Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kurzy, freeshop i meditace. Klinika za rok ožila a čeká na verdikt úřadu

  16:36aktualizováno  16:36
V budově někdejší plicní ambulance na pražském Žižkově se příchozí může zapojit do bezplatných jazykových kurzů a přednášek, za dobrovolný příspěvek si dát kávu či vyprat prádlo. Autonomní sociální centrum Klinika, které zde sídlí, má za sebou rok fungování. V současnosti netrpělivě čeká, zda mu úřady prodlouží smlouvu. Rozhodnutí padne příští týden.

V úterní podvečer míří do budovy Kliniky na adrese Jeseniova 60 desítky lidí. Začíná tady zahajovací lekce kurzu španělštiny zdarma. Dva rodilí Španělé zatím jen rozdělí asi třicet lidí na skupinu začátečníků a pokročilých, znovu se sejdou příští týden.

O patro výš v improvizované jazykové učebně probíhá v tu samou chvíli už patnáctá lekce romštiny. „Mého kurzu se účastní pravidelně něco přes deset lidí. Probíhá ale ještě jeden paralelní kurz romštiny,“ říká romista Jan Ort. „Okolo kurzu se vytvořila dobrá parta lidí. Hodně se mi líbí, že podobné kurzy přitáhnou na Kliniku lidi, kteří předtím třeba ani netušili, co to je za barák,“ dodává.

Fotogalerie

V kuchyňce si několik lidí připravuje večeři, zatímco o pár kroků dál v baru už čepují pivo. „Kolik?“ ptá se jeden z příchozích. „Kolik chceš,“ odpovídá kluk za barem. Centrum funguje na bázi dobrovolných příspěvků. „Chceme ukázat, že se dají věci dělat do značné míry i bez peněz a bez snahy o zisk,“ říká Arnošt Novák z kolektivu Klinika. Prakticky každodenní program je tak bezplatný.

„Je to pivo dobrý?“ ptá se lámanou češtinou muž, který se představuje jako Timothy. Pochází z New Yorku a v Praze píše doktorát z antropologie. Na Klinice pomáhá s organizováním různých akcí. Po chvíli spěchá do vedlejší místnosti, kde musí zatopit a připravit sezení, bude tady totiž probíhat přednáška a diskuze na téma Český feminismus a antifeminismus po roce 1989.

Budoucnost Kliniky se rozhodne příští týden. GIBS ji nechce

Zda bude centrum fungovat i za několik týdnů, však není jisté. Vlastníkem nemovitosti je totiž stát, reprezentovaný Úřadem pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM).

Generální inspekce bezpečnostních sborů, která o budovu v minulosti projevila zájem, svoji žádost stáhla. „Požadavek Generální inspekce bezpečnostních sborů byl dle aktuální situace přehodnocen, a proto inspekce od původního záměru ustoupila,“ uvedla ve čtvrtek její mluvčí Radka Sandorová.

Klinika po sobotních útocích funguje dál, lidé přispívají na její opravu

O budoucnosti budovy v nejbližších dnech rozhodne ÚZSVM. „V současnosti probíhají v této záležitosti jednání, předpokládáme, že nejpozději do konce příštího týdne bude jasno,“ řekl pro iDNES.cz mluvčí úřadu Radek Ležatka.

Klinika se od počátku potýkala s nedůvěrou některých sousedů i žižkovské radnice. Byly i stížnosti na hluk na zahradě. „Snažíme se všechno řešit. Od vedení Prahy 3 nikdy nebyly žádné konkrétní výtky,“ říká Jakub Ort z kolektivu Kliniky.

Klinika se dostala do centra pozornosti začátkem února, když na ni zaútočila skupina zatím neznámých maskovaných radikálů. Událost se odehrála ve stejný den, kdy na několika místech v Praze demonstrovaly tisíce lidí proti imigrantům (více čtěte zde).

Prádelna, Marx a dětský koutek

Objekt někdejší ambulance, který byl od roku 2009 nevyužívaný, obsadili koncem listopadu 2014 budoucí zakladatelé sociálního centra, po řadě jednání mohli v budově zůstat. Loni v druhé polovině února pak fyzická osoba zastupující projekt Autonomní sociální centrum Klinika podepsala smlouvu s ÚZSVM na dobu jednoho roku. Chátrající dům plný odpadků kolektiv vyčistil a začal v něm pořádat různé akce.

Na Klinice se tak konají divadelní a hudební představení, manuální workshopy, fungují zde dílny i knihovna, kde nechybí sebrané spisy Marxe a Englse, sociologická, antropologická literatura, ale i bohaté oddělení anarchistické literatury. „V archivu anarchistických časopisů máme zajímavé věci, které se dneska už těžko shání. Někdo sem chodí i bádat jako do archivu,“ říká Jakub Ort.

V prvním patře se pravidelně schází rodiče s dětmi v klubu Mamatata. Jedna z místností je zaplněná věšáky se starým oblečením. Z takzvaného freeshopu je možné cokoli si vzít, popřípadě nepotřebné šatstvo naopak nabídnout ostatním. V současnosti se zprovozňuje sociální prádelna, v níž si může kdokoli bezplatně vyprat. V budově je i tělocvična a místnost obložená polštáři, v níž se jednou týdně konají meditace.

Chod centra je založený na minimalizaci nákladů, recyklaci a znovupoužívání věcí. „Kolektiv Kliniky odmítá granty, státní dotace a bohaté mecenáše, kteří by sponzorovali chod a fungování autonomního centra, protože to zvyšuje závislost na donorech a omezuje samosprávu, která je důležitým prvkem ve fungování Kliniky,“ stojí v tiskové zprávě, kterou zástupci Kliniky ve čtvrtek prezentovali.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

ČEŠTÍ ŘIDIČI: Když v autě poučujeme ostatní, jsme nebezpeční, říká expert

Nedodržování bezpečného odstupu je velkým nešvarem na českých silnicích

Mnohem lépe než v porevolučních letech se podle zkušeného dopravního psychologa Aloise Hudečka dnes chovají řidiči na...

Betonový panel rozdrtil dělníkovi nohy, po roce muž přišel děkovat hasičům

Hasičům z olomoucké stanice přišel po roce na olomouckou stanici poděkovat muž,...

Téměř rok po nešťastné události v Ústíně na Olomoucku, kde betonový panel při vykládání spadl na dělníka a zavalil mu...

Z kluziště u Jošta musel zmizet reklamní vůz, vadil brněnským památkářům

Bruslaře při slavnostním zahájení ve středu 6. prosince překvapilo, že kromě...

Z kluziště na Moravském náměstí v Brně v noci zmizel vystavený mercedes a spolu s ním i reklamní nápisy. Radnici...Najdete na iDNES.cz