Demonstraci považuje za účinnou možnost, jak ovlivnit práci politiků, skoro polovina dotázaných.

Demonstraci považuje za účinnou možnost, jak ovlivnit práci politiků, skoro polovina dotázaných. | foto: Michal Sváček, MAFRA

Reptat můžeme, ovlivnit veřejné dění ne, řekli Češi v průzkumu

  • 139
Dvaadevadesát ze sta Čechů má pocit, že nemohou ovlivnit řešení problémů ve státě. S touto bezmocí se svěřili v průzkumu CVVM. Respondenti na druhou stranu přiznávají, že vyjadřovat se k problémům mohou celkem svobodně. A pokud přeci jen někde něco ovlivní, je to spíše na úrovni obce.

Dvě třetiny dotázaných jsou přesvědčeny, že mají možnost otevřeně se vyjadřovat k problémům ve společnosti, třetina vyjádřila opačné mínění.

V ostatních možnostech je to již výrazně slabší. Jen dvě pětiny dotázaných soudí, že mají možnost ovlivňovat řešení problémů ve své obci, pouze čtvrtina se domnívá, že má možnost dosáhnout svých oprávněných požadavků, a zanedbatelných 6 procent respondentů pohlíží optimisticky na své možnosti ovlivňovat řešení problémů na celostátní úrovni.

"Obecně jako optimističtější ve všech uvedených ohledech se ukazují být absolventi vysokých škol, dotázaní s dobrou životní úrovní a lidé hlásící se k pravici, respektive voliči ODS a TOP 09," shrnul Jan Červenka z Centra pro výzkum veřejného mínění.

Doplnil, že k velkým skeptikům - pokud jde o možnost domoci se oprávněných požadavků - patří lidé starší 60 let, respektive důchodci.

Možnosti lidí ovlivňovat veřejné dění (v %) rozhodně ano spíše ano spíše ne rozhodně ne
vyjadřovat se k
problémům společnosti
23 41 25 9
ovlivnit řešení
problémů ve své obci
4 37 43 13
dosáhnout svých
oprávněných požadavků
1 25 47 17
ovlivnit řešení
problémů ve státě
1 5 36 56

Velmi skepticky se Češi stavějí i ke svým možnostem ovlivňovat vládu v současném systému. Podíl těch, kdo si myslí, že mohou mít alespoň určitý vliv, se trvale pohybuje okolo jedné desetiny, asi třetina svůj vliv hodnotí jako "ne moc velký" a více než polovina pak soudí, že na vládu žádný vliv nemá.

CVVM také zjišťovalo, jak účinné jsou podle respondentů některé aktivity, jimiž se občané mohou pokoušet ovlivnit legislativní proces. Třípětinová většina dotázaných označila jako účinnou možnost "práci v politické straně", 48 procent demonstraci, 47 procent petici, 42 procent práci v odborech a 41 procent soudní spor.

Největší skepse naopak panuje ve vztahu k násilným akcím (16 procent), hladovce (12 procent) a práci v církvi (11 procent).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video