Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Revizoři jsou bez policie bezmocní

  9:08aktualizováno  9:08
Praha - Černí pasažéři dluží Dopravním podnikům desítky milionů korun. Za jízdu bez lístku může dojít až k exekuci majetku, soudy s neplatiči však mnohdy trvají celá léta. Více než pět procent cestujících, které v dopravních prostředcích kontroluje revizor, u sebe nemá jízdenku. Kontroloři Dopravních podniků však v podstatě nejsou schopni bez policisty dělat téměř nic.

Mohou jen vyžadovat zaplacení pokuty. K legitimování dotyčného je totiž zákon neopravňuje. Podle přepravního řádu sice mohou zjistit základní osobní údaje. Nikde však není uvedeno jak.

Jan Holub z tiskového oddělení policie potvrdil, že s revizory spolupracují všichni policisté, jestliže je revizoři zavolají. "Pokud cestující odmítne předložit revizorovi doklad, má na to právo a kontrolor musí volat policii," uvedl.

Než policie přijede, nesmí však revizor cestujícího násilně zadržet. Podle právníka Jana Brože, který vymáhá od černých pasažéru pokuty, může mít naopak problémy cestující, který revizora odstrčí. "Takové chování je již přestupek," řekl Brož. Podle mluvčí Dopravních podniků Zuzany Knoblochové došlo v loňském roce k osmadvaceti případům hrubého napadení revizora.

"Ve stálém pracovním poměru máme sto třicet revizorů, platební morálku cestujících se snažíme ale napravit i jinak. Loni přineslo určité výsledky, zejména v tržbách za jízdné, zvýšení postihů ze čtyř na osm set korun. Loni jsme vybrali osmašedesát milionů korun. V příměstských autobusech jsme také zavedli nástup pouze předními dveřmi, aby jízdenky mohl kontrolovat řidič," konstatovala Knoblochová.

ČERNÍ PASAŽÉŘI V R. 2000

Počet kontrolovaných

cca 5 milionů
uloženo postihů 271 577

zaplatilo na místě či do 14 dnů (400,-Kč)

cca 164 tisíc

předáno advokátům

cca 95 tisíc

zaplatilo po upomínce (890,- Kč)

cca 28 tisíc

podáno žalob

cca 68 tisíc

zaplatilo na platební rozkaz (4 600,- Kč)

cca 10,2 tisíc
Pramen: DP
Časté jsou případy, kdy se při kontrole prokazují cestující odcizenými doklady. Markovi Setíkovskému ukradli tašku v restauraci. "Když mi přišla obsílka od soudu, abych zaplatil pokutu, musel jsem dlouho obíhat policejní oddělení. Nakonec se ale podařilo prokázat, že v době kontroly jsem již doklady neměl," řekl Setíkovský.

Holub přiznává, že se s takovými případy setkávají. "Letos se nám podařilo zadržet mladíka, který se revizorovi prokázal občanským průkazem, který prý nalezl v Severních Čechách. Za poškozování cizích práv mu hrozí dva roky odnětí svobody nebo peněžitý trest," řekl Holub.

Někteří cestující možnosti odcizení sami zneužívají. Nahlásí odcizení dokladů a dostanou nové. Při přepravních kontrolách užívají doklady staré, následně však argumentují odcizením a předkládají nové doklady spolu s potvrzením. Policie se však s takovým počínáním dosud nesetkala. "Bylo by to hodnoceno jako přestupek a potrestáno peněžitým trestem do výše tisíc korun. Těžko by se však dokazovalo, že vše bylo úmyslné," dodal Holub.

Vymáhání všech pokut má na starost advokátní kancelář Brož a Sokol. "Když cestující nereaguje ani na soudní příkaz, je nařízena exekuce. Srážkou ze mzdy, účtu nebo zabavením movitého majetku dlužníka. Ne všechny soudy však vyhrajeme. Asi ve dvou až třech procentech případů nejsou naše důkazy dostačující. Stalo se také například, že revizor při honičce chytil jiného člověka. Vůbec ale nevymáháme peníze od psychicky nemocných a lidí v těžké sociální situaci," řekl Brož.

Černí pasažéři dluží Dopravním podnikům desítky milionů korun. Jen za kolky k soudním žalobám zaplatí čtyřicet milionů ročně. Knoblochová upozorňuje, že Dopravní podniky nejsou soběstačné. Musí tedy dostávat dotace od města. "Všichni, co platí daně, tak vlastně na černé pasažéry doplácejí," konstatovala.

V zahraničí řeší problém s černými pasažéry většinou tak, že u vstupu do metra mají pevné turnikety a v pozemních spojích jezdí průvodčí. Potřebné miliardy však Dopravním podnikům v současné době chybějí, investovaly je totiž do nových vozů metra.

Z očí do očí: debata s revizorem.

Revizoři byli připraveni pod schody, ale nikdo bez jízdenky nepřicházel.

Revizorům přišla na pomoc i městská policie.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...

Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...Další z rubriky

Policie: O adventu a Vánocích budeme víc vidět, někde i s dlouhými zbraněmi

První náměstek policejního prezidenta Martin Vondrášek na tiskové konferenci...

Policie v době adventu a vánočních svátků chystá intenzivní bezpečnostní opatření, která se zaměří na místa s vysokou...

Má kampaň MeToo smysl? O chování mužů promluví v Rozstřelu Hašková Coolidge

Bývalá asistentka pěti amerických prezidentů a odbornice na etiketu Eliška...

Kampaň #MeToo zaměřila pozornost na sexuální násilí a obtěžování žen. Jak ji hodnotí bývalá asistentka pěti amerických...

Čeští kriminalisté v Egyptě prověřují případ ubodané Češky

Vchod na pláž před hotelem Zahabia, kde došlo k útoku na turistky (14. července...

Kriminalisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu prověřují v Egyptě okolnosti červencového útoku na turisty...Najdete na iDNES.cz