Falešná páteční docházka do europarlamentu? Český europoslanec Jan Zahradil je přesvědčen, že se našich europoslanců netýká, protože už ve čtvrtek odpoledne přejíždějí pracovat do Štrasburku.

Falešná páteční docházka do europarlamentu? Český europoslanec Jan Zahradil je přesvědčen, že se našich europoslanců netýká, protože už ve čtvrtek odpoledne přejíždějí pracovat do Štrasburku. | foto: Profimedia.cz

Reportéři natáčeli praktiky europoslanců, vyvedla je ochranka

  • 203
Ani akreditace k natáčení v prostorech evropského parlamentu nepomůže, pokud novinář klade příliš nepříjemné otázky. Zjistil to štáb německé televize RTL, který v Bruselu točil reportáž o tom, jak europoslanci zneužívají diety. Generální tajemník parlamentu na ně poslal ostrahu.

"Chtěli jsme jen vědět, kdo tu skutečně pracuje a kdo jen pobírá peníze," říká v úvodu reportáže pracovník televize RTL v budově evropského parlamentu v belgickém Bruselu. A vypočítává, že si zdejší poslanec přijde i na čtrnáct tisíc euro měsíčně, což je prý mimochodem více, než bere německá kancléřka Angela Merkelová.

Jádro problému tkví podle RTL v tom, že se poslanci v pátek dorazí do budovy pouze zapsat do "docházky" (a tedy mít "odpracovaný" a zaplacený den), načež zmizí, a o den si tak prodlouží víkend. V pátek brzy ráno se to u zápisu jen hemží europoslanci s cestovními kufry.

A dějí se tu zajímavé věci. Jeden z poslanců vystoupí z výtahu a po zjištění, že ho natáčí kamera, opíše kolečko a vrátí se do zdviže, aniž by se zapsal. Hiltrud Breyerová (za německé Zelené) udělá z výtahu jen dva kroky a hned do něj skáče zpět - tak prudce, že netrefí a narazí do zdi. "Taková nehoráznost!" zlobí se na novináře.

Trpělivost úředníkům v budově došla po dvou hodinách filmování. Štáb RTL obklopilo sedm členů ostrahy a "doprovodilo" reportéra a kameramana ven z budovy. "Máme povolení tu filmovat," marně se bránil vyváděný reportér.

Redakce iDNES.cz oslovila s žádostí o vyjádření kancelář generálního tajemníka europarlamentu Haralda Rømera, který podle RTL vyvedení příliš "dotěrných" zvědavců nařídil. Odpověď ale ani po několika dnech nepřišla.

Zahradil: Víme o tom, ale neděláme to

O problému ví nejen televize RTL. "V parlamentu jako v každé veřejné instituci dochází k věcem, k nimž by docházet nemělo. Všichni víme, jak to je, bohužel těžko se to dokazuje," řekl iDNES.cz člověk obeznámený s děním v europarlamentu, který si nepřál být jmenován.

"O takovém jednání o pátcích se mluví, čeští europoslanci to ale, troufl bych si říci, nedělají," řekl iDNES.cz český zástupce v Bruselu Jan Zahradil.

DOCHÁZKA EUROPOSLANCŮ

Na to, jestli se europoslanci účastní schůzí a zasedání europarlamentu, se můžete podívat na webu této instituce

Radka Hejtmánková, česká mluvčí pro europarlament, upozorňuje, že poslanci se také například setkávají s lobbisty, pracují v rámci výborů, a jejich práce tak nemusí být vždy vidět.

"Někteří europoslanci v Bruselu zůstanou a ráno se zaprezentují. Je to zcela legální. Ne vše, co je legální, je ovšem vždy etické, od příštího volebního období to bude zakázané," dodal Zahradil.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video