvu, která mu v případě odchodu z rozhlasu zaručovala odstupné ve výši 10 platů. Podle neoficiálních zdrojů jde až o 800 tisíc korun.

Rozhlas jeho rezignaci nijak nekomentuje. "Vzhledem k tomu, že se jedná o jeho osobní rozhodnutí, nebude tuto skutečnost Český rozhlas ani odstupující generální ředitel dále komentovat," uvedla Eva Vencefrová, vedoucí Oddělení komunikace ČRo.

Rada jmenovala dočasným ředitelem programového ředitele Petera Duhana, současného šéfa programu ČRo a Medkova konkurenta v loňské volbě generálního ředitele. Navrhl ho její předseda Jiří Florian.

Uchazeči o post generálního ředitele mohou zasílat přihlášky do nového výběrového řízení do konce dubna. "Dosud nejsem rozhodnutý, zda se do něj také přihlásím," řekl iDNES.cz prozatímní ředitel rozhlasu Duhan.

Kandidáti na ředitele ČRo Jiří Mejstřík, Peter Duhan, Richard Medek (zleva).

Zprava: Richard Medek, jeho nástupce Peter Duhan a jeho poradce Jiří Mejstřík. Foto: Ivana Dvorská, Digizone.cz

Radní také oznámili, že zaslali poslancům dopis, ve kterém je žádají, aby 9. března na své schůzi zvolili nové členy tohoto kontrolního orgánu ČRo. Ve čtvrtek totiž hned třem radním končí mandát: Jiří Florian a Pavel Hazuka budou kandidovat znovu, Marie Ptáčková už nemůže.

"Upozorníme je, že nezvolením nových členů rady by mohla být ohrožena volba generálního ředitele," vysvětlil předseda Florian. Sněmovna je ale nyní ve stavu "zmrazení" kvůli obstrukcím ze strany ODS.

Po zvolení marodil, po uzdravení rezignoval

Medek se stal ředitelem Českého rozhlasu 30. září. Zhruba měsíc po svém zvolení do funkce byl hospitalizován ve Všeobecné nemocnici v Praze, podle informací ČRo byla důvodem "náhlá fyzická indispozice". Podle jiných zdrojů to bylo ale kvůli psychickému zhroucení.

K šéfování se vrátil až na konci ledna po tříměsíční pracovní neschopnosti. Po návratu svedl neúspěšný boj s radními o novou koncepci ČRo. S jejími tezemi se přitom radní ztotožnili, když ho do čela veřejnoprávního média zvolili.

Podle informací iDNES.cz Medek narazil s nápadem vyčlenit zpravodajskou redakci z programové sekce.

Šetřit se bude dál

Jeho hlavním cílem bylo šetření, rozhlasu by totiž za šest let mohla chybět až miliarda korun. Navrhoval proto snížení stavu zaměstnanců rozhlasu o deset procent a chtěl prosadit zvýšení koncesionářského poplatku.

Peter Duhan iDNES.cz řekl, že v této snaze bude pokračovat. "Je nezbytná," podotkl.

Medek čelil kritice, že se snaží vyvázat ze spoluodpovědnosti za průběh rekonstrukce historické budovy rozhlasu v Praze na Vinohradské. Vedení radia kvůli tomu podává trestní oznámení na neznámého pachatele.

Stavební firmy si za rekonstrukci budovy naúčtovaly 700 milionů, podle dvou nezávislých auditů mají ale nárok jen na něco málo přes půl miliardy. Mohlo to být ještě méně, kdyby se manažeři ČRo chovali jako správní hospodáři. (o výsledcích auditu čtěte zde)

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Čtyři oběti požáru hotelu v Praze a eutanazie jako Paroubkův lék pro ČSSD

Hlášení o požáru v hotelu Eurostar David v pražské Náplavní ulici dostali...

Podívejte se na Zprávy iDNES.tv, mimo jiné se dozvíte, že počet obětí sobotního požáru hotelu v centru Prahy vzrostl na...

VIDEA TÝDNE: Pašeračka heroinu, nakládačka od hokejisty a zpomalovací práh

Nová nástraha pro řidiče: pod auty se propadne zem

Na mezinárodním letišti v pákistánském velkoměstě Láhaur byla zadržena dívka, která pašovala devět kilogramů heroinu....

Kde je doma prezident. Na Hradě má tři byty nebo Lumbeho vilu

Pražský hrad - sídlo českých prezidentů

Stát ve státě s vlastní policií, armádou – Hradní stráží, hasičskou stanicí, samosprávou a přísně střeženou hranicí. To...

Najdete na iDNES.cz