Riceová rozhoduje o Bushově osudu

  • 25
Spojené státy napjatě očekávají čtvrteční výslech Bushovy poradkyně Condoleezzy Riceové. Očekává se, že před vyšetřovací komisí k 11. září bude obhajovat prezidentovu protiteroristickou politiku. Její výpověď může výrazně ovlivnit Bushovu pozici před listopadovými volbami.

„Těším se, až bude Condi vypovídat,“ prohlásil George Bush tento týden na adresu své nejbližší spolupracovnice.

„Bude skvělá. Je velmi chytrá a schopná. Přesně ví, co se stalo, a doloží to fakty. To je to, co Američané chtějí,“ řekl prezident, který zpočátku odmítal vytvoření nezávislé vyšetřovací komise k teroristickým útokům z 11. září 2001.

Riceová bude pod přísahou vypovídat v přímém televizním přenosu, přestože dlouho trvala na tom, aby ji komise vyslechla jen neveřejně. Vyšetřovatelé ji zkonfrontují s šokujícími obviněními Richarda Clarka.

Někdejší dlouholetý expert Bílého domu na terorismus ve své knize „Proti všem nepřátelům“ obvinil prezidenta Bushe z toho, že nebral vážně hrozbu Al-Kajdy a příliš se soustředil na Irák.

Analýza projevů Riceové a dalších představitelů Bushovy administrativy z počátku roku 2001 jeho tvrzení nepřímo potvrzuje. Ukázala, že se tehdy americká politika soustředila na Čínu, Rusko či budování systému protiraketové obrany.

Condoleezza Riceová měla dokonce na 11. září připravený zásadní projev o národní bezpečnosti, který se nezmiňoval o a Al-Kajdě a islámských teroristech, ale varoval před nevyzpytatelnými státy jako je Irák.

„Doktorka Riceová byla spojena s nejdůležitějšími rozhodnutími zahraniční i domácí politiky,“ uvedl v rozhovoru pro CNN demokratický člen komise Bob Kerrey.

Clarkova obvinění nicméně příliš neovlivnila americké veřejné mínění. Podle čerstvého průzkumu Pew Research Center schvaluje protiteroristickou politiku prezidenta Bushe 53 procent Američanů.

Politologové přesto připomínají, že je nyní Bushova budoucnost v sázce tak, jako nikdy předtím. Strategii svého soupeření s demokratickým prezidentským kandidátem Johnem Kerrym postavil na své vůdčí roli ve válce s terorismem.

Devětačtyřicetiletá Condoleezza Riceová má podle pozorovatelů těsnější vztahy s prezidentem než její předchůdci. Už během kampaně v roce 2000 umlčovala kritiky, kteří tvrdili, že texaský guvernér nemá dost zkušenosti se zahraniční politikou.

V příštích týdnech by měli za zavřenými dveřmi vypovídat i George Bush a viceprezident Richard Cheney.

CO ZAZNĚLO PŘED KOMISÍ

ministr zahraničí Colin Powell
“Prezident George Bush rychle rozhodl, že musíme být agresivnější při pronásledování teroristů a zvláště Al-Kajdy. Na jaře 2001 řekl, že už má dost těch plácnutí do vody, a požadoval globální strategii proti Al-Kajdě - diplomatickou, vojenskou, právní a finanční, doplněné o akce rozvědky. Chtěli jsme Al-Kajdu zničit.“

„Paul Wolfowitz navrhl zaútočit na Irák již několik dní po teroristických útocích z 11. září. Prezident nakonec Irák zcela nevyloučil, ale řekl ‚začněme od začátku‘, tedy od Afghánistánu.“

ministr obrany Donald Rumsfeld
“Nikdo si nemůže myslet, že by zajetí nebo smrt bin Ládina před 11. zářím mohlo zabránit teroristickým útokům. Zabít jej by neznamenalo zničit síť Al-Kajdy v Afghánistánu. ... Většina zemí by pak určitě ironicky poznamenávala, že útoky z 11.
září jsou odplatou Al-Kajdy.“

šéf CIA George Tenet
“Naše zdroje vysílaly během tohoto období (v roce 2001) jisté signály. Naznačovaly, že se připravují četné útoky a že některé z nich jsou v závěrečné fázi příprav. Tyto zprávy byly nejasné a spíše naznačovaly, že připravované akce budou směřovat proti americkým zájmům na Blízkém východě.“

bývalý protiteroristický poradce Richard Clarke
“Myslím si, že v prvních osmi měsících svého mandátu považovala Bushova administrativa terorismus za důležitý problém, ale nikoli za naléhavý. Lidé nám věřili, že je ochráníme, ale my jsme selhali, já jsem selhal také.“

„Americký vpád do Iráku obrovsky podkopal boj proti terorismu.“

Samuel Berger, Clintonův poradce pro národní bezpečnost
“Nemůže být žádných pochyb o úmyslech prezidenta Clintona, když v srpnu 1998 vyslal proti bin Ládinovi 60 raket s plochou dráhou letu Tomahawk. Ujišťuji vás, že to nebylo kvůli tomu, aby jej dal zatknout. Naším úmyslem bylo jej zabít.“

předseda vyšetřovací komise Thomas Kean
“Atentátům 11. září 2001 v USA bylo možné zabránit, pokud by americké kontrolní, přistěhovalecké a zpravodajské služby pracovaly důkladněji.“

(zdroj: ČTK)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video