Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Řeší se banality, zlehčuje exhejtman soud s šéfem úřadu pro dotace

  8:32aktualizováno  8:32
Podle šéfa výboru Regionální rady Severozápad, bývalého hejtmana a nynějšího poslance Jiřího Šulce se v procesu s obžalovaným exředitelem dotačního úřadu Petrem Kušnierzem řeší úplatky v nevýznamných projektech.

Jiří Šulc | foto: Iveta LhotskáMF DNES

Jaký máte názor na případnou vinu či nevinu pana Kušnierze, který měl přijímat úplatky?
Když jsem to četl, tak jsem tomu neporozuměl. Věřím tomu, že to nemůže být tak, jak se o tom píše. Když se na to podíváte logicky, jsou tam tři projekty (o nich zde). Jeden na ROP nedoputoval, takže nevím, proč se o něm vůbec bavíme. Druhý byl vyřazen hned v prvním kole. A nějaký soukromý hotel někde na Karlovarsku za 12 milionů, ten projekt mi nic neříká. Karlovy Vary jsou s odpuštěním daleko.

Obžalovaný Kušnierz

Petr Kušnierz pracoval pod Jiřím Šulcem už v letech 1995-99 na mosteckém magistrátu, Šulc byl tehdy starostou. Kušnierze kvůli chybám vyhodil.

Od roku 2002 byl Kušnierz na ministerstvu školství, v roce 2008 přešel na ministerstvo zemědělství pod Petra Gandaloviče.

Jeho nástupce Jakub Šebesta Kušnierze, který byl v té době už náměstkem, v červnu 2009 vyhodil kvůli podivným výběrovým řízením (více zde).

Už za půl roku se stal Kušnierz ředitelem úřadu regionální rady. Loni 22. března sebrala policie Kušnierze přímo na úřadě, nyní je ve vazbě.

Při líčení se hodně řešilo, zda bylo jmenování pana Kušnierze ředitelem předem domluvené (čtěte zde). Jak jste vlastně při výběru hlasoval vy?
Já jsem hlasoval pro pana Kušnierze. Kdybyste seděl v té výběrové komisi vy, tak věřím na sto procent, že byste nevybral jinak.

Jako starosta Mostu jste pana Kušnierze z magistrátu vyhodil, dokonce jste kvůli němu dal podnět na policii. To se mezitím tak zlepšil?
Policie nic nevyšetřila, takže zřejmě má podezření nebyla správná. Pan Kušnierz se pak vypracoval z řadového pracovníka na ministerstvu školství až na náměstka ministerstva zemědělství. Předpokládal jsem, že si doplnil vzdělání a že už nebude dělat vylomeniny.

Soudkyně citovala e-maily mezi Kušnierzem a jeho předchůdcem v čele úřadu regionální rady Petrem Vráblíkem. V nich se ještě před výběrovým řízením mluví o jmenování Petra Kušnierze ředitelem jako o hotové věci. Co tomu říkáte?
Že si pan Kušnierz z Vráblíka vytáhl nějaké informace, je logické. Když se někam hlásím a chci vyhrát to výběrové řízení, tak si přece chci sehnat co nejvíce informací.

Z e-mailů vyplývá, že vy jste měl o tom vědět. Bavili jste se s Vráblíkem, že Petr Kušnierz bude jmenován?
Ne, nebavili. Pan Vráblík do toho nemohl zasahovat, protože z úřadu odcházel a výběrové řízení se připravovalo mimo něj. Nebylo to dopředu rozhodnuté.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Muž na chodbě paneláku postřelil souseda, muži měli dlouhodobé spory

Flobertkový revolver, kterým muž ze Šumperska postřelil souseda, se kterým měl...

Vyhrožováním smrtí a střelbou vygradovaly v paneláku na Šumpersku dlouhodobé spory dvou jeho obyvatel. Agresor na...

Opilec bloudil lesem. Zachránil ho hovor s otcem, který navedl policisty

Ilustrační snímek

Telefonát otci zachránil opilého mladíka, který zmateně bloudil lesem na okraji Brna a obával se umrznutí. Nakonec...

Senior v Telči srazil na přechodu pro chodce ženu a čtyřleté dítě

Taxík ženu nabral na přední část kapoty a na sklo.

Osmdesátiletý řidič osobního vozu ve čtvrtek v Telči na Jihlavsku srazil ženu a čtyřletého chlapce. Oba chodce převezli...

Najdete na iDNES.cz