Rezoluce o Iráku má šanci k přijetí

  • 61
Spojené státy předložily v úterý Radě bezpečnosti OSN přepracovaný návrh rezoluce k odzbrojení Iráku. Text dává Bagdádu poslední možnost podřídit se zbrojním inspekcím. Dál mluví o vojenské akci, nepřipouští ji ale hned. Washington na spojené národy naléhal: Hlasujte do konce týdne.

"Máme v úmyslu dát hlasovat o návrhu v pátek," řekl americký velvyslanec při OSN John Negroponte po středečním dvouhodinovém jednání za zavřenými dveřmi. Tam se Američané sešli s ostatními 14 členy rady.

"Blížíme se k cíli," potvrdil další účastník rozhovorů - britský velvyslanec při OSN Jeremy Greenstock, jehož země americký tvrdý postup vůči Iráku podporuje.

Návrh potřebuje při hlasování podporu nejméně devíti členů RB. Nesmí ho přitom ale vetovat žádný z pěti stálých členů.

USA nazvaly přepracovaný text za "konečnou nabídku" a dodaly, že by bylo dobře, kdyby OSN rezoluci schválila do konce týdne. Členové RB přitom mají na posouzení 48 hodin. Hlasování tak může být nejdříve v pátek.

Návrh oproti dvěma minulým počítá s dvouetapovým postupem, jak si přály Francie a Rusko. Text dál hrozí "vážnými důsledky". Stále však ale zřejmě obsahuje kontroverzní tvrzení, že Irák porušoval a stále porušuje své povinnosti vůči OSN. 

"Doufáme, že tento text, který předložily USA a Británie, získá širokou podporu v RB, pokud možno všech 15 členů... Doufám, že rezoluce bude schválena do konce týdne," prohlásil britský ministr zahraničí Jack Straw.

Američané pracovali na novém návrhu týden poté, co stálí členové RB s právem veta, Rusko a Francie, odmítli předchozí verzi. Podle nich umožňovala automatické použití síly proti Iráku a to i bez nového jednání RB.

O nové rezoluci se jednalo v Bílém domě
O revidovaném návrhu rezoluce jednali v pondělí v Bílém domě nejbližší poradci prezidenta George Bushe. Na schůzku byli pozváni  ministr zahraničí Colin Powell, ministr obrany Donald Rumsfeld, předseda sboru náčelníků štábů Richard Myers, ředitel Ústřední zpravodajské služby (CIA) George Tenet i další.

"Doufáme, že se o ní bude hlasovat krátce poté, co přehodnocenou verzi předložíme," řekl tentýž den mluvčí ministerstva zahraničí Richard Boucher.

Powell: Smyslem není válka
Smyslem rezoluce není podle Washingtonu zahájit válku s Irákem. "Takovou možnost si ale vyhrazujeme, pokud se rada rozhodne nejednat," uvedl americký ministr zahraničí Colin Powell, podle něhož nesmí mít USA ani jiné země svázané ruce, pokud se rozhodnou pro akci.

Rezoluce nemá tlačit na OSN, aby použila vojenské prostředky, pokud Irák bude znovu porušovat své závazky. "Text upřesňuje, že v případě dalších obstrukcí ze strany Iráku se celá záležitost vrátí zpět k diskusi do Rady bezpečnosti OSN," řekl ministr listu Le Figaro.

Mexiko rezoluci podpoří
Mexický ministr zahraničí Jorge Castaňeda dal najevo, že jeho země, která dosud měla k rezoluci výhrady, bude pro revidovaný text hlasovat. Ministr vyjádřil očekávání, že pro modifikovaný text bude nyní hlasovat čtrnáct z 15 členů Rady bezpečnosti OSN a Sýrie se hlasování zdrží.

"Nový návrh dává poslední šanci diplomacii a eliminuje nasazení síly i pod eufemismem všechny nezbytné prostředky," řekl Castaňeda, podle něhož rezoluce neskrývá možnost automatického zahájení invaze Iráku v případě, že nedodrží nové podmínky pro práci zbrojních inspektorů.

"Stejně tak na návrh náš i dalších zemí nabízí i cukr v podobě ukončení sankcí pro případ, že Irák bude rezoluci dodržovat," podotkl mexický ministr.

Stálí členové RB OSN jsou opatrní
Ruští a francouzští diplomaté se však vyjadřují opatrněji. "Stále zůstávají vážné obtíže, není to jednoduché," řekl nejmenovaný francouzský diplomat v OSN.

Francie podporovaná Ruskem trvá na tom, aby rezoluce neumožňovala vojenský zásah proti Iráku. Podle Paříže by o tom měla rozhodnout až druhá rezoluce přijatá v případě, že Bagdád nedodrží podmínky první.

Členové Rady bezpečnosti OSN diskutují během veřejné rozpravy o Iráku. (17. října 2002)

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video