Chálid Šajch Muhammad (10. 9. 2009)

Chálid Šajch Muhammad (10. 9. 2009) | foto: AP

Republikáni se bojí o bezpečnost New Yorku. Teroristy chtějí soudit jinde

  • 6
Soudit nebo nesoudit teroristy zodpovědné za útoky 11. září nedaleko místa zkázy? Kolem této otázky se v Americe rozhořely spory mezi republikány a demokraty. Líčení v New Yorku navrhli demokraté, jejich političtí odpůrci se ale bojí, že bude soud nedaleko Ground Zero teroristy svádět k odvetě.

Líčení by se mělo vést před civilním soudem. Podle opozičních republikánů tím budou Spojené státy zatíženy zbytečným bezpečnostním rizikem a krok svědčí o zkresleném pohledu Obamovy administrativy na boj proti terorismu. Informovala o tom agentura AP.

Americký ministr spravedlnosti Eric Holder v pátek oznámil, že pětice mužů obviněných z útoků 11. září bude převezena z věznice Guantánamo a souzena před civilním soudem v New Yorku několik bloků od místa, kde stály mrakodrapy Světového obchodního střediska (WTC), na které teroristé zaútočili. Mezi obviněnými je i údajný "mozek" atentátů Chálid Šajch Muhammad.

Obamovi demokraté rozhodnutí postavit muže před civilní soud v USA podporují, zatímco republikáni se k němu staví velmi kriticky. "Zdá se, že existuje velký zájem o práva teroristů a nedostatek zájmu o práva veřejnosti," okomentoval záležitost bývalý republikánský starosta New Yorku Rudolph Giuliani.

Líčení se může táhnout roky, bojí se republikání

Republikáni se také ptají, proč pětice mužů obviněných z teroristických útoků, při kterých zemřely bezmála tři tisícovky lidí, bude souzena civilním soudem, zatímco další vězni z Guantánama se za své činy budou zodpovídat před vojenskými tribunály. Varují navíc, že soudní řízení by se mohlo táhnout roky a poslouží jako platforma pro vyjadřování extremistických stanovisek obviněných.

"Udělají vše proto, aby (řízení) narušili, učinili z něho cirkus a využili jej jako platformu pro vyjadřování své ideologie," řekl televizní stanici CBS republikán Pete Hoekstra ze zpravodajského výboru Sněmovny reprezentantů.

Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová naopak uvedla, že s rozhodnutím vlády nemá problém. Dodala však, že soudní proces v New Yorku jistě bude velmi bolestivou záležitostí pro rodiny obětí útoků 11. září.

Současný starosta New Yorku Michael Bloomberg, jenž dříve patřil k republikánům, nyní je nezávislý, nicméně se soudem v nejlidnatějším americkém městě souhlasí, podotkla.

PĚTICE OBVINĚNÝCH

CHÁLID ŠAJCH MUHAMMAD - Pákistánec považovaný za "číslo tři" v hierarchii teroristické sítě Al-Kajda se podle Američanů přiznal, že byl "mozkem", který útoky vymyslel a naplánoval. Dále se údajně přiznal k podílu na dalších zhruba 30 akcích, včetně prvního útoku na newyorské Světové obchodní středisko (WTC) v roce 1993 a atentátů na noční klub na indonéském Bali v roce 2002.

Chálid Šajch Muhammad, který se před vyšetřovateli označil za strůjce teroristických útoků 11. záříRodák z Kuvajtu (24. dubna 1965) vyrostl v pákistánské provincii Balúčistán (má pákistánský pas). Z USA odešel do Afghánistánu, kde bojoval proti Sovětům. Tehdy se údajně seznámil s Usámou bin Ládinem, vůdcem Al-Kajdy. V 90. letech se stal členem vojenského výboru Al-Kajdy a vypracoval se mezi šest nejvýznamnějších velitelů. Po 11. září 2001 působil v pákistánském Karáčí, odkud koordinoval rozmístění členů Al-Kajdy ve světě.

ALÍ ABDAL AZÍZ - Synovec Šajcha Muhammada je podezřelý z ALÍ ABDAL AZÍZtoho, že se podílel na obstarávání financí pro útoky. U některých teroristických činů fungoval také jako spojka mezi svým strýcem a dalšími atentátníky. Po jeho zatčení údajně převzal odpovědnost za plánování útoku na londýnské letiště Heathrow a za útok v Karáčí v roce 2003. Narodil se v pákistánském Balúčistánu, vyrůstal v Kuvajtu.

RAMZÍ BIN ŠIBH - Jemenec, jeden ze šéfů teroristické buňky v německém Hamburku (jejím vedoucím byl Muhammad Atta, RAMZÍ BIN ŠIBHjeden z pilotů, kteří narazili do WTC). Údajně sloužil jako spojka mezi vůdci Al-Kajdy a únosci letadel. Narodil se v květnu 1972 v Jemenu, kde do poloviny 90. let pracoval jako bankovní úředník. V té době zažádal o politický azyl v Německu, byl však odmítnut. Zatčen byl 11. září 2002 v Pákistánu.

MUSTAFÁ AHMAD HAVSÁVÍ - Je podezřelý z toho, že byl MUSTAFÁ AHMAD HAVSÁVÍ během líčení na Guantánamu.hlavním zdrojem financí pro teroristy. Narodil se v srpnu 1968 v Saúdské Arábii. Krátce po útocích v roce 2001 se údajně setkal s představiteli Al-Kajdy, včetně bin Ládina. V roce 2003 byl zadržen byl v Pákistánu.

VÁLID ATTAŠ - Pravděpodobně měl být jedním z únosců (teroristy prý také cvičil), akce se ale nakonec nezúčastnil, protože byl zatčen v Jemenu. Je podezřelý z organizace útoku VÁLID ATTAŠna americký torpédoborec Cole v jemenském přístavu Aden (2000) a údajně se spolu s Abdal Azízem podílel také na přípravě atentátů na americké ambasády v Keni, Tanzanii a Pákistánu. Narodil se v Jemenu, vyrůstal v Saúdské Arábii. Podle Američanů byl operativním šéfem Al-Kajdy od roku 1998 až do zatčení v roce 2003. Údajně také dělal bodyguarda bin Ládinovi.

Zdroj: ČTK

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video