Zpráva z bojiště: Čeští vojáci ubránili stát Sequena před separatisty

  16:28
Barevné obláčky z dýmovnic, které vyrostly z malebné členité krajiny mělkého údolí, značí kontakt s nepřítelem. My ho nevidíme, bezpilotní letoun, kroužící kdesi nad námi, snad ano. Závisí na tom šance vojáků čtvrté české brigády, která brání naši pozici a s ní i celou fiktivní republiku Sequena ve vojenském cvičení Strong Campaigner 2014.

Námět cvičení

Republika Sequena získala samostatnost rozpadem autoritářské federace. Její vůdčí země Oliveland a Orania se nikdy nesmířily se ztrátou vlivu a nelibě nesly sbližování Sequeny s demokratickými zeměmi na jihu, zejména s Montrenou, s níž Sequena ekonomicky i vojensky spolupracuje.

Obyvatelstvo nejzápadnější části Sequeny ale tvoří z většiny etničtí Oranijci. Ti žádají autonomii, Orania začíná Seqeně vyhrožovat. Přisouvá k jejím hranicím vojska. Rada bezpečnosti OSN souhlasí s vojenskou pomocí Sequeně.

Pro stát Sequena, zabírající na smyšlené mapě Evropy místo Česka a Slovenska, posledních pár let nebylo zrovna šťastných. Teď mu hrozí vyložený malér, válka se sousední vojensky silnou Oranií (viz box).

Česká 4. brigáda rychlého nasazení, která dosahuje po letech výstavby plné síly (vojáci tomu říkají „plné operační schopnosti“), podstupuje v tomto simulovaném konfliktu hodnocení podle standardů NATO. V námětu cvičení jí připadá role zálohy mechanizované divize, vyslané podpořit obranu Sequeny.

Eskalace přichází rychle: Orania posílá do útoku tanky a slabě vyzbrojení Sequeňané v prvním sledu obrany se neudrží dlouho. Pak jednotky oranijské motostřelecké divize prorážejí i linie dvou brigád naší divize. Čas pro Čechy, aby zachránili situaci. Ukázka začíná, pandury čtvrté brigády zaujímají pozice pár desítek metrů před námi.

Čtvrtá brigáda zpočátku ustupuje a provádí to, čemu se ve vojenské hantýrce říká boj na zdrženou. Pod jedním pandurem se utrhla krajnice a skončil na boku (více o nehodě zde). To je asi jediná viditelná neplánovaná součást celého dění. Po nácviku havárií v minulých dnech si teď vojáci alespoň jednu vyzkoušeli „naostro“.

Námětová situace cvičení Strong Campaigner 2014

Je to samozřejmě jen cvičení, takže se tahle válka na chvíli zastaví, dokud není jisté, že je posádka převrženého panduru v pořádku. Vojáci měli pásy, takže až na jeden naražený loket je vše dobré. Přesně podle scénáře se pak čtvrté brigádě daří útok protivníka zpomalit a postupně i zastavit.

Cvičení Strong Campaigner 2014

Do 40milionového rozpočtu se tak vejde i nácvik útoku. Ke slovu přicházejí salvy neřízených raket z bitevních vrtulníků Mi-24 (česká armáda je ale plánuje vyřadit), palba samohybných houfnic, útok bitevníků L-159 či ostrá střelba z tanků. Zlověstný svistot provází jednu českou premiéru - palbu moderních protitankových střel Spike z pandurů.

Scénář si dává záležet, aby každou chvíli byl v centru pozornosti někdo jiný. Protiletecké rakety ničí nepřátelský „vrtulník“, představovaný balonem v dáli nad obzorem. Z oblohy se na temeno kopce snášejí výsadkáři a jistí naše křídlo.

Bojová ukázka je efektní, ale přece jen trochu show, jejíž vítězný konec je pro čtvrtou brigádu předem daný. Celé cvičení ale trvalo deset dní, tohle byl jen závěr. To, že někteří hodnotitelé NATO řeknou, že za deset let své práce lepší vojáky neviděli, předem dané nebylo. A Češi si toho cení.

Novináři se teď shlukli kolem rotmistra Marka Waice, který jim přišel manévry popsat, a páčí z něj „něco titulkového“: V čem bylo cvičení neobvyklé? Co bylo nejtěžší? Dá vám to víc než běžný výcvik? „Takováhle cvičení se nedělají každý rok, tím množstvím druhů techniky je to určitě neobvyklé,“ vrací se Waic k pestré skladbě jednotek. „Neřekl bych asi, že nám to dá víc než běžný výcvik, je to zkrátka něco jiného. Navzájem se ty výcviky doplňují,“ reaguje na další otázku.

Předtucha Ukrajiny? Podle generála je podobnost náhodná

Do popsané námětové situace lze snadno napasovat východoevropské reálie: po rozpadu mocné říše (SSSR) má Sequena (Ukrajina), bývalý člen soustátí, problém s Transeinií (Krymem či Donbasem), kde žijí převážně etničtí Oranijci (Rusové). K podobnosti přispívá třeba i to, že motostřelecké jednotky, které byly tentokrát v roli útočníka, dodnes Rusko v armádě má.

„Cvičení s tímhle námětem jsme začali zpracovávat v roce 2012,“ oponuje ale ukrajinské paralele velitel pozemních sil Ján Gurník. Statný muž s generálskými hvězdami v mládí velel tankovému praporu, vypracoval se na velitele čtvrté brigády rychlého nasazení a dnes řídí nejen zdejší cvičení, ale celé pozemní síly české armády.

„Bývalé seskupení států se rozpadlo, část pokračuje v diktatuře, část zahájila demokratický vývoj. Národnostní menšina, pár ropných políček a konflikt je na světě,“ shrnuje lakonicky námět cvičení. A dodává, že krizí je na světě tolik, že prakticky jakýkoliv námět cvičení jde na nějakou napasovat.

„Návrat k tomu, co má armáda dělat“

Pro armádu mají manévry tohoto rozsahu i další rozměr: Je to výcvik klasické bojové činnosti s těžkou technikou, byť samozřejmě ve výrazně menších počtech, než se cvičilo v dobách vypjaté atmosféry studené války (např. cvičení Vltava 1966 se účastnilo na sto tisíc vojáků).

„Vnímáme to jako návrat k výcviku ve standardních vojenských činnostech,“ potvrzuje přítomný náčelník generálního štábu Petr Pavel (rozhovor najdete zde).

Pavel v poslední době opakuje, že budování expedičních kapacit armády není v rozporu s přípravou k obraně území. Vidět v tom opačné póly je poslední léta politickou módou - jak například u Václava Klause, tak u komunistů. V Česku, kde bezpečnostní otázky nejsou součástí veřejné diskuze, padá argument „k čemu nám je armáda do misí“ na úrodnou půdu.

Často ho nicméně říkají ti, kteří jedním dechem dodávají, že naše armáda nedokáže Česko jako celek stejně ubránit. S tím ale generálové ani politici nepočítají a ostatně se samostatnou obranou nepočítali ani ve 30. letech, kdy rostla hrozba ze strany nacistického Německa. Už tehdy věděli, že v případě malé země může být úspěšná jen obrana společná.

„S případnou alianční obranou začínáme minimálně na hranicích NATO (...). Pro naše úkolové uskupení, které by mohlo být nasazeno v rámci kolektivní obrany, je stejnou expedicí, ať už bude nasazené v Afghánistánu, nebo na hranicích Aliance v tom smyslu, že musíme dostat vojáky na velkou vzdálenost a tam je mít připravené k boji v cizím prostoru a prostředí,“ říká generál Pavel.

Autor:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

  • Nejčtenější

Írán zaútočil na Izrael. Armáda zachytila většinu střel, pomohli spojenci

13. dubna 2024  20:38,  aktualizováno  14.4 8:54

Sledujeme online Írán vyslal na Izrael desítky bezpilotních letounů a také rakety. Je to odveta za útok na íránský...

Rusové zničili Ukrajině elektrárnu, Polsko kvůli útokům vyslalo stíhačky

11. dubna 2024  8:15,  aktualizováno  12:37

Sledujeme online Rusko v noci na čtvrtek podniklo rozsáhlý útok na energetickou infrastrukturu ve čtyřech...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ženu soudí za sex se psem i zneužívání syna a vnuka. Byla to terapie, hájí se

15. dubna 2024  12:28,  aktualizováno  13:33

U Krajského soudu v Ústí nad Labem začalo projednávání případu dlouhodobého sexuálního zneužívání,...

Všechny zabijte, vyzval Islámský stát k útokům na čtvrtfinále Ligy mistrů

9. dubna 2024  12:33,  aktualizováno  15:43

Teroristická organizace Islámský stát (IS) zveřejnila výhružnou ilustraci, ve které vyzývá k útokům...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Z léta opět do mrazů. V příštím týdnu bude i sněžit, varují meteorologové

11. dubna 2024  16:11

Léto se ještě zdaleka neblíží. Upozorňují na to meteorologové a dodávají, že podle všech modelů do...

Teploty prudce spadly a jen tak nahoru nepůjdou. Na Šumavě je znovu sníh

16. dubna 2024  8:12

Teplé, až letní počasí, je definitivně pryč. Česko se v úterý probudilo do studeného rána, teploty...

Cimický osahával své pacientky. U soudu vypoví znalec, který minule nepřišel

16. dubna 2024  7:56

Hlavní líčení v případu psychiatra Jana Cimického, který je obžalován ze čtyř znásilnění a 35...

Vzácný verdikt. Soud v Rusku přiznal pozůstalým po oběti mučení vysoké odškodné

16. dubna 2024  7:49

Ruský soud nařídil vyplatit odškodné ve výši 3,8 milionu rublů (asi 977 000 Kč) příbuzným mladého...

Naděje pro Dlabajovou. Německý europoslanec Pieper na vlivný post nenastoupí

16. dubna 2024  7:21

Německý europoslanec Markus Pieper rezignoval několik hodin před svým nástupem na vlivný post...

Čechy poznám podle outdoorové módy. Nosí ji bohužel i ženy, říká Kerekes

Vica Kerekes (43) si postěžovala na to, že Češi nosí outdoorové oblečení často i na místa, která k tomu nejsou vhodná...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...

Roman Šebrle ukázal novou lásku, s kolegyní z práce vyrazili do Málagy

Roman Šebrle (49) je po čase opět šťastně zadaný. Jeho partnerka se na Instagramu pochlubila společnou fotkou z...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...