Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Reportér MF DNES v Port-au-Prince: „Cizinče, dej nám napít!“

  12:53aktualizováno  15:36
Ležela tam vyrovnaně u obrubníku jedné z hlavních tříd. Mrtvola muže, kterou ostatní obyvatelé haitské metropole obcházeli s rouškou na obličeji. Jen o pár metrů dále se zoufalý bagrista snažil osvobodit tlející těla možná až tří stovek studentů zdejší průmyslovky. Ze sutin čněla jen osamělá dívčí ruka: až po několika kousnutích zubaté lžíce bagru se ženské tělo objevilo celé.

Haiťané v Port-au-Prince u cisterny s vodou | foto: AP

Přijíždíme na předměstí Carrefour, které bylo zemětřesením postiženo snad nejvíce. Kdysi živá ulice se propadla do pekla. Oblaky prachu se plouží ti nejchudší, kteří marně čekají na pomoc.

Dýchat lze jen ztěžka: pach mrtvol se spojil s prachem ze sutin. Je to smrad podobný shnilému masu, nebo spíše zkaženým rybám? Obojí. V pobořených domech se ti lidé snaží zachránit, co se dá. Nebo ukrást.

Ženy si ucpávají nosy před zápachem mrtvol na hřbitově v Port-au-Prince

Ženy si ucpávají nosy před zápachem mrtvol na hřbitově v Port-au-Prince

"Jestli někdo přijede a zachrání nás? To fakt nevím. Zatím nikdo nedorazil, musíme si pomoci sami," říká odevzdaně Joachim Elias, čtyřicátník. Ne všichni obyvatelé Port-au-Prince však zůstávají klidní. V ulicích je cítit nahromaděná frustrace. A agresivita. Doprava kolabuje, hlavní tahy jsou permanentně ucpané povozy a auty.

Lidé utíkají na venkov. Nešťastníci postižení zemětřesením se však dožadují pomoci stále vehementněji. Novináře zatím žádají jen o roušku či vodu. Zatím jen křičí. Zatím. Rozdám, co mohu, poslední lahev s vodou si musím nechat pro sebe.

Nepotvrdilo se sice, že by rozčilení Haiťané stavěli barikády z lidských těl, jak problesklo některými zprávami, ale není k tomu moc daleko. Mrtvoly jsou všude, lidé odhrnují roucha, jestli pod nimi nejsou jejich blízcí.

Zakrytá mrtvola v Port-au-Prince

Zakrytá mrtvola v Port-au-Prince

Některé čtvrti jsou zcela poničené, jiné naopak zázračně stojí celé. V těch zachovalých by se asi dalo i něco koupit, v těch zničených nikoli. Do Haiti jsme se dostali ráno z Dominikánské republiky. Máme auto, šofér je zároveň ochrankou. Má zbraň, je to bývalý voják.

Na mezinárodním letišti to přitom vypadá jako během invaze. Po několika minutách tu přistávají obří dopravní letadla. Po přistávací ploše klusají američtí vojáci, kteří tu vykládají nejen potraviny, ale i bagry. "Přivezli jsme celou nemocnici. Bude stát tam, kde byla před zemětřesením policejní akademie," říká ruský lékař obklopený houfem sester, které sem vyslala Moskva.

O několik set metrů dál se přece jen někteří Haiťané dočkali první pomoci. V jednom ze zdejších parků se to modrá přilbami vojáků OSN, jejichž organizace sem potraviny a léky přivezla.

Nejvyšší čas, aby ji následovali i ostatní, kdo pomoci mohou. Jinak hrozí, že se Haiti propadne do pekla ještě o řád hlubšího.

Pomoci mohou i Češi

České organizace vyhlásily finanční sbírky na pomoc obětem úterního ničivého zemětřesení na Haiti.

- Člověk v tísni - konto 40954095/0300 u ČSOB. Posílat lze sms ve formě "DMS SOSHAITI" na číslo 87777.

- Číslo konta Arcidiecézní charita Olomouc u Komerční banky je 35-1868350237/0100, variabilní symbol 99999.
Dárcovská sms pro charitu má tvar DMS HAITI na číslo 87777.

- ADRA připravuje vyslání humanitární pomoci, na kterou lze přispět zasláním finančních prostředků na účet č. 4028 4028/0300, variabilní symbol 391, nebo zasláním dárcovské sms v hodnotě 30 Kč ve formě DMS ADRA na číslo 87777

- Lékaři bez hranic vyhlásili veřejnou sbírku na pomoc obětem zemětřesení na Haiti a do oblasti posílají také chirurga z ČR.Číslo sbírkového účtu: 210 10 50 700 / 2700, variabilní symbol 111.

- Český červený kříž vyhlásil sbírku, jejíž výtěžek jde na náklady pomoci Mezinárodního výboru Červeného kříže v oblasti. Pomoc probíhá už nyní. Příspěvky lze zasílat na účet 222 826/5500 (bez variabilního symbolu)Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Makedonie znovu usiluje o vstup do NATO. Musí vyřešit spor o název

Generální tejemník NATO Jens Stoltenberg hovoří v makedonském parlamentu

Makedonie obnovila své úsilí připojit se k Severoatlantické alianci. „Dveře zůstávají otevřené,“ nabídl šéf NATO Jens...

Obrana USA bude modernizovat, chce se soustředit na Rusko a Čínu

James Mattis hodnotí bezpečností situaci v USA i hrozby ze zahraničí (19. ledna...

Jádrem nové obranné strategie Spojených států již není boj s terorismem, ale vytvoření protiváhy velmocenským ambicím...

Kim nám ukradl olympiádu, mručí opozice v Soulu. Štve ji společná vlajka

Jihokorejští a severokorejští sportovci pochodovali pod jednou vlajkou...

Zatímco jihokorejská vláda vnímá účast severokorejské delegace na zimní olympiádě v Jižní Koreji jako příležitost ke...

Odvážné maminky ukazují poporodní bříška
Odvážné maminky ukazují poporodní bříška

Těhotenství je krásné období, během kterého se největší změny odehrávají uvnitř ženského těla. Rostoucí bříško, nově získaná kila, napnutá kůže - i tyhle proměny k němu ale patří.

Najdete na iDNES.cz