Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Řezat do Krista netřeba. Archeologové hlásí revoluci v datování vykopávek

  9:51aktualizováno  9:51
Metodu určování stáří nálezů pomocí radioaktivního uhlíku čeká převratná novinka. S její pomocí půjde určit věk materiálu, aniž by bylo nutné jej poškodit odběrem vzorků. Postup může v budoucnu objasnit třeba původ Turínského plátna, do nějž bylo údajně zabaleno tělo Ježíše Krista.

Mědirytina z veřejné výstavy Turínského plátna z roku 1578. Ze kdy ale pochází plátno samotné? Nová metoda by mohla určit, zda skutečně mohlo halit Ježíšovo tělo. | foto: AP

Novou metodu představili američtí chemici na svém výročním sjezdu v San Francisku, oznámil server Discovery News.

Ambice "nedestruktivní metody radiokarbonového datování", jak ji tým emeritního profesora Marvina Rowea z Texasu nazývá, nejsou nikterak malé. Nové světlo může vrhnout třeba na Turínské plátno. Lněný materiál je už léta předmětem sporů, zda do něj bylo zabaleno tělo Krista po jeho ukřižování.

Uhlíková metoda spočívá v odběru vzorku ze zkoumaného materiálu a rozpuštění tohoto vzorku v silné kyselině a hydroxidu. Následným spálením vzniká oxid uhličitý a v něm se měří obsah radioaktivního izotopu 14C.

Turínské plátno už tento zákrok podstoupilo v roce 1988. Laboratoře v Oxfordu, Curychu a arizonském Tucsonu se shodly, že plátno ve skutečnosti nenese otisk Kristovy tváře, ale že je padělkem z doby mezi lety 1260 a 1390. Pak se objevily názory, že vzorky nebyly z původního lnu, ale ze středověké záplaty.

Jenže odřezávat, rozpouštět a pálit při dalších a dalších testech kus něčeho, co může být relikvií nevyčíslitelné hodnoty, to nejde.

Nová metoda spočívá v umístění vzorku do komory, v níž se vytvoří plazma. Ionizovaný plyn nepatrně zoxiduje povrch vzorku. Uvolněný oxid uhličitý umožní analýzu izotopu 14C.

Podle Discovery News Roweův tým už svůj postup testoval při analyzování stáří dvacítky vzorků včetně dřeva, dřevěného uhlí, kůže, králičích chlupů, kosti a staré egyptské tkaniny. Výsledky podle výzkumníků odpovídaly výsledkům tradiční radiokarbonové dataci.

V případě Turínského plátna by bylo možné analyzovat celý materiál. Nebylo by pak tak snadné zpochybnit výsledek nastíněním, že byla zkoumána "jen záplata".

Výzkumníci, kteří novou metodu zveřejnili, nicméně přiznávají: cesta ke zkoumání nejen Turínského plátna, ale i dalších vzácností, je ještě dlouhá. Přesvědčit ředitele muzeí a památkáře a možná i Vatikán, že nová neinvazivní metoda je šetrná, nějakou dobu potrvá.

Na existenci Turínského plátna se poprvé přišlo v roce 1357. Naposledy bylo vystavené v roce 2000. Další výstava se chystá v turínské katedrále letos v dubnu a květnu.

JAK SE URČUJE STÁŘÍ NÁLEZŮ

Metod určování doby původu objevů je více. Záleží hlavně na tom, jakého původu je objevený předmět.

Radiokarbonová datace je nejznámější. Doba pokácení stromu, ulovení zvířete či sklizně plodin se počítá podle poměru množství radioaktivního izotopu uhlíku 14C ku stabilnímu izotopu 12C. Vzorek musí být organického původu, metoda je spolehlivá pro předměty o stáří mezi zhruba dvěma stovkami a 40-50 tisíci let.

Poměrně novou metodou je opticky stimulovaná luminiscence. Vzorek se extrahuje v naprosté tmě, pak se osvítí a měří se uvolněná energie. Ta je tím větší, čím déle na minerál nedopadalo světlo. Takto byla nedávno objevena jedna z nejstarších známých zdí na Zemi.

Podobně pracuje termoluminiscence. Vzorek se rozžhaví a následně se měří emise záření. Intenzita záleží na době od minulého vypálení - zkoumá se tak třeba keramika či kameny z pravěkého ohniště.

Elektronová spinová (paramagnetická) rezonance zase umožňuje zjistit stáří zubů. Měří množství uranu, který se v zubech usazuje po zakrytí sedimentem.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Na prezidenta se hnala polonahá žena. Zeman je Putinova děvka, křičela

V místnosti, kam přišel volit prezident Miloš Zeman, se vysvlékla žena, skočila...

V místnosti, kam přišel volit Miloš Zeman, se vysvlékla žena a rozeběhla se k prezidentovi. Na obnažené hrudi měla...Na okraji Prahy havaroval autobus. Tři lidé zemřeli, zraněných jsou desítky

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic (12. ledna 2018)

Tři lidé zemřeli při nehodě linkového autobusu a osobního auta u Horoměřic u Prahy, zraněných je přes čtyři desítky,...

Angličtina kandidátů se liší. Nejlepší byl Horáček, vypravěčem dne Hannig

Michal Horáček při debatě osmi prezidentských kandidátů na iDNES.cz. (9. ledna...

Na prezidentské kandidáty čekalo v úterní superdebatě iDNES.cz, MF DNES a Rádia Impuls malé překvapení. V polovině...

Není to konkurz na hospodského, přeli se kandidáti. U diváků vyhrál Fischer

Pozvánku do debaty prezidentských kandidátů iDNES.cz přijali (zleva) Vratislav...

Osm prezidentských kandidátů se v úterý účastnilo superdebaty iDNES.cz, MF DNES a Rádia Impuls. Uchazeči mluvili o tom,...

Další z rubriky

VIDEO: Řidiče v USA vymrštil náraz do výšky, skončil s autem v druhém patře

Řidič vozu naboural do zábrany vedle silnice, náraz auto pak katapultoval do...

Kuriózní nehodu zažil řidič osobního auta, který v kalifornském městě Santa Ana narazil v neděli do zábrany vedle...

Dánové obžalovali vynálezce. Novinářku buď uškrtil, nebo jí podřízl hrdlo

Dánský vynálezce Peter Madsen poté, co byl  záchraněn ze své ponorky Nautilus...

Dánská prokuratura v úterý obžalovala konstruktéra Petera Madsena z vraždy švédské novinářky Kim Wallové. O život ji...

Při zásahu armády zemřel „Venezuelský Rambo“, smrt vysílal na internetu

Policista Oscar Pérez se účastnil smuteční akce za oběti protestů ve Venezuele...

Bývalý venezuelský policista Óscar Pérez, přezdívaný "Venezuelský Rambo", který se pro některé stal symbolem boje proti...

Najdete na iDNES.cz