Petrohrad žije revolucí, úřady k ní po sto letech připsaly happy end - iDNES.cz

Petrohrad žije revolucí, úřady k ní po sto letech připsaly happy end

  15:00
Petrohrad (od zpravodaje iDNES.cz) - Rozvrat státní moci v revolučním roce 1917 byl pádem do temnot, z nichž se Rusko dostává až nyní. Tak by se dala interpretovat jedna z mála „oficiálních“ akcí ke stoletému výročí bolševické revoluce. Rozhovory s obyvateli Petrohradu ale ukazují, že takto zjednodušený pohled na historii nesdílí všichni.
Světelná show na zdech Ermitáže (5. listopadu 2017)

Světelná show na zdech Ermitáže (5. listopadu 2017) | foto: AP

Něvský prospekt se proměnil v nekonečnou řeku lidí. Na chodnících je zácpa, dav se přelévá na vozovku, doprava kolabuje. Všichni míří k Zimnímu paláci. Sto let poté, co se zde bolševici chopili moci, se na Palácovém náměstí koná přehlídka videomappingu. Nejvýpravnější spektákl rekonstruuje revoluční rok 1917.

Na stěnách Ermitáže se inscenuje válečné strádání, abdikace cara, Leninovy plamenné projevy. Panování Prozatímní vlády a její demokratické reformy se přeskočí s tím, že šlo o všeobecný rozvrat země. Rigu dobyli Němci, nad troskami impéria krouží krkavci. Rudý říjen! Tlupy rudogvardějců lezou na bránu Zimního paláce a dramatický hlas deklamuje, že nastává doba temna.

„Rusku je souzeno projít utrpením, ponížením a rozpadem. Z těchto zkoušek však vyjde nové a veliké Rusko,“ prorokuje hlas z hlubin času. Vzápětí přichází happy end: zeměkoule se protočí, kalendář ukáže rok 2017 a stěna Ermitáže se rozzáří v barvách ruské vlajky. Doba temnoty je pryč. Zaplněné náměstí tleská a kontroluje mobily, jestli je všechno natočené.

„Strašně se mi to líbilo. Byli tady staří lidé, kteří z toho měli slzy v očích,“ pochvaluje si šedesátnice Anna Ivanovna. Nad významem bolševického puče moc nepřemýšlí: „Co se stalo, to se stalo. Škrtnout to nemůžeme, dějiny nepředěláš ani nevrátíš.“ Spokojení jsou i další návštěvníci. „Revoluce, to byla naše národní katastrofa. Vrhla nás sto let zpátky. Díky bohu, dnes máme prezidenta Putina a ten nic takového nedopustí,“ říká žena v šedém kabátu, která se představila jako Jelena.

Výročí VŘSR připomněl videomapping na Palácovém náměstí | (2:48) | video: iDNES.cz

Třídenní volno

Víkendové promítání na Palácovém náměstí bylo nejspíš jedinou významnou událostí, která by se dala považovat za oficiální připomínku nejdůležitější události v moderních ruských dějinách. Současný režim bolševické oslavy revoluce nahradil Dnem národní jednoty, o němž přibližně třetina Rusů neví, co má připomínat. Důležité je, že je státní svátek a nemusí se do práce. V Rusku to mají navíc zařízené tak, že když připadne na víkend jako letos, tak je volno v pondělí.

„Ruské úřady nemají zájem pořádat žádné velké oslavy, protože by mohly vyvolat nevhodné asociace. Koná se řada menších událostí, ale nic velkého jako například na Den vítězství 9. května. Oficiální místa si pohrávala s myšlenkou, že bude rekonstrukce a bude se zase střílet z Aurory, ale pak se to zamítlo,“ říká historik a novinář petrohradského webu Fontanka.ru Anton Muchin.

Výstava bolševických agitačních plakátů v petrohradském Ruském muzeu (6....
Přednáška novináře a historika Antona Muchina o bolševické revoluci v roce...
Útok na Zimní palác. Panorama na palubě křižníku Aurora (4.listopadu 2017)

Mlčení z oficiálních míst ovšem neznamená, že by Rusové na Lenina zapomněli. Petrohrad revolucí žije. Muzea vystavují umění sovětské avantgardy, propagandistické plakáty z dob občanské války, mapují roli žen v revoluci. Ermitáž připravila velkolepou výstavu o útoku na Zimní palác, opera nastudovala „muzikálně-dramatickou poému“ Okťabr 17. Probíhá festival filmů o revoluci, na tématických přednáškách se živě diskutuje.

„Rusové se o to samozřejmě zajímají, přece jen je to sto let a byla to obrovská historická událost,“ říká k tomu Muchin ve stísněném knihkupectví, které během jeho přednášky o revolučním roce 1917 zaplnilo asi dvacet lidí.

„Ani Iljič nežádal o povolení“

Také policie se činí. V neděli nedaleko radnice zatkla muže, který měl v batohu pepřový sprej, petardy a plynovou masku, což média označila za „revolucionářskou výbavu“. Nejspíš byl jedním z celkem čtyř set zatčených v rámci zátahu proti hnutí Artpodgotovka, jehož šéf Vjačeslav Malcev vyzval své stoupence k nové revoluci.

O den později u koncertního sálu Okťabrskij zadržela třiadvacet členů hnutí Jiné Rusko, kteří chtěli při příležitosti bolševického puče pochodovat městem. „Iljič o povolení také nežádal, ani my nebudeme,“ křičeli účastníci zakázané demonstrace, když je nakládali do antonů. V den výročí mýtického výstřelu z Aurory na palubu křižníku nastoupila vojenská policie, aby náhodou nedošlo k nějaké provokaci.

Ruští komunisté si v Petrohradu připomínají 100. výročí Velké říjnové...
Protest opoziční skupiny Jiné Rusko v Petrohradu (6.listopadu 2017)

Komunistická strana výročí oslavila s velkou pompou. Do Petrohradu pozvala komunisty z více než stovky zemí a obsadila nejlepší hotely ve městě. Idea nové komunistické internacionály se probírala na luxusním banketu v Tauridském paláci, pochopitelně nechyběla prohlídka křižníku Aurora. V sobotu večer obránci dělnické třídy nasedli do rychlovlaku do Moskvy, kde probíhala další část programu.

Okázalé oslavy podle Muchina potvrzují, že ruská komunistická strana dnes žádné revoluční choutky nemá. „Jsou to staří lidé, kteří jsou naprosto začlenění do oficiálních struktur. Nikdy by neudělali něco, kvůli čemu by o své pozice přišli,“ myslí si novinář.

KSČM na dotaz iDNES.cz uvedla, že na oslavy výročí poslala předsedu Vojtěcha Filipa a místopředsedu Stanislava Grospiče.

Do ulic dnes nikdo bojovat nepůjde

Lidé narození před rozpadem SSSR si oslav revoluce užili dost a dost. „Když jsme byli děti, tak nám to samozřejmě nutili. Byl to svátek, chodilo se na demonstrace. Byli jsme mladí a veselí, a tak jsme si to užívali,“ vzpomíná nostalgicky šedesátnice Irina, která se o svátku s kamarádkou přišla podívat na výstavu bolševického agitačního plakátu. Dneska je podle ní všechno jinak a život v Rusku se naprosto změnil. „Revoluci beru prostě jako fakt, nic víc. Ale například můj vnuk to velmi prožívá a říkal, že 7. listopad určitě oslaví. Ale on žije v USA,“ směje se Irina.

Pro mladé Rusy sto let staré událost jistou provokativní příchuť nepochybně mají. „Výročí revoluce připomíná, že lidé mohou něco změnit, že lze nastolit nový režim,“ myslí si dvacetiletá studentka umění Dáša. V současném Rusku to však podle ní jen tak nehrozí: „Dneska jsou lidé už jiní. Proč by tady něco měnili? Vždycky mohou odjet pryč.“

„Revoluce byla nevyhnutelná“

Rozhovor s historikem Zbyňkem Vydrou o VŘSR

Pětadvacetiletý Tigran má za to, že situace v dnešním Rusku se v mnohém podobá Rusku v posledních letech panování Mikuláše II. „Mocnáři si stavěli zámky a obyčejní lidé žili z ruky do huby. Rozdíl mezi horní a dolní třídou byl obrovský, střední třída neexistovala,“ říká mladík původem z Arménie, který se o víkendu přišel podívat na světelnou show u Zimního paláce.

„Dneska je to úplně stejné. Střední třída tady není. Všichni to vědí, ale nikdo s tím nic nedělá. A dnešní car je úplně jiný než tehdy. Ten náš má všechno pevně v rukou a jen těžko s tím někdo něco udělá. Na ulici se nikomu bojovat nechce, protože to nemá smysl,“ dodává Tigran.

Ani podle Muchina dnes neexistuje nebezpečí, že by se v Rusku objevil nový Lenin. „Leninovy myšlenky jako ‚půda rolníkům‘ a ‚továrny dělníkům‘ dnes nic neznamenají. Tady nejsou žádní dělníci, kteří by chtěli převzít továrny – vždyť neví, jak je řídit! Hlavním ideálem roku 1917 bylo ukončení války. A dnes žádnou válku nemáme,“ myslí si petrohradský historik a novinář.

„Spíš se objeví nový Stalin. Stalin nebyl komunista, ale imperialista. Jeho heslem bylo rozšiřování hranic, militarizace, nadsazování zájmů státu nad zájmy jednotlivce. Tyto myšlenky jsou pro nás strašně nebezpečné,“ uzavírá.

VŘSR byla v plném proudu, přitom se hrálo divadlo | (4:10) | video: Reuters, Vladimír Vokál

Nejčtenější

Skokem do propasti Macocha ukončila život matka oběti střelby na fakultě

Skokem do Macochy ukončila o víkendu život matka jedné z obětí tragické střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v prosinci 2023. „Lenka Šimůnková, maminka Elišky zastřelené vrahem z...

Něco nehraje. Rusové hledali informace o útoku v Německu předtím, než se stal

Rusové vyhledávali na internetu informace o útoku v německém Mannheimu ještě předtím, než zde islamistický útočník pobodal několik lidí včetně kritika islámu Michaela Stürzenbergera. Tvrdí to německá...

Bílá rakev, věnec od Gottové. Na rozloučení se Slováčkovou dorazil i prezident

Rodina a přátelé se v kostele v centru Prahy rozloučili Annou Julií Slováčkovou. Zpěvačka a herečka, která zesnula v neděli 6. dubna, si přála obřad jen v komorním kruhu pozvaných. Dát poslední...

Výbuch v Poličce: ostraha hlásila, že se předtím nad areálem vznášely cizí drony

Exploze v muničním areálu v Poličce, k níž došlo koncem března, stále vyvolává otázky. Ačkoli policie jako nejpravděpodobnější příčinu označila technickou závadu v jedné z výrobních hal, nové...

Bili ho, řezali a natáčeli, jak umírá. Mladíci umučili třináctiletého kluka, pro zábavu

Premium

Mladistvý spolu s kamarádem zabil v Děčíně před třemi lety třináctiletého chlapce. Nebývale brutálně a trýznivě: vraždu si pečlivě naplánovali. Oběť vylákali ven, tam ji zmlátili, řezali nožem,...

Poslanci rozhodnou o zákonu o podpoře bydlení. Nepřinese byty, říká opozice

Přímý přenos

Poslanci by měli hlasovat o podobě zákona o podpoře bydlení, který má podle koalice pomoci lidem ohroženým bytovou nouzí. „Nepřináší to ani jeden nový byt,“ kritizuje ho Eva Fialová z opozičního...

16. dubna 2025  5:10,  aktualizováno  9:10

Téma Dozimetru je za mě uzavřeno, říká lídr kandidátky STAN v Praze Dvořák

Veřejnosti prakticky neznámý právník Karel Dvořák z Prahy 4 na začátku dubna uspěl na krajském sněmu a stal se lídrem hnutí STAN v hlavním městě. Lídr pražské kandidátky Starostů je advokát a...

16. dubna 2025  9:09

Letiště Václava Havla v Praze kvůli mlze dočasně odložilo všechny přílety i odlety

Mezinárodní Letiště Václava Havla v Praze ve středu ráno kvůli mlze dočasně odložilo všechny přílety a odlety. Okolo 09:30 se má viditelnost v Ruzyni zlepšit, a omezení by poté mohlo skončit, řekla...

16. dubna 2025  8:09,  aktualizováno  8:46

Loupežné přepadení na benzince u Plzně. Maskovaný muž sebral peníze a odjel autem

Maskovaný muž v úterý večer přepadl čerpací stanici nedaleko Plzně. Obsluha mu po výhrůžce útokem vydala téměř 20 tisíc korun, pachatel pak z místa odjel osobním autem. Policisté zadrželi muže,...

16. dubna 2025  8:05

Velikonoce a květnové svátky přinesou volno čtyři týdny za sebou. Další bude až v říjnu

Mimořádnou porci volna přinášejí tento a následující tři týdny. Po prodlouženém víkendu o Velikonocích hned následují dva květnové svátky. Oba jsou ve čtvrtek a některé školy už na jeden z pátků...

16. dubna 2025

Začíná soud v kauze Dozimetr. Dva podnikatelé se na trestu chtějí dohodnout

Obvodní soud pro Prahu 9 bude ve středu jednat o dohodě o vině a trestu pro podnikatele Pavla Dovhomilju a Zakaríu Nemraha v kauze Dozimetr. Oběma obžalovaným může přilepšit spolupráce s policií, při...

16. dubna 2025

Ruské drony útočily na Oděsu. Poničily domy i infrastrukturu, hlásí Ukrajina

Sledujeme online

Ruské drony v noci na středu masivně útočily na ukrajinský černomořský přístav Oděsa, kde poničily obytné domy a infrastrukturu a způsobily požáry. Informovali o tom místní činitelé. Nejméně tři lidé...

16. dubna 2025  6:22,  aktualizováno  6:50

Z nemocnice v Praze utekly dvě dívky se sklony k sebevraždě, policie je vypátrala

Pražská policie pátrala po dvou náctiletých dívkách, které v úterý ráno utekly z nemocnice při přesunu do jiného pavilonu. Obě měly být hospitalizovány kvůli sebevražedným sklonům. Dívky se podařilo...

15. dubna 2025  17:22,  aktualizováno  16.4 6:44

Další střelba na škole v USA. Čtyři studenti z Texasu jsou zranění

Čtyři studenti byli zraněni při úterní střelbě na střední škole v americkém státě Texas. Policisté po střelbě v areálu školy v Dallasu identifikovali pachatele, ale nikoho nezatkli, informovala...

16. dubna 2025  6:43

Důchodová reforma znovu zaměstná vládu. Kvůli ústavní stížnosti opozice

Vládu znovu zaměstná důchodová reforma. Bude se ji zabývat kvůli podnětu opozičního hnutí ANO na zrušení této reformy. Kabinet má na programu návrh vstoupit do řízení u Ústavního soudu jako vedlejší...

16. dubna 2025  5:48

Přelomová dohoda vznikala tři roky. WHO se shodla na společném postupu při pandemii

Členové Světové zdravotnické organizace (WHO) schválili přelomovou dohodu o společném postupu při řešení pandemií. Dohoda, k jejímuž uzavření dala podnět nákaza covidu-19, se rodila se přes tři roky....

16. dubna 2025  3:47

Promlčeno. Stavebníci nepovolené terasy, kde uhořelo 7 lidí, unikli milionové pokutě

Premium

Ačkoliv předzahrádka restaurace U Kojota v Mostě, kde v lednu po převržení plynového ohřívače uhořelo sedm lidí, byla černou stavbou bez stavebního povolení, za její vybudování nebude nikdo...

16. dubna 2025