Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Broušené sklo zaplatí lůžka vozíčkářům. Připravte se na dražbu

  8:50aktualizováno  8:50
Centrum Paraple pomáhá lidem s poškozením míchy "najít cestu dál", jak zní jeho motto. Již tento pátek budou čtenáři iDNES.cz dražit 17 pivních lahví ke 170. výročí Plzeňského Prazdroje. Výtěžek z této dobročinné aukce poputuje právě na konto Centra Paraple.

Paraple svého času hodně pomohlo například herci Pavlu Novému. V září 2007 prodělal velmi zákeřnou virovou západonilskou horečku, následkem které ochrnul a jeho prognóza byla nejistá. Hrozilo, že už se nikdy nepostaví na vlastní nohy.

Centrum Paraple

  • Obecně prospěšná společnost Centrum Paraple pomáhá lidem ochrnutým po poškození míchy následkem úrazu nebo onemocnění v průběhu života a jejich rodinám překonat těžkou životní situaci a najít cestu dál
  • Paraple pomáhá vozíčkářům s poškozením míchy zlepšit fyzický a psychický stav, dosáhnout co největší samostatnosti a nezávislosti, vrátit se k rodině, věnovat se zájmům a koníčkům, vrátit se do zaměstnání
  • Zároveň svým klientům a jejich rodinám Paraple poskytuje poradenské a sociálně rehabilitační služby
  • Centrum Paraple bylo otevřeno v roce 1994, Zdeněk Svěrák jej podporuje od samého počátku

Zdroj: www.paraple.cz

Díky Nového pevné vůli a pravidelnému cvičení už nyní herec nepotřebuje ani berle. Vrátil se do divadla Ypsilon a aktivně sportuje. "S Parapletem si teď pomáháme navzájem," řekl iDNES.cz herec přímo v Centru Paraple v pražských Malešicích. "Já si tady zvyšuji počítačovou inteligenci. Teda počítače mají inteligenci docela slušnou a já se to snažím dohnat kurzem zacházení s fotografiemi," popsal Nový.

Herec se mimo to pravidelně účastní Běhu pro Paraple a jiných aktivit, které s Parapletem souvisejí, centru se zároveň snaží dělat jakousi reklamu. "Koneckonců, ono se to nezdá, ale potkat to může opravdu každého - rozhoduje vteřina," řekl Nový.

Běh pro Paraple si herec nenechal ujít ani před svým ochrnutím. "To bývalo ještě na Slavii. Už tenkrát to fungovalo tak, jak mělo, a bylo to opravdu senzační. Vlastně jsem si to tak trošku ošetřil už předem," řekl Nový, který se se svým osudem vypořádal velice statečně.

Centrum Paraple dlouhodobě podporují i herci Zdeněk Svěrák a Jan Kašpar. Kašpar v roce 1988 spadl ze stromu, a to tak nešťastně, že od té doby zůstal připoután na invalidní vozík.

Ošetřovatelka Martina Barcalová ukazuje stávající polohovací lůžka v Centru...

Ošetřovatelka Martina Barcalová ukazuje stávající polohovací lůžka v Centru Paraple. (2. října 2012)

Klienti Centra Paraple na ranní rozcvičce (2. října 2012).

Klienti Centra Paraple na ranní rozcvičce (2. října 2012)

V Parapleti je denně na sociálně rehabilitačním pobytu, na počítačových kurzech či na celodenní ambulantní sociální rehabilitaci až třicet vozíčkářů. Dalším poskytují pracovníci centra konzultace telefonem, e-mailem nebo osobně.

Centrum každý rok pomůže vyřešit nějaký problém stovkám vozíčkářů (zhruba 1 500 lidí ročně). V intenzivním programu centra (sociálně rehabilitační pobyty, sportovní pobyty, kurzy Máma-táta na vozíku, Zdravý životní styl, počítačové kurzy, výtvarné aktivity, posilovna a další) je ročně přibližně 400 lidí na vozíku.

Dražitelé získají sběratelský kousek a pomohou dobré věci

Samotná aukce na podporu Centra Paraple proběhne v den oslav Plzeňského Prazdroje, tedy 5. října. Za vybranou částku Paraple nakoupí speciální polohovací lůžka s prodlouženou délkou (více o dražbě unikátních lahví čtěte zde). "Potřebujeme nutně alespoň dvě lůžka pro klienty, kteří tu jsou na třítýdenních sociálně rehabilitačních pobytech, na počítačových kurzech či na sportu," sdělila iDNES.cz ředitelka Centra Paraple Alena Kábrtová.

"Lůžka klientům umožňují alespoň relativní samostatnost a soběstačnost," vysvětlila Kábrtová. Ta stávající jsou podle ní totiž příliš krátká. "Byli bychom opravdu moc vděční, kdyby se aukcí podařilo získat na lůžka peníze," dodala ředitelka.

Centrum Paraple pořádá každý rok na podporu své činnosti charitativní Běh pro

Centrum Paraple pořádá každý rok na podporu své činnosti charitativní Běh pro Paraple.

Dobročinná akademie – pořad České televize a Zdeňka Svěráka pomáhá získávat...

Dobročinná akademie – pořad České televize a Zdeňka Svěráka pomáhá získávat finanční prostředky na činnost Centra Paraple.

Zdeňku Svěrákovi připomíná Centrum Paraple domácnost. "Vybavíte ji, obstaráte všechno, co potřebujete k provozu, myslíte si, že máte vystaráno. Za pár let vás ale věci začnou opouštět, dosluhují a vy přemýšlíte, jak je nahradit. A tak je to u nás v Parapleti zrovna teď s lůžky pro klienty," řekl herec iDNES.cz.

"Pokud se rozhodnete zúčastnit se aukce pivních lahví, získáte sběratelsky cenný kousek a my díky vám budeme mít třeba na čelo postele nebo na matraci," dodal s povděkem Svěrák.

Herec Nový pak dražitelům vzkazuje: "Myslete na Paraple, neboť Paraple myslí na vás, čili myslete i na sebe."Hlavní zprávy

Nejčtenější

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Okamura i Filip ve vedení Sněmovny, Fiala ne. Podle ODS „nepolíbil prsten“

Předseda Úsvitu Tomio Okamura a šéf komunistů Vojtěch Filip a Martin Pecina...

Jan Hamáček z ČSSD, lídr komunistů Vojtěch Filip, poslanec Pirátů Vojtěch Pikal a šéf SPD Tomio Okamura byli zvoleni...Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...

Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...

Nový chodník je šikmý a s boulemi. Ať ho zaplatí starosta, zní z obce

V Hornich Bojanovicich mají křivý chodník

Nakloněná plocha s boulemi, jak obvykle vypadají cesty po zemětřesení nebo po povodni. V Horních Bojanovicích na...Další z rubriky

Stropnického náměstek se pral s vojenským policistou. Skončili v nemocnici

(ilustrační snímek)

Vojenská policie se zabývá neobvyklou rvačkou mezi náměstkem ministra obrany Pavlem Beranem a vojenským policistou....

Stát slíbil, že přidá. Na karlovarské Císařské lázně pošle 250 milionů

Karlovarské Císařské lázně.

O 150 milionů více než se dosud předpokládalo by měl dát stát na opravu Císařských lázní. Karlovarský kraj, kterému...

Část Pražského okruhu získala posudek EIA, stavbu blokují majitelé pozemků

Pražský okruh

Plánovaný úsek Pražského okruhu mezi Běchovicemi na východě a dálnicí D1 směřující k Brnu získal kladné posouzení vlivu...Najdete na iDNES.cz