Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Další problém zlínské rady, rezignovala náměstkyně primátora Zubalíková

  9:18aktualizováno  9:18
Zlínskou městskou radu opouští během tří dnů už druhý člen. Na svůj post rezignovala náměstkyně primátora Alena Zubalíková z TOP 09/STAN. Důvody překvapivého odchodu politička, která ve vedení radnice zodpovídala za školství, zatím neobjasnila.

Alena Zubalíková (TOP 09/STAN), náměstkyně zlínského primátora rezignovala. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Zlínský primátor Miroslav Adámek je sportovní terminologií řečeno kapitán mužstva, které tvoří městská rada. A tento týden se dostal do hodně prekérní situace. Jeho tým totiž opouštějí dva důležití hráči.

V pondělí odstoupil radní Jiří Viktorín (o jeho odchodu čtěte zde) a ve středu podala písemnou rezignaci k poslednímu srpnu náměstkyně primátora Alena Zubalíková, jež měla na starost školství. "Hodně mě to překvapilo," reagoval Adámek, který v politickém seskupení TOP 09/STAN hájí barvy Starostů a Nezávislých.

Zubalíková je naopak z TOP 09 a mezi oběma křídly to občas skřípalo. Adámek ale říká, že důvody odstoupení své náměstkyně nezná. Ve středu byl pracovně v Trenčíně a chce se s ní setkat ve čtvrtek ráno. "Musíme se sejít i s koaličními partnery a vyřešit, co bude dál," naznačil Adámek.

Zubalíková byla zase ve středu celý den v Praze na ministerstvu školství. Telefon nebrala a do SMS uvedla, že rezignaci zvažovala delší dobu. "Nejde o rozhodnutí ze dne na den. Mám pro to hodně důvodů, které konkrétněji vysvětlím ve čtvrtek," napsala Zubalíková.

I ostatní členové rady ale tvrdí, že jsou jejím krokem překvapení. "Nečekal jsem to," reagoval náměstek Bedřich Landsfeld z hnutí M. O. R., které je druhým nejsilnějším hráčem v koalici. "Nicméně beru to jako její individuální rozhodnutí. Fungování rady to zásadně neovlivní," myslí si Landsfeld.

Za dva roky končí už čtvrtý radní. Taškařice, hodnotí to opozice

Faktem ale je, že za necelé dva roky existence městské rady je to už čtvrtá personální změna. Loni z ní odešli po dlouhotrvajících sporech zástupci hnutí M. O. R. Eva Štauderová a Pavel Jungmann. V pondělí kvůli pracovní zaneprázdněnosti ve svých firmách odstoupil neuvolněný radní Jiří Viktorín. Ten byl jako nestraník v klubu zastupitelů M. O. R.

"Sleduji tu taškařici rok a půl a ani jako opoziční politik z ní nemůžu mít radost. I proto, že paní Štauderová a paní Zubalíková svoji práci zvládaly, na rozdíl od některých lidí, kteří v radě pořád sedí," nešetří kritikou šéf zastupitelů ČSSD Marián Lehocký.

Za pozitivní považuje pouze to, že by se počet radních mohl snížit z jedenácti na devět. Ubyl by tak jeden z náměstků primátora, kterých je dosud šest, což je více než v minulých volebních obdobích, kdy koalici tvořily hlavně ODS a ČSSD. Tím by se ušetřily peníze na provozních nákladech Adámek takový scénář nevyloučil. "Nabízí se to," poznamenal.

Tím pádem by ale musel vyřešit problém, komu svěří resort školství, který měla v kompetenci Zubalíková. A je docela dobře možné, že by si ho sám ponechal. "Podle zákona přechází kompetence radního, který rezignuje na primátora. Dovedu si představit, že bych školství dělal," připustil Adámek.

Bez Vikorína a ještě se Zubalíkovou městskou radu tvoří pět lidí z TOP 09/STAN, tři z hnutí M. O. R. a po jednom zástupci mají lidovci a Zlínské hnutí nezávislých.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Zóna s africkým morem prasat se zmenší, vyhlásil ministr

Jiří Milek, ministr zemědělství

Ministr zemědělství Jiří Mílek při návštěvě Zlínska oznámil, že se od začátku února zmenší vyznačená oblast zamořená...

VIDEO: Razicí štít Viktorie rozebírají, zatím pro něj není využití

Razicí štít Viktorie, který se prokousával zeminou u Plzně pro stavbu...

Razicí štít Viktorie, který na okraji Plzně prorazil dva tubusy nejdelšího železničního tunelu v České republice, už...

Škoda po tragickém požáru, odříznutá alpská střediska a soutěž dřevorubců

Hasiči jim pomáhali uniknout pomocí výsuvných žebříků. (20. ledna 2018)

Sledujte Zprávy iDNES.tv. Dozvíte se, jakou škodu způsobil víkendový požár hotelu v centru Prahy, kolik peněz žádá po...

Najdete na iDNES.cz