Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Rezignující ředitel nemocnice ve své fukci zůstává

  19:21aktualizováno  19:21
Praha - Ředitel pražské nemocnice Bulovka kardiolog Antonín Martínek, který v pondělí ohlásil po roce vedení nemocnice svoji rezignaci na post ředitele, ve své funkci zůstane. Rozhodl o tom jeho poradní sbor, který se dnes sešel kvůli pokračující stávkové pohotovosti tří zdejších odborových organizací. Odboráři však trvají na tom, že Martínek není schopen nemocnici řídit, a ta ekonomicky upadá. "Nemocnice není z hlediska zákoníku práce připravená na přechod do tohoto roku," tvrdí předseda Odborového svazu zdravotnictví Jiří Schlanger. Na Bulovce od počátku roku údajně nefunguje provozní řád, nejsou vyřešeny práce lékařů přesčas a systém pohotovostních služeb.

"Obavy odborářů a jejich nespokojenost jsou oprávněné. Nic z toho, co nám bylo slíbeno, se nestalo," dodal Schlanger.

Členové poradního sboru ředitele jsou ale přesvědčení, že rezignace ředitele Martínka by rozhodně nevedla k uklidnění situace v tomto zdravotnickém zařízení. "Podle poradců již byly učiněny některé kroky k uklidnění, zejména byly zvýšeny tarifní mzdy zaměstnanců o 18 procent," uvedla tisková mluvčí nemocnice Irena Kašáková.

Podle ní už stávková pohotovost skončila. Místopředseda Nezávislé odborové organizace Bulovka Vladimír Bálek však řekl, že stávková pohotovost zaměstnanců trvá. "Nebyly řešeny naše požadavky a pan ředitel neodstoupil," uvedl.

Podle odborářů z Bulovky je v nemocnici více než polovina zaměstnanců ve stávkové pohotovosti. Mezi místními se však nenajde nikdo, kdo by to veřejně potvrdil.

Ředitele, který podle odborů nerespektuje ustanovení o kolektivním vyjednávání, musí odvolat jen zřizovatel nemocnice - tedy ministerstvo zdravotnictví (ministr) - a odborové kluby v nemocnici se proto odmítly do případu mediálně zapojovat.

Odboráři vyhlásili stávkovou pohotovost loni počátkem prosince. Podle nich totiž roční nečinnost managementu vedla ke zhoršení organizačně ekonomických podmínek. Odboráři nebyli rovněž spokojeni s tím, že se nedočkají takového zvýšení platů, na němž se odbory dohodly s vládou, ale nepožadovali odstoupení ředitele. Martínek nabídl ministru zdravotnictví svou rezignaci sám. Chtěl odstoupit pod tlakem stávkové pohotovosti zaměstnanců a především kvůli výhrůžkám, které podle něj někdo adresoval jeho rodině, pokud neodstoupí.

Poradní sbor, který tvoří někteří přednostové klinik a primáři, upozornil na to, že doporučení, aby ředitel odstoupil, podepsalo pouze 26 z 1847 zaměstnanců. Odboráři však opět nesouhlasí  a tvrdí, že podpisů jsou stovky.

za odvolání Martínka se postavil též předsedy Lékařského odborového klubu Milan Kubka. "Ředitel Martínek situaci naprosto nezvládá, a pokud neodstoupí, obrátíme se na ministra zdravotnictví Bohumila Fišera s žádostí, aby ho odvolal, protože to je jediná věc, která může v současné situaci zabránit stávce, která by se dotkla pacientů," řekl.

Další možný posun v případu nastane zřejmě až v pátek, kdy si k sobě zve ředitele Martínka právě ministr zdravotniství Bohumil Fišer.

 

 

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Demise vlády, komunista Ondráček neuspěl, dostupnější osobní bankrot

Premiér Andrej Babiš v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel. (17. ledna 2017)

Sledujte Zprávy iDNES.tv. Vláda hnutí ANO ve středu schválila svou demisi. Andrej Babiš současně zahájil jednání o...

Vláda schválila demisi. Zatím není jisté, kdy ji prezident přijme

Vláda Andreje Babiše schválila demisi, přesto bude dál úřadovat (17.1.2018).

Menšinová vláda Andreje Babiše (ANO) schválila svou demisi jen půl dne poté, co v úterý ve Sněmovně nezískala důvěru....

Z Žitavy odešli i migranti. Bourá proto domy a láká Čechy na levné byty

Zatímco po válce žilo v Žitavě 48 000 lidí, dnes jich je sotva polovina.

Čtyři tisíce volných bytů, ve kterých nemá kdo bydlet, má nyní německá Žitava. Situace s vylidňováním už je tak vážná,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz