Riceová: Údaje o Iráku mohly být lepší

  • 43
Poradkyně prezidenta USA pro otázky národní bezpečnosti Condoleezza Riceová připustila nedostatky ve zpravodajských údajích o Iráku před válkou. Nezávislé vyšetření tajných služeb však odmítla. Prezident Bush požaduje fakta o existenci či neexistenci zbraní.

"Jsou rozdíly mezi tím, co jsme věděli, když jsme tam šli, a tím, co jsme tam zjistili. Není to ale překvapující v tak uzavřené a tajnůstkářské zemi, jakou byl Irák, v zemi, která dělala vše pro to, aby podvedla OSN, aby podvedla svět," řekl Riceová televizi CBS.

V sérii televizních vystoupení Riceová Bushovo rozhodnutí hájila. Soudí, že celá pravda o iráckých zbrojních kapacitách možná nikdy nevyjde najevo vzhledem k tomu, že po invazi byly vládní úřady vypleněny a množství dokumentů zničeno.

Podle kritiků však americká vláda důležité budovy ihned po invazi důkladně nezabezpečila a následné hledání zbraní tak oslabila.

Stejně tak podle Riceové vláda nezmění své přesvědčení o naprosté nezbytnosti odstranit iráckého prezidenta Saddáma Husajna. "Náš názor bude pořád stejný: Je to nebezpečný muž v nebezpečné části světa a bylo načase s touto hrozbou něco udělat," prohlásila.

Představitelé Bushovy vlády dávali po měsíce najevo přesvědčení, že zbraně hromadného ničení se v Iráku najdou. Šéf amerického týmu pátrajícího po zbraních David Kay však ze své funkce nedávno odstoupil. A to s prohlášením, že Irák zásoby chemických a biologických zbraní neměl.

Při vystoupení v Kongresu nicméně Kay připustil, že vzhledem k ničení dokumentů a vyplenění laboratoří a vojenských základen v Iráku zřejmě nejasnosti kolem zbraňových kapacit přetrvají. Současně se vyslovil pro nezávislé vyšetření činnosti amerických zpravodajských služeb.

Riceová tento jeho požadavek nepodpořila. Podle ní by tým pátrající po iráckých zakázaných zbraních měl nejdřív svou práci dokončit. Dodala, že zpravodajské služby už stejně zahájily vlastní šetření.

Prezident požaduje fakta
Americký prezident George Bush řekl, že chce znát fakta o tom, zda v Iráku byly nebo nebyly zbraně hromadného ničení. Nevyjádřil se však k otázce, zda je k
tomu podle něj třeba vést nezávislé vyšetřování.

Právě Bush zdůvodňoval invazi do Iráku "vážným a rostoucím" nebezpečím, které představují irácké zbraně. Postupoval bez souhlasu OSN a invazí přerušil činnost jejích zbrojních inspektorů.

Condoleezza Riceová, poradkyně amerického prezidenta George Bushe pro otázky národní bezpečnosti. (9. března 2003)

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video