Ve vile v pražských Hodkovičkách vystřídal komunistického pohlavára Štěpána herec Potměšil.

Ve vile v pražských Hodkovičkách vystřídal komunistického pohlavára Štěpána herec Potměšil. | foto: MF DNES

Revoluce připravila komunistu Štěpána o bydlení, ve vile ho vystřídal Potměšil

  • 579
Oranžová vila v pražských Hodkovičkách by mohla fungovat jako symbol změn, které s sebou přinesla sametová revoluce. Koncem roku 1989 se v ní jako obyvatelé totiž vystřídali Miroslav Štěpán, mocný pohlavár komunistické strany, a mladý herec Jan Potměšil, který se během cesty z protirežimní demonstrace v prosinci 1989 těžce zranil a zůstal na vozíku.

Štěpána, později odsouzeného ke dvěma a půl letům vězení, protože objednal brutální policejní zásah proti demonstrantům, z vily vystěhovaly pražské úřady. Místo něj do bezbariérového domu nastěhovaly Potměšila, který objížděl protirežimní demonstrace a po autohavárii zůstal na invalidním vozíku.

"To jsou, panečku, paradoxy," vtipkoval Potměšil před časem o svém tehdejším stěhování. Herec řekl, že výměna Štěpána za něj nebyla předem připravená, že jde o náhodu.

Štěpán je však opačného názoru. "Bylo to celé z iniciativy těch, kteří odpovídali za ústavní činitele," naznačuje, že vystěhování kdysi mocného komunistického funkcionáře mělo politický motiv.

"Já v té době ležel v nemocnici, a když jsem se po dvou letech vrátil, dům už byl upravený tak, aby tam mohla bydlet i má rodina. Před Štěpánem v tom domě bydlel nějaký emigrant," vzpomněl pro MF DNES na dvacet let staré události Potměšil. Více se o tom, proč se do vily patřící městu po Štěpánovi stěhoval právě on, nechtěl bavit.

Dům s přímým telefonem na vedení KSČ

Před lety však na vilu po komunistickém pohlavárovi Štěpánovi vzpomínal pro Lidové noviny takto: "Docela jsem se vyděsil. Ty trámy na stropě jsou původní, ale objevili jsme je my, když jsme strhli takový šílený umakart. Zoufalství. Kuchyň byla vymalovaná ostrou žlutou zmijovkou. A na dveřích byla tapeta horské bystřiny. To prý byla jeho pracovna," popisoval Potměšil své stěhování.

Dům mu prý nabídl bytový úřad, protože vila byla už tehdy víceméně bezbariérová. Přestavět musel kvůli svému handicapu jen koupelnu.

"Taky jsme si zažádali o telefon. Mysleli jsme si, že to nebude problém, protože jsme tu našli jedenadvacet telefonních zdířek. Na telekomunikacích nám ale řekli: To nejde, nemáte tam připojenou linku. Takže to pravděpodobně byly přímé linky na vládu a na bolševický štáb," myslí si Potměšil.

Stěhování se paradoxně přímo neúčastnila ani druhá hlavní postava, komunista Miroslav Štěpán. Zatímco Potměšil byl v nemocnici kvůli zranění, které utrpěl při cestách po demonstracích, Štěpán nebyl doma z úplně jiných důvodů.

Od prosince 1989 seděl ve vazbě kvůli tomu, že jako vysoký funkcionář KSČ nařídil brutálně rozhánět protirežimní demonstrace.
Nakonec dostal dva a půl roku "natvrdo" a z vězení se vrátil až v roce 1991. Dodnes je jedním z mála funkcionářů komunistické strany, kteří byli po revoluci za své zločiny odsouzeni.

Štěpán: Taková byla atmosféra

"Detaily stěhování kvůli pobytu ve vazbě neznám, měl jsem omezené návštěvy a řešil úplně jiné problémy," říká dnes Štěpán. O věci prý nechce mluvit ani nikdo z jeho rodiny.

"Myslím, že to tehdy byla nějaká euforie a taková atmosféra. Bylo to celé z iniciativy těch, kteří odpovídali za ústavní činitele," líčí důvody změny své adresy Štěpán. Přestěhoval se do pražských Petrovic, kde žije dosud. "Potměšil za nic nemůže a přeji mu, aby byl zdráv," říká Štěpán.

Po domu se mu prý vůbec nestýská. Štěpán i po pádu železné opony zůstal přesvědčeným komunistou. Po svém vyloučení z KSČ založil vlastní ultralevicovou Stranu československých komunistů.

"Vytvářejí seznamy nepřátel, tedy osob určených k likvidaci. Na těchto seznamech figurují kromě osob angažovaných v současném režimu i někteří představitelé současné KSČM, kteří jsou obviňováni ze zrady komunistických ideálů," napsala o Štěpánově straně v roce 2004 Bezpečnostní informační služba.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue