Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Řezáčův dům se v Praze 6 opravuje bez povolení

  16:12aktualizováno  16:12
Dejvice - Za mstu odmítnutého architekta označuje majitel Řezáčova domu na Babě v šesté městské části Ladislav Vostárek problémy kolem rekonstrukce svého domu. Stavební úřad ji zastavil poté, když na architektovo upozornění zjistil, že stavba probíhá podle zcela jiného než schváleného projektu. Předseda poradního sboru primátora pro památky a urbanismus Zdeněk Lukeš označil situaci za skandál a důkaz neudržitelného stavu současné památkové péče v hlavním městě.

Majiteli domu v tomto případě přitom hrozí pokuta maximálně ve výši pětatřicet tisíc korun. Podle stavebního úřadu však dům už do původního stavu uvést nelze.

"Je to skandální. Význam kolonie Baba je ve světě všeobecně známý. Já osobně jsem tam vedl světoznámé architekty Venturiho, Gehryho, Rogerse, podobných výstavních kolonií bylo jen pět ve světě. Pan Vostárek nicméně dům z valné části zboural," sdělil architekt Zdeněk Lukeš.

Vostárek však tvrdí, že funkcionalismus ctí a s ohledem na duši domu vyměnil architekta Jakuba Ciglera za architektku Evu Heyworthovou. Dům koupil v době, kdy už na Ciglerův projekt bylo vydáno stavební povolení. Stavět však začal podle zcela jiného projektu vypracovaného Heyworthovou, aniž měl úřady povolenou změnu projektu. Stavební úřad šesté městské části proto stavbu zastavil.

Pražský ústav památkové péče projekt Heyworthové označil za nepřípustný . "Koupil jsem dům i se stavebním povolením, projekt však byl určen pro lidi jiné kategorie, byl značně extravagantní a naší rodině nevyhovoval. Navíc měnil charakter i styl konstruktivistického domu, ale protože ho památkáři schválili, pochopili jsme, že architekt má dlouhé prsty," tvrdí Vostárek.

Cigler však problém nevnímá jako osobní spor, ale především jako porušení zákona. "Pan Vostárek po mně chtěl změny, o nichž jsem věděl, že je památkáři nepřipustí, například vnější výtah. Cenný dům v památkové zóně by se tím zničil,"oponuje Cigler.

Mezi architekty Ciglerem a Heyworthovou, která pracovala například na rekonstrukci interiéru Obecního domu, jsou nyní chladné vztahy. "Bylo mi žinantní na něco takového upozorňovat úřady, ale nechci, aby mé jméno někdo spojoval s touto přestavbou," řekl Cigler.

Heyworthová však naznačila, že ve hře může být i profesionální rivalita. Je přesvědčena, že Cigler jí sebral původně společnou zakázku na městem vypsanou soutěž na prostor za obchodním domem Tesco. "To, co po mně chtěl pan Vostárek, mi nepřipadlo nepřijatelné. Ciglerův projekt rozhodně citlivý nebyl, navrhoval například prosklenou přístavbu dvacet tři metrů dlouhou jako garáže," uvedla.

Lukeš chce pod vlivem tohoto případu v září předstoupit před poradní sbor primátora, jehož členem je i Cigler, s návrhem najít řešení, jak podobným omylům v budoucnu zabránit.

 

 


Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Na prezidenta se hnala polonahá žena. Zeman je Putinova děvka, křičela

V místnosti, kam přišel volit prezident Miloš Zeman, se vysvlékla žena, skočila...

V místnosti, kam přišel volit Miloš Zeman, se vysvlékla žena a rozeběhla se k prezidentovi. Na obnažené hrudi měla...Na okraji Prahy havaroval autobus. Tři lidé zemřeli, zraněných jsou desítky

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic (12. ledna 2018)

Tři lidé zemřeli při nehodě linkového autobusu a osobního auta u Horoměřic u Prahy, zraněných je přes čtyři desítky,...

Angličtina kandidátů se liší. Nejlepší byl Horáček, vypravěčem dne Hannig

Michal Horáček při debatě osmi prezidentských kandidátů na iDNES.cz. (9. ledna...

Na prezidentské kandidáty čekalo v úterní superdebatě iDNES.cz, MF DNES a Rádia Impuls malé překvapení. V polovině...

Není to konkurz na hospodského, přeli se kandidáti. U diváků vyhrál Fischer

Pozvánku do debaty prezidentských kandidátů iDNES.cz přijali (zleva) Vratislav...

Osm prezidentských kandidátů se v úterý účastnilo superdebaty iDNES.cz, MF DNES a Rádia Impuls. Uchazeči mluvili o tom,...

Další z rubriky

Vláda bez důvěry, sníh drtí Česko a sourozenci pod zámkem

Andrej Babiš na jednání mandátového a imunitního výboru (16. ledna 2018)

Sledujte Zprávy iDNES.tv. Shrneme nabitý den ve Sněmovně. Sněmovní mandátový a imunitní výbor doporučil vydání Andreje...

Fake news zneužívá Ovčáček i Babiš, tvrdí nová publikace o tomto fenoménu

Publikace Nejlepší kniha o fake news, dezinformacích a manipulacích!!! vznikla...

Nejlepší kniha o fake news, dezinformacích a manipulacích!!! Tímto záměrně přepjatým titulem se honosí publikace, která...

Hromadné nehody uzavřely dálnici D1, na jihu Moravy vyhlásili kalamitní stav

Sníh komplikuje dopravu na dálnici D1, stalo se několik hromadných nehod. (16....

Doprava na dálnici D1 stále stojí, a to na 99. kilometru u Humpolce. Další problémová místa policie zprovoznila v...

Najdete na iDNES.cz