Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Reportér Jan Rybář pokřtil knihu reportáží o přelomu století

  20:24aktualizováno  21:12
Ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg pokřtil v Paláci knih Luxor publikaci Jana Rybáře Válečníci, teroristé a jiní šílenci. Kniha, která nese podtitul 50 reportáží o přelomu století, mapuje ozbrojené konflikty ve světě posledních dvaceti let.

Novinář Jan Rybář pokřtil svoji knihu Válečníci, teroristé a jiní šílenci. | foto: David VotrubaiDNES.cz

"Válečník při nejlepší vůli nejsem, terorista snad leda vůči zaměstnancům ministerstva, šílenec nejspíš. Když si někdo místo kamzíků a hor zvolí politickou scénu, musí být šílenec," řekl během křestu šéf české diplomacie.

"Přeju hodně štěstí a respektu novinářům, kteří se vydávají do nebezpečných oblastí, aby přinesli zprávu," dodal Karel Schwarzenberg.

Cítil jsem, jak mi obličej zaplavuje krev
Kniha novináře MF DNES začíná reportáží, díky které vstoupil do historie. V roce 1991 se ocitl uprostřed puče, který měl svrhnout prezidenta Gorbačova. "Běžel jsem za transportérem, udělal fotografii mrtvého. Blesk na zlomek vteřiny osvítil bezvládné tělo. Pak se ozval výstřel, zevnitř vyšlehl plamen, něco mě uhodilo do hlavy," popisuje Rybář.

Kniha Jana Rybáře Válečníci, teroristé a jiné šílenci."Cítil jsem, jak mi obličej zaplavuje krev. Odpotácel jsem se od transportéru, někdo mi podal obvaz a já si otřel krev z obličeje," popisuje hrůzné zážitky během srpnové noci v Moskvě.

Následuje dalších devětačtyřicet reportáží, které mezi lety 1997 a 2008 vycházely na stránkách MF DNES. "Některé texty jsou zde otištěny pouze s úpravami, ve většině případů jsem však tyto letité reportáže důkladně přepsal. Nikdy jsem ovšem nic nedoplňoval, neboť paměť je ošidná a já chtěl, aby 295 865 písmen v této knize bylo opravdu svébytným dokumentem," píše Rybář v knize.

Svět je šílený, ale báječný
Autor publikaci rozdělil do čtyř částí. V první s názvem Impérium se čtenáři spolu s ním vydají na bojiště rozpadajícího se sovětského impéria. Reportáže v druhé části mapují boj proti teroru. Další dvě části knihy přibližují napínavé osudy lidí, které novinář potkal během své práce.

Právě pokřtěná kniha je už autorovou druhou publikací. V roce 2005 vyšly jeho Historky z konce světa. Ty se podle novináře snažily ukázat, že svět je báječný, legrační a převážně veselý. "Tato kniha je jiná - zobrazuje především násilí, války a beznaděj. Rozhodně to však není kniha ponurá. Neboť svět je sice místy opravdu šílený, ale báječný, to tedy opravdu je," píše Rybář v úvodu knihy.

. JAN RYBÁŘ

- Jan Rybář (narozen v roce 1971 v Hradci Králové) je známý český reportér, který se již skoro dvacet let potlouká po světě a zažívá věci, o nichž ho baví psát.

- Za tu dobu navštívil bezpočet zemí v různých částech zeměkoule a byl svědkem mnoha dějinných zlomů: viděl na vlastní oči pád SSSR, řadu válečných konfliktů v Evropě i Asii.

- Občas si též oblékne sako, aby mohl na návštěvu k Vladimiru Putinovi či do Pentagonu. Od roku 1997 pracuje jako reportér deníku MF DNES. V Praze vystudoval geologii (Mgr.) a mezinárodní vztahy (Ph.D.), ve Skotsku žurnalistiku (MLitt.).

- V roce 2004 získal za sérii fotografií z kavkazského Beslanu hlavní cenu v soutěži Czech Press Photo. O rok později vyšla jeho první - a úspěšná - kniha Historky z konce světa.

- Úryvky z nové knihy si můžete přečíst na osobních stránkách autora www.janrybar.cz.

Autor:Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hasiči ukončili prohledávání sutin v nestabilní budově v centru Prahy

Při záchraně hasiči používají sací bagr na sutiny. Budova je podle statiků...

V Praze 1 poblíž Národní třídy se v úterý před polednem propadla klenba stropu opravovaného domu a trosky zavalily...

Chlapec z vláčku předčasně vystoupil, popisuje tragédii majitel Šiklandu

V zábavním areálu Šiklův mlýn spadl 5letý chlapec pod kola vláčku (14. 7. 2018).

Chlapec, který v sobotu zemřel v zábavním areálu Šiklův mlýn pod koly turistického vláčku, z něj podle majitele parku...Chtěl jsem, aby vyhrál, přiznal Putin na summitu s Trumpem a dal mu míč

Americký prezident Donald Trump a jeho ruský protějšek Vladimir Putin na...

Za špatné vztahy USA a Ruska mohou obě země, prohlásil Donald Trump na závěr setkání s Vladimirem Putinem. Ten mu na...

Místopředseda ČSSD Foldyna kritizuje Bosáka za komentář o Rusku

Místopředseda ČSSD Jaroslav Foldyna přichhází na jednání vedení strany o tom,...

Do sportovního komentátora České televize Jaromíra Bosáka se pustil kvůli jeho větě ve finále fotbalového šampionátu v...

Fotbalový šampionát narušila čtveřice aktivistů ze skupiny Pussy Riot

Finálový zápas Mistrovství světa ve fotbale narušila čtveřice výtržníků, která...

Finálový zápas mistrovství světa ve fotbale v moskevských Lužnikách musel být na chvíli přerušen, když na hřiště vběhli...Další z rubriky

Útočníka z autobusu v Lübecku obvinili z pokusu o vraždu, motiv nesdělil

Záběr z vyšetřování v německém Lübecku, kde útočník v autobuse zranil několik...

Německá prokuratura obvinila útočníka z autobusu v Lübecku z pokusu o vraždu a dalších trestných činů, včetně vážné...

Kapské Město by mohly zachránit ledovce. Stačí je dotáhnout z Antarktidy

Odborník na záchranné operace na moři Nick Sloane popisuje způsob, jak dopravit...

Kapské Město se snaží oddálit dobu, kdy mu definitivně dojde pitná voda. Den, kdy se tak stane, by mohl přijít už v...

Studie: Média v USA zveličují útoky muslimů, bílý terorista je zajímá méně

Ilustrační snímek

Teroristické útoky spáchané muslimy dostaly v posledních deseti letech v amerických médiích v průměru o 357 procent víc...Najdete na iDNES.cz