Richard Holbrooke: Vrah a lhář Karadžič je konečně před haagským soudem

  16:00
Karadžič šířil zcela lživou fámu, že jsme s ním ministryně zahraničí Madeleine Albrightová a já uzavřeli dohodu, že pokud se stáhne a nebude veřejnosti na očích, NATO se jej nebude snažit dopadnout, píše Richard Holbrooke, bývalý americký velvyslanec při OSN a hlavní architekt Daytonské mírové dohody. "Konečně je jeden z těchto ukrutných vrahů v Haagu. Je nezbytné, aby se na tuto jednosměrnou cestu za Karadžičem vydal i Mladič," píše dále Hoolbrooke.

Radovan Karadžič u soudu v Haagu (30. července 2008) | foto: Reuters

Když jsem se Slobodanem Milosevićem před 13 lety stál na verandě vládního loveckého zámečku za Bělehradem, zahlédl jsem v dálce dva muže. Vystoupili ze svých bratrských mercedesů a ve slábnoucím světle se vydali k nám. Cítil jsem, jak mi tělem proběhl záchvěv; ti dva byli nezaměnitelní. Ratko Mladić v polní uniformě, podsaditý, s chůzí, jako by se brodil močálem, a Radovan Karadžić, vyšší, v obleku, typický svou bujnou, ale pečlivě sčesanou bělavou kšticí.

Karadžićovo zatčení a jeho příjezd před haagský tribunál pro válečné zločiny mě ve vzpomínkách vrátily do dlouhé noci konfrontace, dramatu a vyjednávání – jediného okamžiku, kdy jsem se s ním setkal. Bylo 5 hodin odpoledne 13. září 1995 a vrcholila válka v Bosně. Po letech chabé reakce Západu a Organizace spojených národů na srbskou agresi a etnické čištění Muslimů a Chorvatů v Bosně zahnalo Srby do obrany bombardování NATO pod vedením USA. Náš malý diplomatický vyjednávací tým se pokoušel ukončit válku, která stála život bezmála 300 tisíc lidí.

Milošević, Mladić a Karadžić byli hlavní příčinou války. Mladić a Karadžić tehdy už byli obžalováni Mezinárodním trestním soudem pro bývalou Jugoslávii jako váleční zločinci. (Milošević byl obviněn až v roce 1999.)

Schůzka
Při změně strategie se vyjednávací tým rozhodl Karadžiće a Mladiće marginalizovat a přinutit Miloševiće, nejvýše postaveného Srba v regionu, aby převzal odpovědnost za válku a vyjednávání, které ji podle našich nadějí ukončí. Teď Milošević chtěl vtáhnout oba muže zpět do diskusí, zřejmě proto, aby ze sebe sňal část tlaku.

Tento moment jsme očekávali a předem jsme se dohodli, že sami sice nikdy o schůzku s Karadžićem a Mladićem nepožádáme, ale pokud Milošević takové setkání navrhne, přijmeme – ale jen jedinkrát a za přísných pravidel, která budou vyžadovat, aby Milošević zodpovídal za jejich chování.

Prezident Clinton, ne Carter
Všem členům našeho vyjednávacího týmu jsem řekl, ať se sami rozhodnou, zda si s masovými vrahy podají ruku. Cítil jsem k těm mužům za jejich skutky odpor. Mezi jejich zločiny patřila nepřímo i smrt našich tří kolegů – Boba Frasura, Joea Kruzela a Nelsona Drewa, již zahynuli, když jsme se po jediné možné trase, nebezpečné polní cestě, která procházela Srby ovládaným územím plným odstřelovačů, snažili proniknout do Sarajeva a obrněný transportér, v němž cestovali, se zřítil do strže.

Rukou jsem si s nimi nepotřásl, ač se o to Karadžić i Mladić pokusili. Někteří z našeho týmu jim ruku podali, jiní ne. Dominantní osobností onoho večera nebyl Karadžić, ale Mladić. Když jsme seděli naproti sobě u stolu, některým členům našeho týmu hleděl dlouze do očí a čekal, zda uhnou pohledem. Karadžić zprvu mlčel. Měl mohutný obličej se silnými čelistmi, jemnou bradu a překvapivě mírné oči. Když si vyslechl náš požadavek na okamžité ukončení obléhání Sarajeva, vybuchl. Karadžić, který studoval v Americe, vstal od stolu a obstojnou angličtinou se začal rozčilovat nad "pokořeními“, jimiž trpí jeho národ.

Připomněl jsem Miloševićovi jeho slib, že k takovým výlevům nedojde. Karadžić zareagoval emocionálně a řekl, že zavolá bývalému prezidentu Jimmymu Carterovi, s nímž byl podle svých slov v kontaktu, a obrátil se k odchodu. Jen jednou během onoho dlouhého večera jsem Karadžiće oslovil přímo a řekl jsem mu, že pracujeme pouze pro prezidenta Billa Clintona, a že pokud si přeje, může Carterovi zavolat, ale my odcestujeme a bombardování zesílí. Milošević něco řekl Karadžićovi srbsky; ten se posadil a jednání se dostalo k jádru věci.

Po deseti hodinách jsme dospěli k dohodě, která po více než třech letech války obklíčení ukončila. Hned další den jsme mohli letět na znovu otevřené letiště v Sarajevu. Toto nezdolné město se už začínalo vracet k životu. Dva měsíce nato válka skončila v Daytonu a nikdy už se nevrátila.

Směšné smyšlenky
Přestože však Daytonská dohoda dala NATO pravomoc zatknout Karadžiće i Mladiće, první byl zatčen až po téměř 13 letech. Během této doby Karadžić šířil zcela lživou fámu, že jsme s ním ministryně zahraničí Madeleine Albrightová a já uzavřeli dohodu, že pokud se stáhne a nebude veřejnosti na očích, NATO se jej nebude snažit dopadnout. Samozřejmě že šlo o další směšnou smyšlenku muže, který kdysi proslul výrokem, že bosenští Muslimové sami ostřelovali své vesnice, aby vlákali NATO do války. Konečně je jeden z těchto ukrutných vrahů v Haagu. Je nezbytné, aby se na tuto jednosměrnou cestu za Karadžićem vydal i Mladić.

Karadžićovo zatčení je tím důležitější, že jej provedly srbské orgány. Srbský prezident Boris Tadić si za tento zásah zaslouží uznání, zejména proto, že v roce 2003 zemřel rukou atentátníka Tadićův dobrý přítel Zoran Djindjić, tehdejší ministerský předseda Srbska, v přímém důsledku své odvahy zatknout Miloševiće a poslat jej roku 2001 do Haagu. Karadžićovo zatčení není pouhým střípkem dějin; odklízí ze scény muže, který stále podrýval mír a pokrok na Balkáně a jehož zapálená obhajoba etnických čistek je důvodem k ráznému zavržení. Rovněž přibližuje Srbsko ke členství v Evropské unii.

Karadžićovo zatčení je navíc další připomínkou významu tribunálů pro válečné zločiny. I když 13 let je téměř neomluvitelně dlouhá doba, obvinění ze spáchání válečných zločinů drželo Karadžiće na útěku a znemožnilo mu opětovný návrat. Súdánský prezident Omar Hasan al-Bašír, čerstvě obžalovaný Mezinárodním trestním soudem, by tomu v dalekém Chartúmu měl věnovat bedlivou pozornost.

© Project Syndicate, 2008.

. Richard Holbrooke

Autor, bývalý americký velvyslanec při OSN a náměstek ministra zahraničí pro evropské záležitosti, byl hlavním architektem Daytonské mírové dohody. Každý měsíc píše komentáře pro list The Washington Post.

Autor:

Z politiky se vytrácí obsah, mluví do ní natřásající se tetky, říká Decroix

  • Nejčtenější

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Přes Česko přešly bouřky s krupobitím. Dálnici D1 pokrylo bahno a větve

6. května 2024  15:47,  aktualizováno  7.5

Do Česka přišly přívalové deště, na některých místech padaly i kroupy. Hasiči hlásili desítky...

Německo je otřeseno. Přišel brutální útok na politika, pak následoval další

4. května 2024  17:40,  aktualizováno  21:09

Na lídra kandidátky německé sociální demokracie (SPD) v Sasku do evropských voleb Matthiase Eckeho...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vyváděla strašné věci. Zahradil označil Jourovou za nejhorší z eurokomisařů

4. května 2024

Premium Když Česko vstoupilo 1. května do Evropské unie, byl tam matador ODS Jan Zahradil kooptován...

Politici si na Vítkově připomenou výročí konce války, Pavel jmenuje generály

8. května 2024  8:50

Lidé si ve středu na různých místech Česka připomenou výročí konce druhé světové války. Nejvyšší...

Rusko útočilo desítkami střel a dronů, poškodilo tři ukrajinské elektrárny

8. května 2024  7:09,  aktualizováno  8:30

Rusko v noci na středu vyslalo na Ukrajinu více než 50 střel a 20 dronů, uvedl ukrajinský prezident...

Jedenáctý nejteplejší měsíc v řadě. Duben opět trhal historické rekordy

8. května 2024  7:44

Letošní duben se jako 11. měsíc v řadě stal nejteplejším v historii měření. Podle meteorologické...

Kácíš? Pak sázej či plať. Novela zákona zpřísní podmínky kácení stromů

8. května 2024

Premium Pokuta až milion pro jednotlivce, až dvacet milionů pro firmu. Tedy desetkrát víc než nyní. Takové...

V 59 letech zemřela herečka Simona Postlerová, ještě v sobotu zkoušela

Zemřela divadelní a filmová herečka Simona Postlerová, bylo jí 59 let. Zprávu o úmrtí potvrdil nadační fond Dvojka...

Dara Rolins je po další plastice. Kritiku fanoušků nechápe, cítí se svěží

Zpěvačka Dara Rolins (51) se na čas stáhla z veřejného života. V tom období prodělala „estetický zákrok“ a na sociální...

Titěrné sukně i míčky na podpatcích. Zendaya vzkřísila trend tenniscore

S nadsázkou bychom mohli říct, že největší tenisovou událostí tohoto roku je premiéra snímku Rivalové. Aspoň co se módy...

Zpěvačka Tereza Kerndlová měla autonehodu. Poslala vzkaz ze záchranky

Tereza Kerndlová (37) a její manžel René Mayer (53) měli v úterý ráno autonehodu. Na mokré vozovce do nich zezadu...

První světová válka zničila část Francie natolik, že tu stále řádí smrt

Řídkým rozvolněným lesem pokrytá pahorkatina u francouzského Soissons, Compiégne, Lens či Cambrai přirozeně svádí k...