Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Studenti chemie „šlapou vodu“. Zákon nám znemožnil práci, říká učitelka

  6:29aktualizováno  6:29
Výuka budoucích laborantek a laborantů na pražské Střední zdravotnické škole probíhá již druhý týden v provizorním režimu. Nezletilí žáci totiž kvůli novele zákona o veřejném zdraví nesmí používat řadu chemikálií. „Tyto úlohy se nedají nahradit. Máme připravovat studenty na jejich budoucí práci a přitom nemůžeme,“ říká vyučující Iva Obhlídalová.

Během páteční hodiny laboratorních cvičení se asi patnáct studentek třetího ročníku oboru Aplikovaná chemie pohybuje po školní laboratoři a pracuje na zadaném praktickém cvičení. Metodou zvanou gravimetrie se snaží v přiděleném vzorku stanovit obsah železa. Je to jedno z mála cvičení určených třeťákům, které momentálně mohou provádět.

Fotogalerie

Ne všem totiž již bylo osmnáct. A novela zákona o veřejném zdraví z dílny ministerstva zdravotnictví, platná od začátku roku, nezletilým zakazuje jakkoli manipulovat s nebezpečnými chemickými látkami, ale třeba také s lihovými a plynovými kahany.

Z prováděcí vyhlášky zmizel odstavec s výjimkou pro mladistvé připravující se na budoucí povolání, protože tam podle ministerstva zdravotnictví nepatřil. Ministerstvo školství v současnosti pracuje na nápravě.

Iva Obhlídalová, vedoucí oboru Aplikovaná chemie, listuje štosem dalších úloh. „Vypočítejte navážku substance NaOH pro přípravu 250 ml roztoku o koncentraci 0,1 mol.dm-3. Navažte látku na předvážkách a převeďte do odměrné baňky na 250 ml. Doplňte vodu po rysku a promíchejte,“ zní jedna z nich. Tu však děti provádět nemůžou, ačkoli je ve vzdělávacím programu pro třetí ročník.

Zakázané jsou i látky používané běžně v domácnosti

„Nemůžeme používat běžné chemikálie, jako je hydroxid draselný, manganistan draselný, dusičnan stříbrný nebo hydroxid sodný, což je mimochodem látka používaná v domácnosti běžně na čištění odpadů. Studenti si mají připravovat odměrný roztok, navažovat látky. To teď nemohou a já zase nemůžu za každého studenta dělat navážku,“ říká Obhlídalová.

Děti tedy nezkoušejí prakticky řadu základních úloh, které by student aplikované chemie měl běžně zvládat. „Jsme odborná škola a musíme připravovat studenty pro jejich další práci, což teď nejde“ říká Obhlídalová.

Zatím to vyučující řeší tak, že studentům zadávají těch několik málo úloh, které mohou provádět i nezletilí. Tento stav bez použití „zakázaných“ chemikálií je však podle Obhlídalové udržitelný maximálně měsíc.

V jiné třídě, kde je smíšený kolektiv sedmnáctiletých a osmnáctiletých, provádí inkriminovaná cvičenou pouze plnoletí studenti a studentky, ostatní přihlížejí. „Nemůžeme dodržovat školní vzdělávací program, tím pádem ani rámcový vzdělávací program. Nevím, jakým způsobem budeme pokračovat dál, pokud nedojde ke změně,“ říká Obhlídalová.

Práce v laboratoři navíc patří mezi nejoblíbenější předměty studentů a studentek. „Pokusy jsou to nejzajímavější na této škole. Vidíme reálně, jak probíhají reakce. Tady třeba děláme spalování, což je strašně zajímavé. Učíme se, jak správně spálit vzorek, abychom mohli stanovit obsah železa ve vzorku,“ vysvětluje třeťačka Kristýna. „Dostáváme se už k tomu, že to má nějaký smysl. Můžeme si vyzkoušet to, co nás čeká v praxi,“ souhlasí Tereza.

Výuka chemie je zvláště na odborných školách obtížnější poté, co novela zákona...

Výuka chemie je zvláště na odborných školách obtížnější poté, co novela zákona...


Podle vyučujících byly pokusy i dosud v podstatě bezpečné. „Samozřejmě, že každý pokus nese nějaké riziko, ale pokud dodržujete pravidla bezpečnosti, používáte praktické pomůcky a studenti pořád pracují pod dozorem, tak nevidím žádné nebezpečí,“ říká Obhlídalová.

Rezort školství chystá nápravu

V zájmu rychlé nápravy situace sáhlo ministerstvo školství k cestě novely nařízení vlády k Zákoníku práce. Tam bude upraveno všechno, co novela zákona o ochraně veřejného zdraví zrušila.

Nařízení vlády by tedy mělo vrátit výjimku pro nezletilé žáky umožňující, aby mohli pracovat s většinou chemických látek. Na úterní tiskové konferenci to řekla ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD).

Novela nařízení prošla zkráceným připomínkovým řízení do 11. ledna. Vláda by ji měla projednat už na svém pondělním zasedání, aby mohla vstoupit v platnost co nejdříve. „V pondělí by vláda měla o této novele hlasovat. Věřím, že budu mít podporu kolegů na vládě, a tím pádem vlastně v řádech dnů by nám měl odpadnout tento problém,“ uvedla Valachová.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...

Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...Další z rubriky

Nová vláda s důvěrou vznikne během tří měsíců, předvídá Zeman

Prezident Miloš Zeman a předseda hnutí ANO Andrej Babiš na tiskové konferenci...

Jednání o nové vládě budou podle prezidenta Miloše Zemana trvat dva až tři měsíce. Předpokládá, že Andrej Babiš sestaví...

Vandalové počmárali ústí Albeřické jeskyně, ohněm ohrozili netopýry

Ústí Albeřické jeskyně v Krkonoších poškodili vandalové.

Ústí Albeřické jeskyně v Krkonoších poničili vandalové. I přes zákaz vstupu do I. zóny Krkonošského národního parku...

Čeští kriminalisté v Egyptě prověřují případ ubodané Češky

Vchod na pláž před hotelem Zahabia, kde došlo k útoku na turistky (14. července...

Kriminalisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu prověřují v Egyptě okolnosti červencového útoku na turisty...Najdete na iDNES.cz