Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Režimní manažer je zpět

  1:00aktualizováno  1:00
Před člověkem, který se pokouší uvažovat o zvláštnostech české politiky, stojí znepokojivá otázka: jak vysvětlit omračující úspěchy Jiřího Paroubka, které začaly jeho nástupem do premiérské funkce, ovládnutím ČSSD a rapidním vzestupem jejích preferencí a vrcholí nyní v povolebním zápase o moc?

Jiří Paroubek | foto: MF DNES

Přejít na speciál Hledá se vláda

A čím je dána neschopnost jeho oponentů, především ODS, zmoci se na účinný odpor, zaujmout jednotný a důsledný postoj - od nechtěné demonstrace nejednotnosti při volbě předsedy Sněmovny až po pokus z minulého týdne (naštěstí zatím neúspěšný) o bezpodmínečnou kapitulaci?

Nabízí se vysvětlení takříkajíc historické. Po listopadovém převratu následovala nejprve krátká vláda disidentského kruhu kolem Charty77. Jeho jádro tvořili reformně komunističtí intelektuálové a někdejší straničtí aparátčíci, které se v šedesátých letech podařilo přesvědčit o potřebě liberalizace komunistického režimu.

Na ně se pak kvůli ochotě zmírnit útlak nabalili někteří křesťané a trosky předúnorového establishmentu. Komunistické východisko bylo zakryto a zamlženo ideologií lidských práv.

Poté, co se tito lidé dostali k moci, etablovali poražené komunisty (bez nich vládnout nedokázali) a zaujali urážlivý postoj k české veřejnosti, která je údajně v době jejich vzpoury zradila a uzavřela smlouvu s komunistickým režimem.

Nespokojenost české veřejnosti byla legitimní. Problém české společnosti byl však v tom, že ji skoro padesát let ruské komunistické nadvlády fatálně poznamenalo.

Společnost ruského typu se skládá z jednotné, unifikované vrstvy "pracujících" (dříve se říkalo "mužici"), kterou spravují pověření manažeři tvrdým, polovojenským způsobem. Dokud mechanismus nezadrhává, nedokáže se taková společnost vzepnout k účinnému odporu, mimo jiné proto, že ztratila cit pro rozdíl mezi drzostí a občanskou odvahou.

Politická změna z roku 1992 byla vzpourou pracujících proti disidentům z Havlova okruhu. Stranou pracujících se stala ODS, sdružující předlistopadové střední vrstvy (úředníky a technickou inteligenci, viz dnešní vedení strany).

Nová politická elita projevuje nyní zarážející bezbrannost vůči zručnému předlistopadovému manažerovi, který ví, jak s těmito lidmi zacházet, a má cit pro to, co si za nových okolností může dovolit.

Paroubek si spočítal, že při stávající paritě má největší šanci ten, který bude sestavovat vládu jako poslední: řada poslanců si nepřeje předčasné volby, jež by ohrozily nebo ukončily jejich slibnou kariéru.

Proto mu Klausova neochota pověřit ho sestavováním vlády nevadí, naopak, může na ni poukazovat jako na diskriminaci. Klíčová je pro něho funkce předsedy Poslanecké sněmovny v rukou ČSSD a mimořádně mu pomohlo, že trojkoalice při obou dosavadních volbách nechtěně demonstrovala svou nejednotnost.

Jeho vláda může zatím vládnout bez problémů dál, v podstatě bez parlamentní kontroly. Z pozice síly může protivníkovi nutit řešení, která jsou pro něj krajně nevýhodná: velkou koalici, tolerovanou menšinovou vládu, nebo dokonce takzvanou vládu odborníků.

Paroubek má navíc spojence v prezidentovi, který nejenže ze své funkce musí trvat na rychlém ukončení krize, ale může si od spolupráce obou velkých stran slibovat bezproblémové znovuzvolení. To nabourává jednotu ODS.

Je dosti pravděpodobné, že Paroubek nakonec uspěje. Tím se uzavře oblouk od vlády reformně komunistických elit přes vládu "pracujících" po opětovné uplatnění předlistopadových struktur, ovšem za nových okolností.

Paroubkova spolupráce s komunisty je logická a velmi mu hraje do karet i Ficovo vítězství na Slovensku. Takže se nedá vyloučit, že si budeme muset brzy začít zvykat na některé věci, na které jsme si v posledních patnácti letech odvykli. Stane se snad znovu aktuální i otázka disentu?

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...

Zeman, nebo Drahoš? Vyberte si prezidenta ve volbách nanečisto

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Zbývá jen několik dní, než se opět otevřou volební místnosti. Redakce iDNES.cz připravila volby nanečisto, ve kterých...Poslanci vydali Babiše a Faltýnka ke stíhání kvůli Čapímu hnízdu

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Premiéra Andreje Babiše a šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka může policie stíhat kvůli podezření na podvod při...

ANALÝZA: Drahoš drží trumfy v souboji se Zemanem, Babiš si toho všiml

Jiří Drahoš postoupil do druhého kola prezidentských voleb. V nich se utká se...

Náskok 615 946 hlasů, který měl prezident Miloš Zeman v prvním kole prezidentské volby před Jiřím Drahošem, je optický...

Při požáru hotelu v centru Prahy zemřeli dva lidé, další jsou v nemocnicích

V Náplavní ulici v Praze hořel hotel.

V hotelu v pražské Náplavní ulici vypukl v sobotu po 18. hodině požár. Dva lidé zemřeli, několik dalších je zraněno....

Další z rubriky

Co způsobilo požár hotelu v Praze? Hostem Rozstřelu bude vyšetřovatel hasičů

Martin Kavka, tiskový mluvčí pražských hasičů

Pondělním hostem diskusního pořadu iDNES.cz Rozstřel bude mluvčí a vyšetřovatel pražských hasičů Martin Kavka. Jeho...

Česko, obří staveniště. Ťok chce letos stavět 360 kilometrů nových silnic

Stavba dálnice D8 v Prackovicích nad Labem.

Ministr dopravy Dan Ťok slibuje, že promění Česko v obří staveniště. Během letošního roku by podle plánu úřadu měli...

Po chladném začátku týdne přijde oteplení, můžeme očekávat až osm stupňů

Ilustrační foto

Začátek týdne přinesl mráz, ráno teploty klesaly až pod -5 stupňů Celsia. Během pondělí bude sněžit, sníh ale postupně...

Najdete na iDNES.cz