Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Republiku zasáhl strach z antraxu

  11:15aktualizováno  11:15
Praha - Strach z antraxu zasáhl i Českou republiku. Hasiči od rána už několikrát zasahovali poté, co jim někdo oznámil, že dostal podezřelou obálku. Čtyřikrát je zavolali jen v Karlových Varech, kde kvůli tajemné zásilce bude prozatím uzavřena prodejna pro modeláře. Několik podezřelých obálek vyšetřuje policie v Praze, ve Středočeském kraji i v Brně.

Podle pražské policejní mluvčí Evy Miklíkové se v současných dnech hlášení občanů o podezřelých zásilkách či rozsypaných prášcích na ulici množí. "Je to dáno také větším strachem veřejnosti z případného teroristického činu," uvedla Miklíková.

Její středočeský kolega Pavel Truxa si myslí, že situaci zneužívají také rádoby vtipálci, kteří si neuvědomují, že tímto způsobem záchranářům i policistům velmi ztěžují práci.

Státní úřad pro jadernou bezpečnost evidoval navečer téměř čtyřicet podezřelých zásilek. "Neuvěřitelně geometrickou řadou se to šíří, několik desítek zásilek mohu potvrdit," řekl náměstek Petr Krs. Podle něho byl zatím všechno jen planý poplach, ale ani jeden případ nelze podcenit. Aanalýzy však budou trvat několik hodin až dnů.

ON-LINE ZPRAVODAJSTVÍ

Zlínští hasiči odvezli podezřelou obálku

Antraxem se nakazil i kojenec

Obálka s práškem je už i v Brně

Antrax v USA nepochází z Česka

Také vedoucí odboru pro styk s veřejností generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru Hana Křivanová potvrdila, že podezřelých poštovních zásilek a dalších předmětů už hasiči zajistili několik desítek.

"Označené předměty hasiči ve spolupráci s policií a hygieniky bezpečně zajistili. Je s nimi nakládáno jako s nebezpečným materiálem," řekla.

V Praze bylo osm hlášení
V Praze v pondělí jen do půl šesté odpoledne museli hasiči a policejní specialisté vyjíždět k osmi případům podezřelých obálek a beden. V jednom případě dokonce do jednoho z pražských peněžních ústavů.

Strach z antraxu mají i v Polsku

Jedenáct pracovníků gdaňského střediska Polské televize a tamní policie bylo v poledne hospitalizováno na oddělení infekčních onemocnění, když přišli do kontaktu se zásilkami obsahujícími bílý prášek zatím neznámého složení. Nikdo z nich zatím nevykazuje žádné příznaky onemocnění jakoukoliv infekční chorobou, v následujících pěti dnech se ale budou muset podrobit lékařskému pozorování. Lékaři zdůraznili, že hospitalizace je pouze preventivní opatření v souvislosti s rizikem možného útoku biologickou zbraní. Poláci se přesto cítí ohroženi především v souvislosti s informacemi o stále nových onemocněních v USA. Mezi hospitalizovanými v gdaňské nemocnici je i skupina policistů společně se starším mužem, který dostal dopis s práškem od syna z USA. S podivnou zásilkou se muž na policii přihlásil už v sobotu s tím, že obsah zásilky se mu vysypal v aktovce.

Pramen: ČTK

"Například kolem desáté dopoledne jsme spolu s pyrotechniky vyjížděli do Chlumecké ulice v Praze 9, kde byla nalezena podezřelá obálka atypických rozměrů. Zásilku jsme prozkoumali jak rentgenem, tak na možnou radiaci. Oboje s negativním výsledkem," poznamenal odpoledne vyšetřovatel pražských hasičů Libor Hladík.

Velký rozruch způsobila před třetí hodinou odpoledne také bedna v Holušické ulici v Praze 4. V ní hasiči našli neznámý prášek a textilie. "I tento poplach se však ukázal jako planý," řekl Hladík.

"Všechny tyto nálezy odvážíme do speciálních tlakových hasičských skladů. Poté byly přepraveny do ústavu Státního úřadu pro jadernou bezpečnost, kde jsou podrobeny analýze," dodal vyšetřovatel.

Obálka byla v Berouně za stěračem
Obálku se svým jménem za stěračem vlastního auta našel před jedenáctou hodinou řidič v Berouně Hlinkách. "Obálku otevřel a uviděl bílý prášek," řekl mluvčí berounské policie Pavel Zít. Řidič obálku ihned zavřel, vrátil ji za stěrač a dojel před policejní služebnu. Policie okamžitě zajistila okolí.

"Přivolali jsme hasiče, kteří obálku zajistili a odvezli," dodal mluvčí.

Nákazu snětí prověřovali na Bulovce
Muže z Berouna odvezli do Fakultní nemocnice v Praze na Bulovce. Rozbor obsahu obálky nakonec ukázal, že šlo o obyčejný prací prášek, a tedy krutý vtip. Pacient byl po několika hodinách z nemocnice propuštěn.

Informaci o přijetí pacienta potvrdil MF DNES ředitel nemocnice Jaroslav Štrof. Lékaři museli sedmasedmdesátiletého muže umístit do izolace na infekčním oddělení. "Vy sama byste byla v šoku a chtěla byste, aby byli lékaři nablízku, kdyby se objevily nějaké příznaky nemoci," uvedla Vilma Marešová z infekční kliniky. Případem byla naprosto šokována.

"To není legrace, to je trestný čin. My tady šetříme každým acylpyrinem, teď bude nutné ze zdravotnického rozpočtu zaplatit převoz pacienta i podezřelého materiálu. Jednou nebudeme mít na antibiotika pro lidi, kteří je budou skutečně potřebovat," uvedla docentka.

Sanity totiž mezitím vezly podezřelý materiál z obálky do Státního zdravotního ústavu a do Hradce Králové. Rozvoz byl zastaven poté, co testy v Kladně prokázaly, že šlo o planý poplach.

Před možnou panikou vyvolanou
"vtipálky", kteří v ČR mohou šířit podezřelé dopisy, varoval premiér Miloš Zeman. Upozornil, že nezlehčuje reálné hrozby terorismu, ale že se za nimi ukrývají lidé, kteří z nějaké příčiny považují za nutné zvyšovat paniku. Ani ministr vnitra Stanislav Gross nechce podceňovat rizika, lidé by však podle něj měli uvážit, zda je jejich podezření opodstatněné nějakou zvláštní okolností.

Kanystry na nádraží vyvolaly paniku
Paniku a zásah protichemické hasičské jednotky vyvolaly dopoledne na vlakovém nádraží v Libčicích v okrese Praha-západ kanystry s neznámou látkou. Pět nádob v úschovně zavazadel zanechali dva Arabové, kteří neměli na zaplacení dovozného do Brna.

"Zaměstnanci nádraží se poté, co cizinci dali kanystry do úschovny, začali obávat, že může jít o nebezpečné látky. Proto přivolali policii," uvedl mluvčí středočeské policie Pavel Truxa.

Policista spolu s pokladní jednu nádobu otevřeli a oběma se udělalo nevolno. "Na místo proto přijela chemická jednotka záchranářů. Analýzou bylo zjištěno, že se nejedná o jed," popsal události na nádraží mluvčí středočeských hasičů Ladislav Křivan s tím, že kanystry byly odvezeny na bezpečné místo a látka v nich bude podrobena analýze.

"Z preventivních důvodů byl ale dočasně přerušen provoz na nádraží. Byl obnoven zhruba po deseti minutách, když experti kanystry odvezli," konstatoval Petr Šťáhlavský z tiskového oddělení Českých drah.

"Oba cizinci, z nichž jeden žije trvale v Brně a druhý v tuzemsku trvalé bydliště nemá, tvrdí, že v nádobách je med," doplnil Truxa s tím, že muži museli později na policejní stanici podat vysvětlení, kde uvedli, že med je pro ně postní potravou.

Kůli obálce zůstane zavřená prodejna
V Karlových Varech vypukl poplach před polednem. Majitel obchodu potřeb pro modeláře ve čtvrti Rybáře dostal z ciziny obálku a ihned poté zavolal policii.

"Klasická obálka byla nadepsána špatnou latinkou hůlkovým písmem, razítko bylo nečitelné, ze známky nebylo možné vyčíst, odkud pochází. Předpokládám, že to bylo z nějaké anglosaské země, protože časový údaj doprovázelo označení P. M.," uvedl majitel prodejny, který odmítl zveřejnit své jméno s tím, že nestojí o publicitu.

Majitel, který se zahraničím žádnou korespondenci nevede, zavolal polici. Ta spolu s hasiči okamžitě hermeticky uzavřela celé okolí.

Hasiči ve speciálních oblecích a v maskách pak přivolali i hygieniky a za jejich asistence uložili zásilku do dvojitého igelitového obalu. Poté majitele obchodu okamžitě dekontaminovali.

Speciální hasičský útvar chemiků z Třemošné pak podezřelou věc zapečetil do plastového kontejneru, který byl převezen k expertize. "K podezřelé obálce jsme vyjeli patnáct minut po desáté hodině," upřesnil velitel zásahu Roman Krumhanzl.

Majitel byl rozruchem, který vyvolal, překvapen. "Myslel jsem, že jen někdo přijde a obálku si odnese," řekl.

"Tři pracovníci prodejny, kteří přišli s obálkou do styku, si museli preventivně umýt ruce v dezinfekčím prostředku. Protože však obálka nebyla otevřena, není podezření, že by se případná nákaza mohla šířit," sdělila Zuzana Vodrážková z krajské hygienické stanice.

"Prodejna zůstane uzavřena, než se zjistí, co v obálce je. Majitel postupoval při ohlášení - s ohledem na současnou situaci - bezchybně," soudí ředitel karlovarského hasičského sboru Milan Mráz.

V Karlových Varech byly další tři obálky
Druhou podezřelou zásilku zajistili hasiči před 15. hodinou v sídle firmy Carsbad na pěší zóně v centru města. Třetí převzali chvíli poté na okresním policejním ředitelství nedaleko Mlýnské kolonády. Nález čtvrté podezřelé obálky ohlásil po 16. hodině jeden z karlovarských občanů.

Všechny čtyři obálky putují ve speciálních kontejnerech pro vysoce toxické látky do Státního ústavu jaderné, chemické a biologické ochrany v Kamenné u Příbrami. Zda obsahují nebezpečné látky, by měli chemici prokázat do 72 hodin.

Do Carsbadu v někdejší budově akciové společnosti Cimex dorazila podezřelá zásilka z běloruského Minsku. Obálka, kterou přinesl karlovarský občan na policii, byla údajně odeslána z Německa.

Zatímco první zásilka byla podle ředitele krajských hasičů v Karlových Varech Zdeňka Teplého opravdu podezřelá, a to zvláštním písmem, další tři poplachy se podle něj dají přičíst psychóze.

Dopis s práškem našli i v Brně
Neznámou zásilku z USA obdržela americká rodina bydlící na Neumannově ulici v Brně. Protože zásilka přišla ze Spojených států od neznámého adresáta, rodina okamžitě informovala hasiče a policii. Hasiči na místě zajistili obálku s neznámým práškem.

"Nevíme, co v obálce je. Našli jsme tam neznámý prášek, který jsme zajistili a zabezpečili a zaslali do laboratoře Státního úřadu pro jadernou bezpečnost u Příbrami," řekl Jaroslav Urban, operační důstojník brněnských hasičů. - Obálka s práškem se objevila i v Brně.

Podezřelé zásilky z Nigérie dostaly také dvě lékárny v Hradci Králové. Odesílatel nebyl ani u jedné zásilky čitelný. Žádná z lékáren si nic v Nigérii neobjednala. Také obsah těchto dvou zásilek zkoumají experti.

Hasič ve speciálním obleku odnáší podezřelý dopis ze sídla pardubické firmy Stavona. (15.10.2001)

Hasič ve speciálním obleku odnáší podezřelý dopis ze sídla pardubické firmy Stavona. (15.10.2001)

Karlovarští profesionální hasiči vynesli z budovy společnosti Cimex, která sídlí na nejrušnější obchodní třídě v Karlových Varech, ve speciálních protichemických oblecích kontejner s uloženou podezřelou dopisní zásilkou. Obálka byla údajně odeslána z běloruského Minsku. (15. října 2001)

Jedním z míst, kde museli zasahovat hasiči kvůli podezřelému balíčku byla Holušická ulice v Praze 4 - Chodově. Podezřelý balíček dávali do speciálního kontejneru. (15. října 2001)

Autoři: , ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

Ve věku 39 let zemřel veterán Mevald vyznamenaný za službu v Afghánistánu

Prezident Miloš Zeman a český voják Jaroslav Mevald při slavnostním udílení...

Ve věku 39 let zemřel v pátek náhle český veterán Jaroslav Mevald zraněný v roce 2014 v Afghánistánu. Za hrdinství,...Babiš: Jsem zklamaný hlavně z Pirátů, předčasné volby jsou nesmysl

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES. (8. listopadu 2017)

Až sestavíme vládu, půjdeme jednat s každým a začneme u ODS, říká šéf ANO Andrej Babiš. Osloví všechny strany, přestože...

Postoj Pirátů ke kandidátovi ANO se mění. Kvůli SPD a komunistům

Vedení Pirátů komentuje povolební vyjednávání. (31. 10. 2017)

Piráti budou o víkendu znovu hlasovat o tom, zda mají na šéfa Sněmovny podpořit kandidáta ANO Radka Vondráčka, a to...

Dopravní podnik testuje gumové bodáky, mají zastavit přebíhače kolejí

Na tramvajové zastávce v Braníku dopravní podnik testuje zábrany v kolejišti...

Pražský dopravní podnik zkouší na jedné z tramvajových zastávek v Braníku gumové zábrany ve tvaru malých bodáků. Mají...

Další z rubriky

Tisíce lidí si připomněly 17. listopad, nejvíce akcí bylo v Praze

Oslavy 17. listopadu v Praze - Národní třída (17. listopad 2017)

Česko si připomíná památku Dne boje za svobodu a demokracii a Mezinárodní den studentstva. Tisícovky lidí a zástupci...

Janoušek by se nemusel vrátit za mříže, soud zvažuje upuštění od trestu

Roman Janoušek byl odsouzen k trestu čtyř a půl roku za to, že v březnu 2012...

Lobbista Roman Janoušek, odsouzený za to, že v opilosti srazil ženu autem a ujel, by se nemusel vrátit znovu za mříže....

VIDEO: Jak se „estébáci“ domlouvali během demonstrací 17. listopadu 1989

Kordon VB zablokoval dav na Národní třídě, z druhé strany na něj tlačily...

Během událostí 17. listopadu 1989 sehráli významnou roli příslušníci Státní bezpečnosti (StB). Na archivních záběrech...

Štědrý dárce spermatu má 100 dětí. Geny daruje přes Facebook
Štědrý dárce spermatu má 100 dětí. Geny daruje přes Facebook

Američan přišel s kontroverzním způsobem, jak pomoci homosexuálním a neplodným párům.Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.